Header Ads

Mehmet Ağar: Yasadışı emir vermedim, cinayet silahlarının nereden alındığını bilmiyorum


cihan

1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayet ile ilgili davanın görülmesine devam ediliyor. Davanın sanıklarından dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, iddiaların utanç verici şeyler olduğunu söyledi. Ağar, “Beni Türkiye tanır, herkes tanır. Ben mücadelemi yasal sınırları içerisinde mertçe yaparım.” dedi.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya taraf avukatları ve izleyiciler katılıyor. Mehmet Ağar ise duruşmaya SEGBİS yöntemi ile İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bağlandı. Sanığın Ankara’da ifade veremeyecek olmasına, avukatlar itiraz etti. Katılan avukatlarından Yusuf Alataş, "Bu sanığın ayrılacağı nedir? Sanık niye burada değil. Buraya getirilemeyecek kadar ağır hasta mı?" diye sordu. Alataş, Mehmet Ağar’ın duruşmaya getirilmediği takdirde yargılamanın adil olmayacağını dile getirdi.

Yine katılan avukatlarından Serhat Ekinci, Mehmet Ağar’ın Ankara’ya Süleyman Demirel ve Kenan Evren’in cenazesi için geldiğini, ancak mahkemeye gelmediğini aktardı. Ekinci, yüzyüzelik ilkesi gereği Ağar’ın duruşma salonuna getirilmesini istedi. Söz alan sanık avukatlarından biri de Mehmet Ağar’ın duruşmaya gelmemesini eleştirdi. Mahkeme başkanı SEGBİS yönteminin de yüzyüzelik içerdiğini söyledi ve Mehmet Ağar’ın savunmasına geçildi.

Türkiye’nin zor durumlarında olağanüstü bir performans gerçekleştirdiklerini ileri süren Mehmet Ağar, birçok haksız eleştiriye maruz kaldıklarını ve bu konuda ileri sürülen suçlamaları kabul etmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Sanıklar Korkut Eken ve İbrahim Şahin’i ast üst ilişkisi içerisinde tanıdığını belirten Ağar, diğer sanıkları da yargılama sürecinde tanıdığını ileri sürdü.

Görevi sırasındaki ziyaretlerden söz eden Ağar, “Türkiye’nin dört bir tarafında, terörün yoğun olduğu bölgeleri sık sık ziyaret ettik. Personelle görüşmeler yaptık. İstihbaratın geliştirilmesi için çalışmalar yaptık. Türkiye’ye zarar verecek birçok eylemin, olmadan engellendiğini ifade etmek isterim. Göreve başladığımızda birçok yerde karakoldan dışarı çıkılamıyordu. Rahat ve güçlü görev yapmaları için olağanüstü şeyler yapılmıştır.” şeklinde konuştu.

Yasadışı bir emir vermediğini belirten Ağar, iddia edilen cinayetlerin işlendiği belirtilen silahların ise nereden alındığını bilmediğini aktardı. Kendisine yöneltilen suçlamaların hayal mahsulü olduğunu ifade eden Ağar, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nün icra-i bir faaliyeti yoktur. Bu faaliyetler valiler başkanlığında il emniyet müdürlüklerindedir.” şeklinde konuştu.

Ağar, Adalet Bakanı olduğu dönemde Mehmet Eymür’ün kendisi ile görüşmediğini kaydetti. Ağar, Mehmet Eymür’in MİT raporu ile görevinden alınması nedeni ile kendisine husumeti olduğunu dile getirdi. Sanık polis memurlarının herhangi bir cinayete karışmadığını savunan Ağar, polislerin cinayete karışmaları halinde gereğini yapacağını ve Tansu Çiller’in terör ile mücadele konusunda talimatları olduğunu söyledi.

Görevde olduğu dönemde kimseye ayrımcılık yapmadığını, ayrımcılık yapmadan herkese yardım ettiğini söyleyen Ağar şöyle devam etti: “Bu söylenenler utanç verici şeylerdir. Beni Türkiye tanır, herkes tanır. Ben mücadelemi yasal sınırları içerisinde mertçe yaparım.”

Ara kararlar açıklandı: Mahkeme, Mehmet Ağar’ın huzurda dinlenilmesi talebini reddetti

 Taraf avukatlarının taleplerini dinleyen mahkeme, ara kararlarını açıkladı. Mahkeme sanıkların daha önce sorgularının yapılmış olması ve bu aşamaya kadar kaçma girişimleri bulunmadığından tutuklanma taleplerinin reddine karar verdi.

Eski Başbakanlar Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller’in beyanlarına başvurulmasına ileri aşamada karar verilmesine hükmeden mahkeme, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı yapmış olan Kutlu Savaş tarafından Başbakan Mesut Yılmaz’a teslim edilen raporun Başbakanlık tarafından mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Sanık Mehmet Ağar’ın SEGBİS yöntemi ile beyanın alınmasının yüzyüzelik ilkesine aykırı olmadığından huzurda dinlenmesi taleplerini reddeden mahkeme, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1990'lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayetle ilgili Mehmet Ağar, özel harekat polisleri ve 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 19 kişi hakkında 765 sayılı TCK'nın 'cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek' suçlamasıyla dava açmıştı.

Adliyeden ayrıldı

Sabah saatlerinde başlayan duruşmada Ağar’ın sorgusu öğle saatlerine kadar sürdü. Ağar saat 13.15’te adliyeden ayrıldı.

Basın mensupları Ağar’ın cipinin bulunduğu noktada çıkışını bekledi. Koruma polisleri ve güvenlik görevlileri önce basının kapı önünden görüntü alamayacağını söyleyerek engellemek istedi. Basın mensuplarının tepkisi üzerine belli bir mesafeden görüntü çekebilecekleri söylendi.

Bu sırada sivil polisler sivil polis aracıyla adliyenin otoparkına gitti. Basın mensuplarının beklediği noktada bir süre sonra Ağar’ın cipi de hareket etti. Ağar’ın basına görüntü vermemek için otoparktan sivil polis aracıyla adliyeden ayrıldığı belirtildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.