Header Ads

Suruç, dünya basınında: 'IŞİD, Türkiye'ye savaş açtı'


dha

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı intihar saldırısı dünya basınında geniş yer buldu.

İngiliz Daily Mirror Gazetesi bugünkü sayısında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen patlamaya geniş yer ayırdı. “Patlamada en az 30 kişi öldü 100 kişi yaralandı” başlığıyla verilen haberde, SAS’a bağlı bir uzman timin Suraç’a gelip burada bir inceleme yaptığı belirtildi. Saldırının IŞİD bağlantılı olabileceğine dikkat çekilen haberde, İngiliz Seyahat Acentesi’nin vatandaşlarına, “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısı yaptığı bildirildi. İngiltere’nin Türkiye büyükelçisi Richard Moore ise attığı Tweette: “Suruç saldırısı karşısında dehşete düştüm. Yaralananlara acil şifa; kederli ailelere başsağlığı dilerim. Benim de o yaşlarda çocuklarım var” dedi.

Washington Post ise Suruç haberini :“Suriye sınırı yakınlarındaki ilde kanlı patlama Türkiye’yi sarstı” başlığıyla verdi. Washington Post Suruç’un Suriye sınırı üzerinden kaçmaya çalışan sığınmacıları barındıran ülkenin en geniş mülteci kampına da ev sahipliği yaptığını belirtti. Haberde “yetkililerin ‘terörist’ saldırı olarak adlandırdığı olayda 30 kişi öldü” denildi. Gazete, saldırıyı üstlenen olmadığını vurgularken, Suriyeli Kürt direnişçilerin patlamanın olduğu Suruç’ta geçen seneden beri IŞİD’le mücadele ettiğini aktardı.

New York Times, Suruç katliamı haberini, birinci sayfadan "Türkiye'deki intihar bombasını lanetlemek" başlığıyla verdi. Türkiye'de düzenlenen protesto gösterilerinden bir fotoğraf eşliğinde verilen haberde, "Türkler, Suriye sınırındaki IŞİD ile bağlantılı olduğuna inanılan ve en az 30 kişinin öldüğü saldırı sonrasında sokaklara çıkarak yürüdü" denildi.

SURUÇ KATLİAMI ALMAN BASININDA

SPİEGEL: IŞİD, Türkiye'ye savaş açtı

Dergide "Türkiye'nin yıllarca sınırında göz yumduğu IŞİD şimdi Türkiye'ye savaş açtı. Suruç'taki bombalı saldırı sonrası tavır değiştirmesi için Erdoğan üzerindeki baskılar artarken, muhalefet bunun gerçekleşeceğine inanmıyor" ifadeleri kullanıldı. Olayın detaylarıyla anlatıldığı haberde, olayı şu ana kadar hiç bir örgütün üstlenmemiş olmasına rağmen, Ankara'nın IŞİD'i sorumlu tuttuğu yazıldı. Dergi, Erdoğan'ın Türkiye sınırında IŞİD'le yaşamayı bir Kürt devletiyle yaşamaya yeğlediğini ileri sürdü.


FOCUS: Suruç'ta patlama- 30 ölü yüzlerce yaralı

İçişleri Bakanlığı'nın patlama ile ilgili verdiği rakamlara göre 30 ölü yüzlerce yaralı var. Suruç'taki patlama ile eş zamanlı olarak Kobani'de patlayan bombalarla ikisi arasında bağlantı olup olmadığının henüz kanıtlanamadığını yazan dergide, Erdoğan'ın "Halkım adına terörü lanetliyorum" sözlerine yer verdi. Suruç'taki bombalı saldırının IŞİD tarafından yapıldığı kanıtlanırsa, bunun IŞİD'in Türkiye topraklarında yaptığı ilk terör saldırısı olacağı haberde yer aldı.


STERN: Ölü sayısı 31'e çıktı

Stern dergisi, Suruç'ta 35 bin Suriyeli mültecinin yaşadığını vurguladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun olayın IŞİD tarafından yapılmış olduğu yolundaki bulgulardan söz ettiğini yazan dergi, bunun Türkiye topraklarındaki ilk IŞİD terör saldırısı olduğunu vurguladı.


FRANKFURTER ALLGEMEİNE ZEİTUNG: Hükümete isyan

Almanya'nın saygın gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'un internet sayfalarında yer alan "Hükümete isyan" başlıklı haberde Suruç'taki bombalı saldırı sonrası yüzlerce insanın hükümeti protesto için sokaklara döküldüğü belirtildi.


DİE ZEİT: Türkiye'deki muhtemel IŞİD saldırısında 30 ölü

Gazete saldırı ile ayrıntılı bilgi verirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun IŞİD ihtimali ifadesine yer verdi.


SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG: Yüzlerce kişi sokaklara döküldü

Suruç'taki bombalı saldırıyı ayrıntılı olarak veren gazete, Türkiye genelinde yüzlerce kişinin olayı protesto için sokaklara döküldüğünü yazdı. Gazete, Demirtaş'ın "Barbarlık" sözünü haberde yer verirken, bir HDP'li milletvekilinin gazeteye "Ölülerimizi definle uğraşıyoruz" dediğini yazdı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.