Header Ads

Koalisyon arayışı: AKP ve CHP heyetleri 3. kez buluştu


Hükümet kurma süreci kapsamında, AKP ile CHP heyetleri Ankara Palas Devlet Konukevi'nde bir araya geldi.

Ankara Palas Devlet Konukevi'ndeki görüşme, saat 13.20'de başladı.

Görüşmeye, AKP'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan, Mücahit Arslan ve Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya milletvekili Lütfi Elvan, CHP'yi temsilen ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek katıldı.

CHP KANADI

Yaklaşık 7,5 saat süren görüşmenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Acı şehit haberleri almaya devam ettiklerini söyleyen Koç, şehitlere Allah’tan rahmet ailelerine de baş sağlığı diledi.

Koç, “Bugün uzun süren toplantı maratonunda ekonomik temel programlar, sosyal programlar şeklinde özetleyebileceğimiz bölümler, yine çevre, mülkiyet sorunları, kentleşme konuları ele alındı.” ifadelerini kullandı.

‘Ekonomik sorunlara yaklaşımı demokrasi, demokratikleşme, hukuk devleti kavramlarıyla beraber ele alınmasının altı çizildi’ diyen Koç, şunları söyledi:

"Yapısal reformların gerekliliği konusunda anlayış birliği ortaya çıktı. Yine mali disiplin, parasal konulardaki disiplin tüm bu dengelerin gözetilerek sosyal dengelerle beraber, çevreyle beraber bunların birlikte korunmasının önemi ifade edildi. Tüm toplum katmanlarını kucaklayacak bir büyüme stratejisinin önemi üzerinde duruldu. Bu çerçevede birçok alt başlık değerlendirildi. Bunlar Sayın genel başkanlara iletilecek. Ondan sonraki süreç genel başkanların bu çerçevede yapılan çalışmaların değerlendirilmesiyle kendi aralarında devam edecek.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun MHP ile ilgili sözlerinin sorulması üzerine, "Sayın Başbakan’ın ne açıkladığını bilmiyorum. Çünkü biz toplantıdaydık. Dışarıda olan bitenden haberim yok. Ama sayın Başbakan bir açıklama yaptıysa daha sonra müteakiben değerlendirilir.” ifadesinde bulundu.

AKP KANADI

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. ‘Süreç başladı başlayalı en uzun toplantımızı yaptık’ diyen Çelik, ekonomi, sosyal politikalar, çevre, mülkiyet ilişkileri bağlamında bir toplantı olduğunu anlattı.

Bakan Çelik, şunları söyledi; "Ortak hassasiyetimiz olan noktalar var. Bir kere makro dengelerin korunması ve mali disiplinin korunması konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Kuşkusuz ekonominin daha büyük hedeflere ulaşması için yapılması gereken yapısal reformlara ve dönüşüm politikalarına devam edilmesinin gerektiğini düşünüyoruz. Nitekim demokratik reformlar ve ekonomik dönüşümün ayrı ayrı ele alınmaması gereken birbirini tamamlayan, eş zamanlı yürümesi gereken süreçler olduğu konusunda mutabıkız. Büyüme stratejisinin, kapsayıcılığının arttırılması konusunda çok hassasiyetimiz var. Kısa vadeli perspektifle orta vadeli perspektif arasında bir uyum olması gerektiği, buna dönük bütünsel yaklaşımın korunması gerektiğini ifade ettik. Kuşkusuz her teklif ve değerlendirme mali disiplin ve makro dengeler çerçevesinde ele alınmalıdır. Olmazsa olmaz meselelerdir.”

Koalisyon görüşmelerinin yeri hakkında da bilgi veren Bakan Çelik, dördüncü görüşmenin Cumartesi günü saat 14.00’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirileceğini kaydetti.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun MHP ile temasların devam edeceği yönünde açıklamalarıyla ilgili, “Biz burada tamamen bize verilen gündemle ilgili bir görüşme yürütüyoruz. Kendi gündemimizi takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik, “Herhangi bir görüşmede son nokta konuluncaya kadar, son kelime de mutabakata varılıncaya kadar mutabakata varılmamış sayılır. Bu işlerin doğası budur” dedi. Mali disiplin konusunda görüşülen konuların sorulması üzerine, Bakan Çelik, “Mali disiplin, mali disiplindir.” diye konuştu.

Heyetler, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç'un koordinesinde daha önce 24 ve 28 Temmuz'da görüşmüşlerdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.