Header Ads

Meksika'da 10 aydır kayıp olan 43 öğrenci aranırken 129 cesede ulaşıldı


sputnik/ap

Meksika'nın güneyindeki Guerrero eyaletinde 27 Eylül'de kaçırılan 43 öğrenciyi bulmak için son 10 ayda yürütülen çalışmalarda 60 toplu mezarda 129 kişinin cesedi bulundu.

Cesetlerden hiçbirinin kayıp öğrencilere ait olmadığı belirtildi.

Meksika Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bulunan toplu mezarlarda 112 erkek ve 20 kadına ait cesetlerin bulunduğu belirtildi.

Toplu mezarlardan çıkarılan 7 cesedin cinsiyeti belirlenemezken sadece 16'sının kimliği tespit edilebildi.

Kayıp öğrencilerin aileleri ve arkadaşları, başkent Meksiko'da yakınlarının bulunamamasını protesto etmek için de gösteri düzenledi.

Guerrero'ya bağlı Iguala kentinde 26 Eylül'de öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden öğrenciler ile polis arasında çatışma çıkmıştı. Polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı. Çatışmaların ardından öğrenciler, son kez 27 Eylül'de zorla araçlara bindirilirken görülmüştü.

Ülkede büyük öfke yaratan ve protesto gösterilere neden olan olayın ardından kentten kaçan Iguala eski belediye başkanı Jose Luis Abarca ile eşi Maria de los Angeles Pineda, 4 Kasım'da Meksiko'da yakalanmış, mahkeme tarafından organize suç işlemek, cinayet ve adam kaçırmak suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.