Header Ads

Suruç'ta intihar saldırısı: 32 kişi hayatını kaybetti


güncellenen haber
cihan/dha/sputniknews/hürriyet
foto: ferhat tunç-twitter/epa/cha

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Amara Kültür Merkezi'ne gerçekleştirilen patlamada çok sayıda ölü ve yaralı var. HDP Eş Genel Selahattin Demirtaş dün Suruç'ta meydana gelen saldırıda ölü sayısının 32'ye yükseldiğini açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suruç'taki bombalı saldırıda yaralananları hastanede ziyaret etti. Çıkışta gelişmelerle ilgili basın açıklaması yapan Davutoğlu, saldırganın kimliği ve bağlantısı konusunda ciddi mesafe alındığını açıkladı. Kanlı saldırıda 32 kişinin hayatını kaybettiğini, 29 yaralının ise tedavi altında olduğunu belirten Davutoğlu, saldırganla ilgili olarak ise "Anlaşılan o ki,ya bir sızma, ya grup içinde söz konusu olan kimliği teşhis edilemeyen şahıs tarafından canlı bomba olmak suretiyle bu katliam gerçekleştiriliyor." dedi.

Amara Kültür Merkezi'nde, İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır'ın da içinde olduğu çok sayıda ilden Suruç'a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin bulunuyordu. Patlama federasyonun 'Kobani'nin yeniden inşası' konusunda basın açıklaması yaptığı sırada meydana geldi.

Cihan Haber Ajansı'na göre Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 32 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan patlama olayında IŞİD’in ‘Fedai eylemi saldırısı' üzerinde duruluyor. Şanlıurfa Emniyeti, patlamanın olduğu noktaya yakın bir yerde başı gövdesinden kopmuş ve tamamına yakını parçalanmış bir erkek cesedine ait kafatasının kimlik tespiti üzerinde yoğunlaştı. Emniyet kriminal laboratuvarında incelemeye aldığı kafatasının saldırının kadın kılığına girmiş bir erkek tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Saldırının hücum yeleğinin üzerine sarılmış çok sayıda el bombasının patlatılması sonucu gerçekleştirildiği sanılıyor. Yine hücum yeleğinin üzerine parça tesiri yapması için bilye ve metal parçaları yerleştirilmesinden kuşkulanılıyor. Bulunan parmakların, hücum yeleği bomba parçaları ile birlikte elde edildiği ifade edildi.


Kimlik tespitleri ve cenaze törenleri

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde dün gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerden 30’unun isimleri belirlendi. Canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından cenazelerin bugün ailelere teslim edilmesi bekleniyor.

Adli Tıp’taki inceleme neticesinde tespit edilen isimler şöyle:

“Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Hatice Ezgi Sadet, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Deprem, Alper Sapan, Cemil Yıldız, Okan Pirinç, Ferdane Kılıç, Yunus Emre Şen, Çağdaş Aydın, Ali Can Vural, Osman Çiçek, Mücahit Erol, Medali Barutçu, Aydan Ezgi Salcı, Nazlı Akyürek, Serhat Devrim, Ece Dinç, Emrullah Akhamur, Murat Yurtgül, Erdal Bozkurt, İsmet Şeker, Süleyman Aksu, Büşra Mete, Mehmet Ali Varol ve Dilek Bozkurt.”

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) sosyal medya hesabı üzerinden, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine yaşanan patlamada hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını paylaştı. Patlamada ölen Alican Vural, Alper Sapan, Büşra Mete, Aydan Ezgi Salcı, Cebrail Günebakan, Cemil Yıldız, Ece Dinç, Hatice Ezgi Sadet, Ferdane Kılıç, Medali Barutçu, Mücahit Erol, Narthan Kılıç, Nazlı Akyürek, Okan Pirinç, Uğur Özkan, Yunus Emre Şen, Evrim Deniz Erol, Süleyman Aksu, Nazegül Boyraz, İsmet Şeker, Çağdaş Aydın, Koray Çapoğlu’nun fotoğrafları paylaşıldı.

Adli Tıp'ta işlemleri tamamlanan Erdal Bozkurt'un cenazesi Ağrı Patnos'a, Okan Pirinç'in cenazesi Hatay'a, Alican Vural'ın cenazesi Samsun'a, Ferdane Ece Dinç'in cenazesi İstanbul'a, Alper Sapan'ın cenazesi ise Giresun'a gönderildi. 23 kişinin naaşı da törenin ardından memleketlerine uğurlandı.


Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'na destek vermek isteyen HDP Parti Meclisi üyesi Ferdane Kılıç, oğlu Nartan ve kızı Sinem Kılıç ile birlikte Suruç'a gitmiş, dünkü saldırıda HDP Bursa Milletvekili adayı Metin Kılıç'ın eşi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç hayatını kaybederken kızı Sinem Kılıç da yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. Acı haber üzerine Bursa'dan Suruç'a hareket eden Metin Kılıç, saldırıdan yaralı olarak kurtulan kızı Sinem Kılıç, HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak ve Bursa İl Başkanı Yüksel Akgün ile birlikte cenazeleri bugün teslim aldı.Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi'nde terör saldırısından yaralı olarak kurtulan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Üyesi Mazlum Demirtaş, ilçe girişinde oyuncaklardan kitaplara kadar didik didik arandıklarını söyleyerek, “Bizi böyle arayan asker ve polisin, kana susamış çetelerin Suruç'un içerisinde bombalarla gezmesine, sınırdan bombalarla girmesine müsaade etmesi utanç vericidir. Hayatını kaybeden arkadaşlarımın kimisi doktor, kimisi öğretmendi.” dedi.Patlamada hayatını kaybeden isimlerden biri olan Murat Yurtgül'ün psikolog olduğunu söyleyen gözü yaşlı teyzesi Zübeyde Solak, yeğeninin bölgeye savaş amacıyla gitmediğini, Kobanili çocuklara piskolojik destek vermeyi amaçladığını vurguladı. Yeğeninin savaşın mağduru Kobanili çocukları konuşturmak ve onlara yardımcı olmak için çalıştığını dile getiren Solak, “Siz psikolog nedir biliyorsunuz? Oraya bomba atmaya gitmemişti. Çocukların başını kesmeye gitmemişti. Katliam yapmaya gitmemişti.” diye tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sert eleştiriler yönelten Solak, şunları kaydetti: “Biz her zaman barış istedik. Ama sen hiçbir zaman barıştan yana olmadın. Sen hep bizim kanımızı döktün. Allah da senin kanının döksün, döktürsün inşallah. Bizim ciğerimiz nasıl yanmışsa senin de ciğerin öyle yanar inşallah. IŞİD'in babası, IŞİD'e destek veren Erdoğan. Biz hep barıştan yana olduk. Seviniyor musun, Müslümanım diyebiliyor musun, başını secdeye koyabiliyor musun, namazın kabul oluyor mu? Anaların gözyaşlarına bak Erdoğan, döktüğün kana bak Erdoğan. Kesilen çocukların başına bak Erdoğan. Mutlu musun, huzurlu musun, uyurken başını yastığa huzurlu koyabiliyor musun? Darısı senin başına.”

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde İngilizce öğretmeni olan Süleyman Aksu'nun ablası Remziye Aksu da büyük yıkım yaşayanlardan. Kardeşinin daha küçük olduğunu ve Ağustos ayında vatani görevini yapmaya hazırlandığını vurgulayan Aksu, gözyaşları arasında duygularını şöyle ifade etmeye çalıştı: “Adana'da Çukurova Üniversitesi'nde okumuştu. Yüksekova'da görev yapıyordu. Göreve başlayalı 2 yıl olmuş ve kadrosu da gelmişti. 8 kız, 2 erkek kardeştik. Şimdi erkek kardeşlerimizden birini kaybettik.”

Baba Ramazan Aksu da devletin kendilerine düşman olduğunu savundu ve bu yüzden sahip çıkmadığını öne sürdü. Erdoğan'ı eleştiren Aksu, “Erdoğan, IŞİD'e silah verdi, o yardım etti. Benim ciğerim nasıl yanıyorsa onun da ciğeri yansın.” ifadelerini kullandı.

Müzik öğretmeni Mücahit Erol'un annesi Besra Erol da 'kendisini dinin sahibi olarak görenlere' tepki göstererek, dinin Allah tarafından verildiğini kaydetti ve “Biz dinimizi pazardan almadık.” yorumunda bulundu.Suruç İlçesi'nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 18 yaşındaki Okan Pirinç, Hatay'da toprağa verildi. Defne İlçesi'ne bağlı Hancağız Mahallesi'ndeki evlerine getirilen Okan Pirinç'in cenazesi burada bir süre bekletildi. Daha sonra Pirinç'in tabutu arkadaşlarının omuzlarında Hancağız Mezarlığı'na getirildi. Buradaki törene CHP Hatay Milletvekilleri Serkan Topal, Hilmi Yarayıcı, Birol Ertem ile CHP'li yönetici ile yaklaşık 1000 kişi katıldı.

Kendisinin yaralandığı patlamada yaşamını yitiren Çağdaş Aydın’ın babası Fethi Aydın, oğlunun cenaze törenine katıldı. Şanlıurfa'da tedavi gördüğü hastaneden hasta önlüğüyle çıkarak Gaziantep'e gelen Fethi Aydın, terör saldırısını kınayarak, saldırganın bir an önce bulunmasını istedi. Patlamada kolu kırılan ve vücudunda ezilmeler oluşan Fethi Aydın, "30 yoldaşımızı şehit verdik. Nice 30'ları da vereceğiz. Evimi taşladılar ama mücadelemden vazgeçmedim" dedi. Daha sonra oğlunun tabutuna kapanan Aydın, törene katılanlar tarafından teselli edildi.Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yakınları tarafından alınan Ferdane ve Nartan Kılıç’ın cenazeleri, Bursa’nın Nilüfer ilçesine götürülmek üzere yola çıktı. Anne ile oğlunun cenazesi, yarın ikindi namazını müteakip Nilüfer Ataevler Şeyh Edibali Camii’nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek. Bu arada, patlamada yaralandığı bildirilen Kılıç’ın kızı Sinem Kılıç’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç'ın cenazeleri Bursa’ya getirildi. Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç için yarın saat 12.30'da il binası önünde yapılacak törenin ardından önce evine götürülecek, daha sonra da anne ile oğlunun cenazesi ikindi namazını müteakip Nilüfer ilçesi Ataevler Şeyh Edibali Camii'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.

Öte yandan, saldırıda hayatını kaybeden CHP Maltepe Belediye Meclis Üyesi Yasemin Boyraz’ın annesi Nazegül Boyraz’ın cenazesi de Sabiha Gökçen Havalimanı’na getirildi. Boyraz’ın cenazesi Maltepe Gülsuyu Cemevi morguna götürüldü. Yasemin Boyraz'ın kayınbiraderi Kadir Boyraz, "Yani birileri mi canlı bombayı halkın içerisine koydu? diye düşünüyorum. Haberlerde canlı bombaların Türkiye’ye sızacağı iddiaları vardı. Niçin önlem alınmıyor? Bunlara devlet önlem alacak, ben almayacağım." şeklinde duygularını dile getirdi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı saldırında hayatını kaybeden İsmet Şeker ve Cemil Yıldız’ın cenazesi Gazi Cemevi morguna kaldırıldı. Kalabalık bir grup tarafından karşılanan cenazeler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Cenazeler yarın 16.00'da yapılacak törenin ardından Gazi Mezarlığı'nda toprağa verilecek.Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki patlamada ağır yaralanan ve yanında yatan Gökçe Çetin’le el ele tutuşaan Dr. Çağla Seven, hayata tutundu.

Vücudundan 100’ün üzerinde bilye çıkarılan 27 yaşındaki Seven, dün solunum makinesinden çıkarıldı. Genç doktor, son TUS sınavında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk hastalıkları ve sağlığı uzmanlığını kazanmıştı. TTB Olağandışı Sağlık Hizmetleri Kolu Üyesi Dr. Ali Özyurt, Dr. Seven ile 10 gün önce Suadiye sahilinde karşılaştıklarını belirterek, “TUS’u kazandığı için çok mutluydu. Eğitim alacağı hastaneye yakın olsun diye Pendik’de ev kiraladığını anlattı” dedi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Pazartesi günü meydana gelen bombalı saldırıda yaralananlar arasında bulunan Doktor Çağla Seven, akşam saatlerinde sağlık bakanlığı'na ait ambulans uçakla İstanbul'a getirildi. Atatürk Havalimanı'na iniş yapan uçaktan alınan Seven, ambulansa konularak Çapa'da bulunan İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi. Sedyeyle ambulanstan alınan Seven, kendisini karşılamaya gelen kalabalığın alkışları ve sloganları eşliğinde yoğun bakım servisine yatırılmak üzere hastane kapısından içeri götürüldü. Bu sırada Seven'in arkadaşlarından birinin 'Seni seviyoruz Çağla' diye seslendiği duyuldu.  Alkışlara, güçlükle kaldırdığı eliyle zafer işareti yaparak karşılık veren Seven'in bazı arkadaşlarının da  gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi'ndeki patlamada hayatını kaybeden Koray Çapoğlu (32), sabah saatlerinde defnedildi. Güvenlik görevlilerinin talebi üzerine cenazeyi erken saatlerde defnettiklerini belirten Çapoğlu'nun yakınları, cenaze için köye gelmek isteyen HDP milletvekillerine de tepki gösterdi. Köy girişinde ellerinde sopalarla bekleyen Çapoğlu'nun yakınları köye kimseyi sokmuyor.  Trabzonspor taraftarı olarak bilinen Çapoğlu'nun akrabası Fazlı Çapoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada cenazelerinin istismar edilmesine izin vermeyeceklerini, onun için basın mensupları da dahil köye yabancıları sokmayacaklarını söyledi.

32 kişinin hayatını kaybettiği Suruç patlamasında otopsi sonrasında kimliği tespit edilen Nuray Koçan ve Duygu Tuna’nın cenazeleri ailelerine teslim edildi. Kızının cenazesini almaya Gaziantep’e gelen Hasan Tuna, “Yasal olarak, kaymakamlıktan, valilikten izin alınarak gitmişler. Bu planı, projeyi çizen insanlar utansın. Bizim çocuklarımızın kanının bedelinin alınmasını istiyoruz.” dedi.Şanlıurfa Suruç'ta meydana gelen bombalı saldırıda yaşamını yitiren Ece Dinç için Üsküdar Şakirin Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye basın mensupları alınmazken Kadıköy Numune Hastanesi önünde toplanan bir grup camiye geldi. Cami avlusuna giren gruba bir aile üyesi, “Lütfen, aile burada bayrak, flama, poster istemiyor. Lütfen saygı gösterelim hep birlikte duamızı edelim son yolculuğuna uğurlayalım.” uyarısında bulundu. Bunun üzerine grup bayrakları kaldırdı.Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki katliamda yan yana olan ve hayata birlikte gözlerini yuman Polen Ünlü (20) ve Hatice Ezgi Sadet(20)’in aileleri kızlarının aynı mezarlığa yan yana gömüleceklerini açıkladı. Hatice Ezgi Sadet (20) için Ihlamurkuyu’daki Ümraniye Cemevi’nde tören düzenlenecek. Polen Ünlü için de yine Ihlamurkuyu’daki Merkez Camisi’nde cenaze namazı kılınacak. Polen’i de kendi kızı gibi gördüğünü söyleyen Hatice Ezgi Sadet’in babası Ali Sadet, Polen’in ailesinden gelen teklifi hiç düşünmeden kabul etti. İki yakın arkadaş ailelerin kararıyla Ihlamurkuyu Çırçır mezarlığında yan yana defnedilecek.


Suruç’taki patlamada ölenlerden Hatice Ezgi Sadet, Ümraniye’de son yolculuğuna uğurlandı. Gazetecilere kısa bir açıklama yapan Ezgi'nin babası Ali Sadet, kızının Kobani'ye gitmek için Suruç'a gitmediğini söyleyerek, " Kalem ve defterden başka bir şeyleri yoktu. Bunların da silah olduğunu herkes biliyor zaten. Türkiye 'de en ağır silah, kalem ve kağıttır" dedi. Hatice Ezgi Sadet için Ihlamurkuyu Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye Sadet ailesi, CHP’li milletvekilleri Mahmut Tanal, Tuncay Özkan, Oğuz Kaan Salıcı, Barış Yarkadaş, HDP’li vekiller Ali Kenanoğlu, Turgut Öker ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cemevinde bayraklar yarıya indirildi. Cenaze merasiminin ardından kızının tabutu başında kalabalığa seslenen baba Ali Sadet, “Kızım 33 şehidimizin adına diyor ki; gelen herkese hoş geldiniz sefa getirdiniz diyor. Beni alkışlarla uğurlayın diyor. Biz diyor Suruç’a bir gün için gittik diyor. Kalem, kağıt, oyuncak götürmeye gittik. Bizden, 300 kişiden korktular diyor. Biz toprağa düşüyoruz siz bunu milyona çıkartın. Yoldaşlarıma söyleyin, halklara söyleyin biz büyüyeceğiz, gelişeceğiz. Bunlardan korkmayacağız. Bunların korkuları para etmeyecek, IŞİD’leri de para etmeyecek hiç kimse para etmeyecek. Ben kızımı uğurlarken sizleri saygıyla selamlıyorum. Kızımın selamı var, 33 yoldaşın selamı var. Sizden alkış istiyorlar slogan yok.” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine kalabalık uzun süre Ali Sadet'i alkışladı.

Suruç’a Sadet ile beraber giden Polen Ünlü içinde Çekmeköy Ensar Camii’nde ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Polen Ünlü daha sonra Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda arkadaşı Hatice Ezgi Sadet’in mezarının yanında toprağa verildi. Terörün ayırdığı iki arkadaşın mezarlarının yan yana olması cenazeye katılanları da duygulandırdı. Hatice Ezgi Sadet'in babası Ali Sadet de Polen Ünlü'nün mezarına gül dikip, toprak attı.

Patlamada ölen Cebrail Günebakan Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde toprağa verildi. Cenaze törenine Elazığ ve çevre illerden çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze töreninde Günebakan’ın yakınları, arkadaşları ve törene katılanlar gözyaşlarını tutamadı. Günebakan’ın annesi Haskar Günebakan ve yakınları fenalık geçirdi.
Saldırıya hedef olan federasyondan açıklama

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde meydana gelen patlamanın ardından, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) yazılı bir açıklama yayımladı. SGDF tarafından yapılan açıklamada, patlamada onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı belirtilerek, saldırının IŞİD tarafından yapıldığı savunuldu.
Yazılı açıklamada, "Bu saldırıyı gerçekleştirenler Kobanê devrimini ezmek ve boğmak isteyen İŞİD faşist çeteleri” denildi,  Açıklamada; 'Bu canice ve hunharca saldırı halklarımız arasında oluşturulmak istenen dayanışmaya, halklarımızın kurtuluş özlemlerine, birlikte yaşama iradesine, barış ve özgürlüğe, Rojava devrimi ve Kobanê direnişine, sosyalist gençliğin devrim ve sosyalizm umutlarına karşı yapılmıştır" denildi.Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) mensuplarının yaşamını yitirdiği merkezde, polis olay yeri incelemesi tamamladıktan sonra bu sabah belediyeye ait itfaiye araçları olay yerini yıkayarak temizledi. BDP'liler ise patlamanın gerçekleştiği olay yerine güvenlik şeridi çekerek, ölenlerin anısına 32 adet SGDF flaması dikti. Amara Kültür Merkezi binasının patlama esnasında tüm camlarının kırıldığı gözlemlenirken, temizlenen ve güvenlik şeridi ile çembere alınan olay yerinde ölen bir SGDF üyesinin ayakkabısının sergilenmesi dikkatlerden kaçmadı.

Kurtulanlardan açıklamalar

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 31 kişinin öldüğü 104 kişinin yaralandığı bombalı saldırıda son anda kurtulan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinden Çiğdem Dağdeviren ile Erhan Camoğlu yaşananları anlattı.

Ankara'da üniversite öğrencisi olan Dağdeviren, bazı arkadaşlarından da yardım alarak yola koyulduklarını ve sabah Suruç'a vardıklarını söyledi. Suruç'a geldikten sonra ilçenin girişinde polis tarafından didik dikik arandıklarını anlatan Dağdeviren, "Kültür merkezinin bahçesine kadar polisler bizi takip etti. Bahçede bir hazırlık vardı. Oturduk biraz dinlendik. Kobani'ye geçecektik. Zaten izin vermeyeceklerini biliyorduk. Bu sırada yolda olan ve daha gelmeyen arkadaşları beklerken havanın çok sıcak olacağını söylediler. Bunun için şapka almaya çıktık. Tam bu sırada büyük bir patlama sesi geldi. Bir dakika daha geç çıkmış olsaydık biz de arkadaşlarımız gibi bombanın kurbanı olurduk. Bize yapılan bu saldırı aslında savaş mağduru çocukların umuduna yapılan bombalı saldırıdır. Şuan ortam öyle karışık ki hangi arkadaşımın yaralı, hangisinin öldüğünü bile bilmiyorum. Beni en çok bu yaralıyor." diye konuştu.

Erhan Camoğlu ise çarşıya çıktığını, arkadaşlarına doğru gelirken patlamanın olduğunu söyledi. Camoğlu, "Bizi o kadar takip eden polis, bu bombacıları takip etseydi diyorum. Yazık günah oldu. Biz şans eseri kurtulduk. Kobani'deki çocuklar için kitaplar topladım, kitaplar aldım. Ama o kitapları o masum çocuklara götüremedim. Benim gibi onlarca arkadaşım vardı. Kimi oyuncak almıştı, kimi farklı hediyeler. Bazı arkadaşlarım farklı işlerde çalışıp para biriktirmişti. Ama olmadı." ifadelerini kullandı.

Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu’nun çağrısıyla Kobane’nin yeniden inşası için Suruç’ta toplanan gençlere yönelik canlı bomba saldırısında yaralanan LGBTİ aktivisti Loren Elva, yaşadıklarını sosyal medya hesabından anlattı.

Bomba patladığında birden, bir alevin yükseldiğini ve herkesi yaktığını belirten Elva, “Onlarca gencin kanları, parçalanmış bedenleri yüzümüze, üstümüze geldi. Şuan hastanede yatıyorum vücudumda yanıklar var, kulaklarım duymuyor, telefonlarınızı mesajlarınızı cevaplayamıyorum. İyi değilim, iyi olmayacağım, iyi olmayın” ifadelerini kullandı.

Elva şöyle devam etti: “Ne istediniz bizden? Kobanê’ye yıkılan umutları yeşertmeye, kütüphane, çocuk parkı yapmaya gidecektik. Önce patlattınız, yaktınız ardından biber gazları ile saldırdınız silah doğrulttunuz, güldünüz yaşatmadınız bizi! Şimdi hastane kapısında Şehit Namirin sloganları yükseliyor. Rahat olun insanlık elden gidiyor.”

Katliamdan kurtulan Merve Kanak da şunları yazdı:


Şanlıurfa'da ilk tedavisi yapılan Gökçe Çetin, ileri tedavi için İstanbul'a gönderildi. Çetin, öğleden sonra tedavi gördüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden ambulansla GAP Havaalanı'na götürüldü. Yaralı genç kızın, uçakla ileri tedavi için İstanbul'a sevk edildiği bildirildi.
Kılıçdaroğlu'ndan kınama ve heyet talimatı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Suruç'taki saldırıyı bir tweetle kınadı.

Tweet şöyle:

"Suruç'taki hain saldırı yüreklerimizi yaktı. Gencecik evlatlarımızı kaybetmenin acısı tarifsiz...Terörü ve onu besleyenleri lanetliyorum!"

CHP basın biriminin verdiği bilgiye göre, Genel Başkan yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba ile Gaziantep milletvekili Mehmet Şeker'den oluşan heyetin bölgede detaylı inceleme yapacağı belirtildi. Milletvekilleri şu anda Şanlıurfa'da hastanelerde incelemelerde bulunuyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısına ilişkin olarak IŞİD'e dikkat çekti ve hükümetin bugüne kadar gerekli tedbirleri almadığını savundu.

Beraberindeki heyetle patlamanın yaşandığı Amara Kültür Merkezi'nde incelemelerde bulunan Tanrıkulu, bu kadar ağır katliamı bugün ihmalle veya başka bir şeyle sorgulamanın mümkün olmadığını belirtti. Olayda ihmalden daha öte bur durumun olduğunu kaydeden Tanrıkulu, “31 yurttaşımız yaşamını yitirmiş, onlarcası ağır yaralı. Son 3 yıldır IŞİD'in Türkiye'de örgütlenme ağırlıklı yayıldığını, Türkiye'de örgütlenmesine, lojistik destek almasına zemin hazırlandığını biliyoruz. 5 bine yakın Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının Türkiye üzerinden IŞİD'e katıldığını, tekrar Türkiye'ye döndüğünü, örgütlendiğini çok iyi biliyoruz. Daha önceki gün İstanbul'da ne büyük gösteri yaptıklarını, cihat çağrısı yaptıklarını biliyoruz. Ama 2-3 yıldır hiçbir önlem alınmadı. Türkiye'den katılımlara engel olunmadı. Dünyanın 40'a yakın ülkesinden IŞİD'e katılmak için gelen bu vahşet örgütünün mensuplarının Türkiye'den geçmesine izin verildi, göz yumuldu. Silah gönderildi, lojistik destek sağlandı, buradaki hastaneler IŞİD mensuplarının tedavi merkezine dönüştü. Bütün bunları biliyoruz. Onlarca kez buralara geldik. Malesef bu hükümet gerekli tedbirleri bugüne kadar almadı. Bu katliam bugün burada meydana geldi. Bize düşen görev, bugün burada bu siyaseti yapmak değil, bundan sonrası için ne yapabiliriz, nasıl önlem alırız, nasıl başka yurttaşlarımızın ölmesini engelleriz.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Suruç'taki terör saldırısına ilişkin, "MİT Müsteşarı ve İçişleri Bakanı istifa etmelidir" dedi. Ağbaba ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile beraberindeki heyet, patlamanın yaşandığı kültür merkezinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Ağbaba, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, olaydan derin üzüntü duyduğunu belirterek, olayı siyaset malzemesi yapmayacaklarını söyledi.

Ağbaba 'AKP'nin ve MİT'in Suriye politikalarının sonucudur Suruç. Ben buradan bir şey söylemek istiyorum. Gençlerin hedefi orada kütüphane kurmaktı, biz de CHP'li belediyeler olarak hem yasını tutacağız, hem de kütüphaneyi oraya kuracağız. Çocuk parkı inşa edeceğiz katledilen gençlerimiz adına.' dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Şanlıurfa Suruç'ta yaşanan bombalı saldırıyla ilgili faillerinin ve arkasındaki güçlerin tüm boyutlarıyla ortaya konulması ve herhangi bir istihbarat zayiatının olup olmadığı konusunda Anayasanın 98'inci, İçtüzüğün 104. ve 105'inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK devam ederken açıklamalarda bulunan Koç, Suruç'ta 32 genç insanın vahşi terör saldırısı sonucu kaybedildiğini ifade etti. Başsağlığı dileyen Koç, terörün ağır bir insanlık suçu olduğunu vurguladı. Hangi amaçla yapılırsa yapılsın hiçbir meşruiyeti olmayan bir yöntem olduğunu dile getiren Koç, terörün bir başka acı yüzünün de Adıyaman'da ortaya çıktığını ve bir askerin terör saldırısı sonucu şehit düştüğünü söyledi. 32 gencin ölmesiyle ilgili anmak ve terörü lanetlemek amacıyla mutlaka ulusal düzeyde yas ilan edilmesini isteyen Koç, hükümetin gecikmeden böyle bir karar alması gerektiğini vurguladı.
HDP toplandı

Olağanüstü MYK toplantısı, Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ eş başkanlığında sabah genel merkez binasında başladı. Demirtaş toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, çok acı bir olay, insanlık dışı vahşi bir katliamla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “32 gencimizi öğrencimizi her biri bu ülkenin ayrı bir değeriydi. Biraz önce gelen bilgiye göre ölü sayısı 32 oldu. Acı elbette ki çok büyük.” dedi.

Demirtaş sözlerine, “Şunu samimiyetle söyleyeyim bu katliam sonrası partimize dönük yapılan değerlendirmeler bu katliam kadar acıdır. Her yerde IŞİD barbarlarının tecavüz ordusunun teröristleri var diye çağrı yaptık. Onlar da IŞİD'i bırakmış HDP'ye saldırıyor. Böylesine katliamlar karşısında bile ülkenin medyası birbirine yakın duramıyor. Hepsi kendi kinlerinde boğulmuş insanlar bunlar. İnsanlık adına utanç verici bir durum.” şeklinde devam etti.

Halkların Demokrat Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan saldırıyı kınadı. ‘Suruç Katliamını lanetliyoruz’ denilen yazılı açıklamada “İnsanlık dışı, alçakça saldırıyı lanetliyor, saldırıda yaşamını yitiren bütün arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, halkımız ve yakınlarına başsağlığı ve sabır dileklerimizi iletiyoruz. Yaralanan arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.” denildi.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Suruç'ta yaptığı açıklamada "Türkiye'de hiçbir güç Şanlıurfa -Suruç hattında MİT ve devletin istihbari birimlerinin bilgisi olmadan hareket edemez" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, düzenlediği basın toplantısında, meclisi olağanüstü toplantıya çağırdığını belirterek, "Öncelikle meclis başkanına çağrı yapıyoruz. Bizlerde 80 milletvekili imzamızla hazırız. Şu kritik gün ve saatlerde  parlamento olan bitenlere sessiz kalamaz. 80 milletvekilimize ek olarak 30 milletvekili daha imza verirse11 0 milletvekiliyle parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırabiliriz" dedi.. Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mutabakat çağrısına ise “Önce işlediğiniz suçların hesabını verin yine beraber oluruz. Bütün suçlarınıza bize ortak edecek şekilde yaptığınız çağrıları anlamlı bulmuyoruz.” şeklinde cevap verdi.


DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Suruç'a gelerek, patlamanın yaşandığı alanda açıklamalarda bulundu. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Suruç'ta patlatılan canlı bombadan iktidarı sorumlu tuttu. Beko, "Eğer siz Reyhanlı katillerini yakalayıp, yargılamış olsaydınız, vagonlarla silahı IŞİD'e göndermemiş olsaydınız, TIR'larla gönderilen silahları yakalayan savcıları cezaevine atmamış olsaydınız, bugün bu çocuklar bizim aramızda olacaktı." dedi.
Şanlıurfa'da önce yasak sonra iptal

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç'taki patlamanın canlı bomba olduğunu kesinleştirdiklerini söyledi. Vali Küçük, "100'e yakın da yaralı var. Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşı nedir, ne değildir onu henüz ekiplerimiz, güvenlik güçlerimiz tespit için uğraşıyor" dedi. Vali Küçük, patlamayla ilgili henüz gözaltı olmadığını bilgisini de paylaştı. Şanlıurfa Valiliği, sabah saatlerinde kent merkezi ve ilçelerde yasaklandığını duyurduğu gösteri, miting, yürüyüş ve basın açıklamasına ilişkin aldığı kararın 4,5 saat sonra iptal edildiğini duyurdu.

Davutoğlu'ndan açıklama

Davutoğlu, Suruç'taki saldırı ilgili yaptığı açıklamada; "Her türlü soruşturma başlatıldı. Açık bir terör eylemi. Büyük bir ihtimalle canlı bomba ile gerçekleştirilmiş" dedi. Davutoğlu, "Soruşturmalarımızın büyük ihtimalle istikameti, DEAŞ saldırısı olduğu yönünde. Biz bu saldırının bütün Türkiye'ye dönük olduğunu söylüyoruz' dedi.

Şanlıurfa Valiliği'nde açıklamada bulunan Numan Kurtulmuş, “Hastanede 40 kişi var. Bir kısmı daha ağır, bir kısmı stabil durumda. Geri kalan kısmı taburcu edildi. Gerçekten ağır bir tablo. Türkiye’nin her tarafından gelmişler. Bakıyorsunuz Hatay’dan, başka biri Kastamonu’dan, bir başkası Adana’dan gelmiş. Maalesef bunlar haince bir saldırının kurbanı.“ dedi
Başbakanlık'tan açıklama

Başbakanlık, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşanan bombalı intihar saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun olayı yakından takip ettiği belirtilen açıklamada, Davutoğlu’nun olayın hemen ardından İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ten bilgi aldığı, sonrasında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Bakan Öztürk’e, bölgeye gitmeleri talimatı verdiği aktarıldı. Ayrıca Başbakan’ın yaralıların da durumunu yakından takip ettiği bildirildi.

Suruç Devlet Hastanesi: Bomba parça tesirli

Suruç Devlet Hastansi Başhekim Yardımcısı Reşat Doğan, saldırı sonrası açıklama yaptı: "Saldırıyı kınıyorum. Tam bir can pazarı. 30'un üzerinde yaralı geldi. 6 tanesi ölü geldi. Hastaların büyük çoğunluğu diğer hastanelerde. Yanıktan tutun parça tesirliyi kadar her türlü yaralılar var. Tüm yaralılar ilk olarak buraya getirildi. Buradan diğer hastanelere sevk edildi. İldeki bütün arkadaşlarımız da duyarlılar. Orada gerekli müdahaleler yapılıyor. Ben de bomba patladığında alana girdim. Yerde cesetler vardı ama üzerleri örtülüydü. Açmak istemedim. Çok sayıda ölü var, onu söyleyebilirim."

Suruç Belediyesi'ne ait araçlardan Türkçe ve Kürtçe "İkinci bomba ihtimali var" denilerek halkın patlamanın meydana geldiği çay bahçesi çevresinden uzaklaşması istendi.
Erdoğan'dan kınama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suruç'taki saldırıyı KKTC'de değerlendirdi. Erdoğan, "Terör eylemi sonucunda 28 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve yaralıların oluşu bizi teessüre boğmuştur. Bu saldırıyı milletimin adına lanetliyorum. Terör nereden gelirse gelsin lanetlenmelidir. Terörün dini yoktur, milleti, milliyeti yoktur. Teröre karşı uluslararası mücadele verilmesi gerektiğini ifade ettik. Milletimizin başı sağ olsun." dedi.

Genelkurmay'dan kınama

Genelkurmay Başkanlığı, Suruç'ta gerçekleştirilen bombalı saldırıyı kınadı.

Yapılan yazılı açıklamada, "Bugün Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde vuku bulan menfur terör saldırısını kınar, bu saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz." denildi.

KCK'dan açıklama

Suruç patlaması ile ilgili KCK açıklama yaptı. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’nın PKK’ya yakınlığı ile bilinen haber ajansı üzerinden yaptığı açıklamada hükümeti suçladı. Saldırının Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) bilgisi dahilinde gerçekleştiğini öne süren KCK, “Dünyanın her tarafından gelen çeteleri bu sınırdan Suriye'ye taşıdığı gibi, sınır hatlarını IŞİD'in eğitim-örgütlenme kampları ve lojistik merkezleri olarak kullanmasına açmıştır. Eğer bugün Ortadoğu'da bir IŞİD faşizmi varsa bunun en büyük destekçisi ve yaratıcısı AKP Hükümetidir. Bunu tüm dünya da bilmektedir. Bu açıdan bu bombalı saldırı doğrudan AKP Hükümeti saldırısıdır. Bu saldırı MİT'in bilgisi dahilinde Rojava Devrimini ve bu devrimle dayanışma içinde olanları yıldırmak için yapılmıştır." ifadelerine yer verdi.

Sağlar: Bombanın gerçek failleri TIR'larla silah taşıyanlardır

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde medyana gelen patlamanın gerçek faillerinin Irak ve Suriye'deki zapt edilemez hırsları nedeniyle ırk ve mezhep düşmanlığı yaparak TIR'larla silah taşıyan ve bölgeyi kan gölüne çevirenler olduğunu belirtti.

Dört büyüklerden başsağlığı mesajı

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Amara Kültür Merkezi'ndeki patlamada hayatını kaybedenler için Süper Lig'in dört büyük takımı Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor başsağlığı mesajı yayımladı.

BM Genel Sekreteri, Suruç saldırısını kınadı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıyı kınadı.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, 'ölümlü terör saldırısında 28 kişinin hayatının kaybettiği ve 100’den fazla insanın yaralandığı' belirtildi. Açıklamada, hiçbir sebep ve kindarlığın, sivillerin hedef alınmasını meşru kılmadığını belirtlerek, "Genel sekreter, faillerinin süratle tespit edilip, adalete teslim edilmesini umuyor" denildi.

Olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine, hükümete ve Türk halkına derin taziye dileklerini ileten Mun, yaralılara da acil şifalar diledi.Suruç saldırısı Taksim’de protesto edildi

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan saldırı, Taksim’de düzenlenen eylemle protesto edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve birçok sendika, sivil toplum kuruluşu ve dernek Suruç’taki patlamayı protesto etti. Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyen grup, 'Katillerden hesabı gençlik soracak' ,'Katliamcı İŞİD çeteleri yenilecek, direnen halklar kazanacak' pankartları açıp, 'Devrim şehitleri ölümsüzdür', şeklinde sloganlar attı.

Patlama, Galatarasay Lisesi önünde oturarak protesto edildikten sonra basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasını ESP 'den Suat Körlü yaptı. Körlü, "Bu saldırı 7 Haziran seçimlerinde halklarımızın barış ve birlikte Yaşama iradesinin kazanımlarını ortadan kaldırma çabasının devamıdır. Dün Reyhanlı katliamını planlayanlar ve gerçekleştirenler, Diyarbakır’da HDP seçim mitingini kana bulayanlar, Adana ve Mersin’de HDP binalarını bombalayan kimse bu katliamın failleri ve sorumluları da onlardır. Daha dün Cudi’yi yakarak doğayı katledenler de onlardır. Yıllardır DAİŞ çetelerine silah, patlayıcı madde, teçhizat yollayarak DAİŞ’e kol kanat geren, sınırları DAİŞ’e sınırsızca açan Erdoğan ve AKP iktidarıdır. Türkiye’yi Ortadoğu’da bir savaşın içine atmak için sınıra yığınak yapan, Suriye’yi işgal hesapları yapanlardır. Bu saldırı, müzakere sürecini bitirdiğini ilan ederek savaşı tırmandırmak isteyenlerdir." şeklinde konuştu.

"Katliamda şehit düşenlerin anısına bağlı kalacağız." diyen Körlü, "Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu acılardan halkların dayanışmasını, birleşik mücadele ve özgürlük tutkumuzu misliyle artırarak çıkacağız. Katliamların hesabını mutlaka soracağız." ifadelerini kullandı.

Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Mahmut Tanal da destek verdi. AKP’ye yüklenen Tanal, "Katliamın adresi AKP politikalarının sonucudur. Katliamın adresi MİT TIR'larıdır. MİT TIR'larının dosyasını açsınlar. İŞİD çetelerine giden, silahları tespit eden 17 tane silahlı kuvvetleri Hasdal Cezaevi’nde yatıyor. MİT TIR'larıyla ilgili arama kararı veren durdurma kararını veren, çetelerin adresini gösteren 4 tane savcı Adana Cumhuriyet Başsavcısı Adana Cezaevi’ndedir. Dosyalar gizlidir. Savcılar ifadelerinde diyorlar ki alınan ifadelerde bu silahların İŞİD çete örgütlerine götürüldüğü tespit edilmiştir. Resmi belgelerle kanıtlanmıştır." diye konuştu.

Açıklamaların ardından polis gruba, TOMA ve biber gazı ile müdahale etti. Atılan gazdan bazı vatandaşlar da olumsuz etkilendi.


Mersin'de protestoculara saldırı

Mersin'de, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 30 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı protesto için toplanan gruba av tüfeğiyle ateş edilmesi sonucu 2 kişi hafif yaralandı.

Diyanet'ten Suruç saldırısına tepki

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suruç'taki terör saldırı ile ilgili, "Bu vahşeti işleyen şer güçler, bir kez daha herhangi bir din, inanç, ahlak ve değer tanımadıklarını ortaya koymuştur." dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.