Header Ads

Kadıköy, Şirinevler ve Gazi Mahallesi'nde Suruç katliamı protestosu


sendika.org/cihan

GAZİ MAHALLESİ

Gazi Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi'nde yola barikat kurarak eylem yapan gruba polis müdahale etti.

Polis ekipleri, pazarcı kasalarını ateşe veren gruba, TOMA ve biber gazı ile karşılık verdi. Grupla polis arasındaki çatışma devam ediyor.

KADIKÖY
Gençlik örgütleri saat 19.30 sularında Kadıköy Altıyol’da bir araya geldi. Sadece SGDF flamalarının taşındığı eylemde yapılan kısa konuşmaların ardından Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’na doğru yürüyüş başladı.

Sloganlarla yürüyen kitlenin arkasından “Aranızda maskeliler var” anonsları yapan polis, kısa bir süre sonra ise gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırıya geçti. Saldırı ile birlikte kitlenin bir kısmı ara sokaklara çekilirken, bir kısmı polise taşlarla ve havai fişekle karşılık verdi.

Polis saldırısında biri avukat Tamer Doğan olmak üzere en az 12 kişi gözaltına alındı.

ŞİRİNEVLER

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan terör saldırısı, Şirinevler'de protesto edildi.

Şirinevler Meydanı’nda toplanan kalabalık, ‘Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz’, ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür’ sloganı attı. Patlamada ölenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklamasına geçildi.

Basın açıklamasını okuyan Manolya İlgün, patlamanın barış ve özgürlüğe karşı yapıldığını belirterek, "Bu katliamın asıl sorumluları, katillere bu zemini hazırlayan ve MİT TIR’larıyla bomba ve silah taşıyanlardır. Diyarbakır’daki saldırıyı planlayanlar gibi Suruç’taki katilleri de tanıyoruz. Katiller Gezi’de, Roboski’de, Diyarbakır’da ve daha nicelerinde IŞİD’e silah yardımı yapıp saraylarında oturanlardır. Bu canice, hunharca saldırı öncelikle halklarımız arasında oluşturulmak istenen dayanışmaya, halklarımızın kurtuluş özlemlerine, birlikte yaşama iradesine, barış ve özgürlüğe, Rojova devrimi ve Kobani direnişine, sosyalist gençliğin devrim ve sosyalizm umutlarına karşı yapılmıştır." ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.