Header Ads

RTÜK'te seçim: CHP adayı Öztunç MHP adayı Çıplak lehine çekildi, ilk iki tur sonuçsuz kaldı


dha/cha

RTÜK'te Başkan seçimi için yapılan oylamada iki tur yapıldı. İlk iki turda sonuç çıkmadı.Başkanlık için 29 Temmuz'da tekrar oylama yapılacak.

Başkanlık için ilk adaylığını açıklayan CHP kontenjanından seçilen üye Ali Öztunç adaylıktan çekildi.

RTÜK başkanlığı için AKP Kontenjanından seçilen İlhan Yerlikaya, MHP kontenjanından seçilen Esat Çıplak ile HDP kontenjanından seçilen Ersin Öngel yarıştı.

İlk tur oylamada İlhan Yerlikaya'ya 4 oy, Esat Çıplak'a 4 oy, Ersin Öngel'e bir oy çıktı. İkinci turda da aynı oy çıktı.

Öztunç, "Amacımız kan değişimini sağlamak. Bunun için fedakarlık yapmak gerekiyordu. Yaptık, koltuk heveslisi değiliz. Esat Çıplak'ı destekliyoruz. Seçilirse yine dönüşümlü başkanlık olacak. İlk olarak MHP'li Esat Çıplak başkan olacak" dedi.

RTÜK'ün Bilkent'teki binasında yapılan ilk iki tur seçiminin ardından çıkışta konuşan CHP'nin RTÜK üyesi Ali Öztunç "Üçüncü tur yapılmadı ve çıkacak sonuç önümüzdeki hafta görülecek. Kan değişimi sağlamak gerekiyor. Bir değişimi yaşatmak gerekiyor. Bir uzlaşı gerekiyor. TBMM seçimlerinde, başkanlık seçimlerinde yaşananlar burada da yaşanmasın diye ben üzerime düşeni yaptım ve adaylıktan çekildim. Aday olmadım. Başvurumu yapmadım. Arkadaşlar yarıştılar bu tablo ortaya çıktı." açıklamasını yaptı.

Mevzuatta 9 üyenin beşinin oyunu alan başkan seçileceği hükmü bulunduğu için bu sayı bulunana kadar seçim yapılacak.

RTÜK'te AKP 4, CHP 2, MHP 2 ve HDP 1 üyeyle temsil ediliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.