Header Ads

Kuvvetli sıcak hava dalgası hafta boyunca etkili olacak


Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli sıcak hava dalgasının etkili olmaya devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

Meteoroloji’nin son değerlendirmelerine göre, yurtta etkili olan sıcak hava dalgasının etkisini artırarak bu hafta da devam edeceği ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5 ile 9 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Bu hafta en yüksek hava sıcaklıklarının Karadeniz kıyı kesiminde 30-32, Erzurum, Van, Antalya ve Mersin’de 33, İstanbul’da 34, Ankara, Kayseri, İzmir Bursa ve Sakarya’da 38, Karabük, Burdur, Malatya ve Edirne’de 40, Manisa ve Kahramanmaraş’ta 41, Elazığ ve Aydın’da 42, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Batman’da 43 dereceye ulaşacağı bekleniyor.

Akdeniz ve Karadeniz kıyı kesimlerinin, deniz üzerinden esen rüzgarlarla birlikte nem oranı artacağından, en yüksek hava sıcaklıklarının 30-33 derece tahmin edilmesine karşın, hissedilen sıcaklıkları oldukça yüksek (37-40 derece) olacak.

Bu hafta hava sıcaklıklarının normallerin 5 ile 9 derece üzerinde seyretmesi ile birlikte geçtiğimiz yıllarda kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerine yaklaşması tahmin ediliyor.

Vatandaşların sıcak havadan ve güneş çarpmasından mümkün olduğunca korunmaları, gölgede bulunmaları ve zorunlu olmadıkça 10.00 - 16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaları tavsiye edildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.