Header Ads

Levent Gök: Dokunulmazlık kürsüyle sınırlı olmalıdır. Parlamento dışına kimseyi itmemeliyiz.


CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM'de basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi. Gök, "Meclisimiz bu olağanüstü dönemde, serinkanlı bir değerlendirme yaparak ülkemizin içinde bulunduğu ve terörün yarattığı güvensizlik ortamını bertaraf edecek bir birlikteliği sergilemek durumundadır. Hiçbir parti diğerine kızarak bu konumundan uzaklaşamaz" dedi.

Türkiye'nin kötü günlerden geçtiğini vurgulayan Gök, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi'nde tek başına iktidar seçeneğinin oluşmamasının ardından başlayan süreçte, geçici hükümetin ülkeyi sıkıntıya sokacak kritik kararlar almaya devam ettiğini savundu.

Ülkenin huzur ortamından uzaklaştığını, bu sürecin geleceğinin ise önceden belli olduğunu ileri süren Gök, CHP olarak her türlü teröre karşı durarak, ülkede huzur ve güven ortamının yeniden sağlanması için çaba harcadıklarını söyledi.

Hükümetin özellikle Suriye'de iç çatışmanın tarafı konumuna geldiğini iddia eden Gök, bu konuya ilişkin geçmişte yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını belirtti.

CHP olarak dış politikaya ilişkin eleştirilerini hatırlatan ve haklı çıkmanın üzüntüsü içinde olduklarını kaydeden Gök, "Biz bugünü 3, 4 yıl öncesinden gördük. Ülkemizin güneyinde Türkiye ile Suriye'nin sınır olduğu bölgelerde IŞİD terör örgütünün bir gün silahlarını Türkiye'ye çevireceğini bir çok defalar ifade ettik. Bu konuda pek çok araştırma önergesi, soru önergesi verdik. Dinlemediler. Türkiye'deki IŞİD gerçeğini görmezden geldiler" diye konuştu.

İktidarın olaya yanlış bakış açısı ile yaklaştığını ifade eden Gök, şöyle devam etti:

"IŞİD'in artık, Türkiye'yi resmen bir cehenneme çevirecek hazırlıklar içinde olduğu ve pek çok masum insanımızın hayatına kast edeceği bir ortam içine girdiği açıkça ortaya çıkmıştır. Şimdi hükümet telaş içinde IŞİD'e karşı ne yapılacağını düşünüyor. Başbakan dün açıklama yaptı, 'sınırımızda IŞİD'e izin vermeyeceğiz' dedi. Sayın Başbakan günaydın. IŞİD gerçeğini siz sadece Suriye sınırında arıyorsanız, yanılıyorsunuz. IŞİD gerçeği Türkiye'nin içerisindedir. Konya'da, Hacı Bayram Camisi civarında, Sincan'da pek çok Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı IŞİD'e katılmak için giderken seyirci kaldınız. Siz IŞİD gerçeğini sadece sınırımızda aramayın. IŞİD gerçeği sarayın sınırında. Sincan'da başkentin göbeğinde var. Kaçak sarayın bitişiğindeki Sincan İlçemizde neredeyse Suriye'deki IŞİD'cilere katılmak için taksi dolmuş seferleri yapılıyor. Biz IŞİD'i anlattık ama Başbakan IŞİD'i işitmedi."

Çözüm Süreci'ne ilişkin de CHP'nin haklı tespitler yaptığını, Kürt sorununun AKP iktidarının konjonktüre göre değişen siyasal tercihleri doğrultusunda değil, Meclis ortamında çözülebileceğini söylediğini dile getiren Gök, dikkate alınmayan uyarıları sonrasında bugün gelinen noktayı ibretle izlediklerini söyledi.

Gök, "Ne oluyor bize? Nereye gidiyoruz? Bu olayların sorumlusu kimdir? Hükümet birden bire düğmeye basma ihtiyacı hissetti. Yaptığı operasyonlarda gözaltılara başladı. O zaman sormak durumundayız, siz bu gözaltına alınanları beş dakikada mı saptadınız? Bunları daha önceden bilmiyor muydunuz? Biliyorsanız neden daha önce harekete geçmediniz? Türkiye'de bu terör dalgasının yayılmasına niçin fırsat tanıdınız? Hükümet bu sorulardan kaçamaz" dedi.

Herkesin soğukkanlı olmasına ve Meclis'in duruma el koymasına ihtiyaç olduğunu kaydeden Gök, geçici hükümetin bu sorunu aşamayacağının ortada olduğunu belirtti.

Meclis'in CHP'nin çağrısı üzerine yarın olağanüstü toplanacağını hatırlatan Gök, "Meclisimiz bu olağanüstü dönemde, serinkanlı bir değerlendirme yaparak ülkemizin içinde bulunduğu ve terörün yarattığı güvensizlik ortamını bertaraf edecek bir birlikteliği sergilemek durumundadır. Hiçbir parti diğerine kızarak bu konumundan uzaklaşamaz. O nedenle yarın yapacağımız görüşmelerde umut ediyor ve diliyorum ki bütün partiler CHP'nin bu pozitif ve barışa evrilmiş çağrısına katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gök, MHP'nin Genel Kurul'un olağanüstü toplantısına katılacağını ancak araştırma komisyonu kurulmasına karşı olduğunu açıkladığının ifade edilmesi üzerine, "Kendi takdirleridir. Ben, MHP'nin tavrı konusunda beyanda bulunmak istemem ama bizim çağrımız çok açıktır, gelin soruna parlamento olarak el koyalım" karşılığını verdi.

Gök, “'Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti kapatma değil ama dokunulmazlıkların kaldırılması konusuna değindi. Demirtaş, '80 vekil dokunulmazlığı için yarın Meclis Başkanlığı'na başvuracağız' dedi. Sizin dokunulmazlıklar konusundaki tavrınız ne olur?' sorusuna da "Cumhurbaşkanı'nın Meclis'in iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur. Cumhurbaşkanı, 7 Haziran seçiminden sonra kendi anayasal sınırları içinde davranmak durumundadır. Bizim dokunulmazlık konusunda söylediğimiz çok nettir; dokunulmazlıkların sadece kürsü dokunulmazlığından ibaret sayılması yönünde CHP'nin mevcut görüşü ortadadır. Bu ayrıca bir tehdit konusu da olmamalıdır. Hele Cumhurbaşkanı buna hiç müdahil olmamalıdır" ifadelerini kullandı.

CHP'ye Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül başkanlığındaki heyetin verdiği brifingle ilgili sorular üzerine Gök, bilgilendirmenin yapılmasında geç kalındığını, önemli meselelerle iktidarın ve bürokrasinin muhalefeti her zaman bilgilendirmesi gerektiğini vurguladı.

"HDP'nin terörle arasına mesafe koymadığı yönünde tartışmalar var. Sizin değerlendirmeniz nedir?" sorusuna da Gök, "Bu hukukun cevaplandıracağı bir sorudur. Biz, TBMM'de halktan oy alan partilerin meşru zeminde siyaset yapmasından yanayız. Parlamento dışına kimseyi itmemeliyiz. Ama bütün partiler de teröre karşı durduklarını çok net bir şekilde ifade etmelidir" yanıtını verdi.

Levent Gök, 'Cumhurbaşkanı’nın çözüm süreci bu şekilde yürütülemez açıklamaları oldu. Siz koalisyon görüşmelerinde 'çözüm süreci devam etmeli' dediniz. Başbakan da bunu deklare etti. Görüşmeler kapsamında bir değişikliğe sebep olur mu, çözüm süreci bağlamında?' sorusuna ise “Cumhurbaşkanı herşeye müdahil olmamalıdır. Ortada istifa etse de görevini sürdürmeye çalışan bir geçici hükümet vardır. Cumhurbaşkanı vesayetini hem Meclis üzerinden hem de Parlamento üzerinden hem de AKP üzerinden çekmelidir.” cevabını verdi.

Gök, yarınki TBMM Genel Kurulu'nda Meclis Araştırma Komisyonu görüşmelerinde CHP adına Murat Özçelik ve kendisinin konuşma yapacağını sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.