Header Ads

Koalisyon arayışı: AKP ve CHP arasındaki ön görüşmeler bugün başladı


sputnik/cha

AKP ve CHP'nin koalisyon görüşmeleri için görevlendirdiği iki isim, Ömer Çelik ve Haluk Koç bir araya geldi. 1 saat 40 dakika süren görüşmede koalisyonun çerçevesi ve ortak maddeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun 13 Temmuz'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından, koordinasyon için AKP'den Ömer Çelik, CHP'den ise Haluk Koç görevlendirilmişti. AKP ile CHP arasında koalisyon için ön görüşmeler bugün başladı.

AKP'den Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP'den Parti Sözcüsü Haluk Koç başkanlığındaki heyetler, saat 11.00'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bir araya geldi. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Perşembe günü ise iki ismin CHP Genel Merkezi'nde bir araya gelmesi bekleniyor.

ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Görüşme sonrası açıklama yapan Ömer Çelik, şunları söyledi:

''Gayet pozitif bir havada konuştuk. Heyetlere karar verilecek ve heyetler en geç hafta sonuna kadar bir araya gelmiş olacak. Öncelikle istikşafı görüşmeler yapılacak. Genel başkanların görüşme aşamasına kadar yapılması gerekenler var. Hangi ilkeler çerçevesinde görüşeceğimize dair, konu başlıkları ve hangi mekanda bir araya geleceğimizle ilgili bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Haluk Bey'le yöntem konusunda mutabık kaldık. Bugün yarın bu konularda toplantılarımız olacak. Aynı şekilde CHP'de de olacaktır. Muhtemelen bu hafta sonuna doğru bir araya geliriz. Karar verip istikşafı görüşmeler başlamış olacak. Koalisyon da erken seçim ihtimali de yarı yarıya.

KOÇ'TAN AÇIKLAMA

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile yapılan görüşmede yöntem üzerinde durulduğunu dile getiren Haluk Koç, "Hiçbir alt başlık ele alınmadı. 14 temel ilke belirledik. Bunlar koalisyon şartları değil, bir demokratik ülkede olmazsa olmaz şartlarıdır. Yöntem tartışmasında önümüzdeki günlerde oluşturulacak müzakere heyetleri, genel başkanların bilgisi dahilinde, temel ilkeler ana görüşme başlıkları, kurumlardaki yıpranmaların giderilmesi, sosyal konular ve dış politikalarda nelerin masada olacağı konusu ele alındı. Bu müzarekeler mutlaka koalisyon ile sonuçlanacak değil. Burada iyi niyet var. Geniş profilli, güçlü bir hükümet yapısıyla, uzun süreli bir hükümet yapısıyla Türkiye'nin önündeki sorunları aşma kararı alınabilir mi; bu sürecin sonrası geçilecek." diye konuştu.

Müzakerelerle ilgili Koç, "Toplam süre en fazla 10-12 gün içinde bir temel sonuca varmak mümkün olacak veya olmayacak. Her iki tabloda gereken açıklama yapılacak." dedi.

Bir soru üzerine dış politikada yapılan yanlışların bu acıların yaşanmasına sebep olduğunu dile getiren Koç, koalisyon görüşmeleriyle ilgili heyetlerin kendi aralarında görüşme yapacağını ve anlaşılan veya anlaşılmayan konuların belirleneceğini ifade etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.