Header Ads

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sebahat Tuncel hakkında verilen beraat kararına itiraz etti


cihan

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sebahat Tuncel hakkında örgüt üyeliği suçundan verilen beraat kararına itiraz etti.

Eski HDP Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında, terör örgütü üyesi olmak suçundan yargılandığı davada geçtiğimiz hafta beraat kararı verilmişti. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncel’in cezalandırılmasına yetecek delil bulunmadığını belirtmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemeye süre tutum dilekçesi verdi. Başsavcılık, gerekçeli kararın hazırlanmasının ardından beraat kararına itiraz edeceğini belirtti. Başsavcılık, dilekçesinde, beraat kararının usul ve yasaya aykırı olduğunu savundu. Başsavcılık, mahkemeden gizli tanıkların dinlenilmemesi yönündeki kararına ilişkin yeniden değerlendirme yapılarak bu tanıkların dinlenilmesini talep etti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Sebahat Tuncel, 'PKK terör örgütü üyesi olmak' suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmış ve bu ceza Yargıtay tarafından onanmıştı. Avukatların AYM’ye başvurması üzerine verilen uzun tutukluluk ve hak ihlali kararı nedeniyle de yeniden yargılama kararı verilmişti. Son seçimde milletvekili adayı gösterilmeyen Tuncel’in vekilliği düştüğü için yargılanmasına yeniden başlanmıştı.

2007 yılında başlayan yargılamadan kısa süre sonra tutuklu olan Tuncel milletvekili seçilmişti. Bunun üzerine mahkeme, Anayasa’nın 83. maddesi uyarınca ‘milletvekili olarak Meclis kararı olmadıkça tutukluluk haline ve yargılamasına devam edilemeyeceği’ gerekçesiyle tahliye etmişti.

Başsavcılık ise bu karara itiraz etmişti. Başsavcılık, Anayasa’nın 14. maddesinde devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü amaçlayan faaliyetlerin, yasama dokunulmazlığı kapsamı dışında olduğunu ve istisna teşkil ettiğini belirterek, bu faaliyetlerin de TCK ve Terörle Mücadele Kanunu’nda gösterildiğini kaydetti. Tuncel hakkında düzenlenen iddianamedeki sevk maddelerinin de bu kapsamda bulunduğunu ifade eden Başsavcılık, Tuncel’in yasama dokunulmazlığı bulunduğu gerekçesiyle tahliye edilmesinin yasa hükümlerine aykırı olduğunu vurgulanarak tahliye gerekçesinin düzeltilmesi istenmişti. Bu talebi değerlendiren mahkeme, yasama dokunulmazlığıyla ilgili hükümle birlikte değerlendirme yapılması gerekirken maddi hata sonucu tahliye kararında bu değerlendirmenin yapıldığını belirterek, Başsavcılığın itirazını kabul etmişti. Mahkeme, Tuncel’in tahliye gerekçesini de ‘milletvekili olması nedeniyle kaçma ve delilleri karartma ihtimalinin kalmamış olması’ şeklinde değiştirmişti. Tuncel yaklaşık 9 ay tutuklu kalmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.