Header Ads

Trafoya çizilen ‘Kırmızılı kadın’ resmi silindi, belediye fotoğrafı panoya koydu


cihan

Gezi Parkı olaylarının simgelerinden olan‘kırmızılı kadın’ resminin trafodan silinmesi üzerine belediye, parka o olayı simgeleyen fotoğrafı pano olarak koyacağını açıkladı.

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin yaptığı parkta bulunan trafoda Gezi Parkı olaylarının simgesi ‘kırmızılı kadın’ resmi, Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (AKEDAŞ) görevlileri tarafından akşam saatlerinde beyaza boyandı. Trafonun beyaza boyanması üzerine Muratpaşa Belediyesi harekete geçti. Belediye, parka Gezi Parkı olaylarında yaşanan ve simge haline gelen kırmızlı kadına biber gazı sıkılması fotoğrafını parka pano olarak koyacağını açıkladı.

‘TRAFO BOYAMA YARIŞINA GİRMEYECEĞİZ’

Meydankavağı Mahallesi'ndeki parkta konu ile ilgili açıklama yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, trafo boyama yarışına girmeyeceklerini söyledi. Bu olayı simgeleyen kadının bir kurum tarafından boyanarak kapatıldığını ifade eden Başkan Ümit Uysal, temel insan haklarına olan saygılarını ve vatana olan sevgilerinden dolayı bir daha böyle olumsuz, insan onuruna yakışmayan görüntülerin yaşanmasını istemediklerini söyledi.

Tarihe not düşen o fotoğrafta yer alan karenin tüm polis memurlarını temsil etmediğini söyleyen Başkan Uysal, “Trafo binasının üzerine çizilen resmi, boyayıp üstünü kapatanlar; resmedilen orantısız şiddet kullanımını içeren davranışı onaylayan çevrelerdir. Orhan Taylan'ın Belediye İşhanı duvarına yaptığı ünlü ‘Prometheus’ resminin, 12 Eylül askeri darbesi sonrası, üstünün kapatılmasını andıran tutum gibi, tarihe kara bir leke olarak geçmiştir.” dedi.

Belediye olarak hiçbir kurumla trafo boyama yarışına girmeyeceklerini kaydeden Uysal, parklarda vatandaşa orantısız şiddeti hatırlatan başka sembollere yer vereceklerini ifade etti.


'ONSUZ GEZİ PARKI YAPAMAZDIK'

Belediye görevlileri, CHP'li Belediye Meclis üyeleri Mehmet Tosun ve Cem Kotan'la birlikte üzerinde 'Bir daha yaşanmaması dileğiyle' yazılı, belediye logolarının da yer aldığı yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki levhayı, boyanan trafonun hemen yan tarafına yerleştirdi. CHP'li Meclis Üyesi Tosun, 'Kırmızılı kadın'ın Gezi Parkı protestoları günlerinden hafızalara kazındığını ve artık sembol haline geldiğini belirterek, "Onsuz bir Gezi Parkı yapamazdık" dedi.

Trafodaki resmin boyanmasının ardından ilgililerle bir yarış içine girmek istemediklerini, ayrıca hiçbir kamu görevlisini incitmek gibi bir amaçları da bulunmadığını kaydeden Tosun, "Ancak 'kırmızılı kadın' Antalya'nın Gezi Parkı'nda olmalıydı. Biz de bu amaçla farklı bir içerikle o fotoğrafı buraya taşıdık" diye konuştu.

Tosun, yerleştirdikleri levhayı parktan kimsenin sökemeyeceğini de belirterek, "Sonuçta belediyenin kendi mülkünde" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.