Header Ads

TBMM oturumunu yöneten Şafak Pavey: Bu vatan hırslarımızdan çok daha değerli


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) talebi üzerine bugün saat 15.00'te 'terör' gündemiyle olağanüstü toplandı.

İlk kez Genel Kurul'u yöneten Şafak Pavey, CHP'li milletvekilleri tarafından oturumun başında alkışlandı.

Pavey, ilk kez yönettiği Genel Kurulun olağanüstü toplantısının başında, gündeme geçmeden önce duygu ve düşüncelerini paylaşmak istediğini söyledi.

Bugün ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü acı koşullar içinde TBMM'nin olağanüstü toplandığını belirten Pavey, "Öncelikle, insanlık dışı terör tuzaklarıyla kaybettiğimiz gençlerimizi, askerlerimizi, polislerimizi, canlarımızı saygıyla, yasla ve rahmetle anmak istiyorum, yakınlarına sabır diliyorum" diye konuştu.

"Ben, her terörün ardından görünmez yaralıları da merak ederim; kaçını daha kaybettiğimizi, kaçının ömür boyu engelli kaldığını, onları bekleyen zahmetli geleceği düşünürüm" ifadesini kullanan Pavey, şunları kaydetti:

"Burada yaratacağımız her asabiyet, her tansiyon yükselişi sokağa katmerli şiddet teşviki olarak dönebiliyor. Oysa insanlarımız öfkelerimizden, nefretlerimizden çok daha kıymetliler çünkü bu vatan hırslarımızdan çok daha değerli. Bizler, varlıklarımıza bir şey katmak için değil, varlıklarımızla bir şey katmak için yüce Meclis'teyiz. Oldukça hassas günlerdeyiz. Siyasi şiddet, toplumsal huzursuzluk bizi her zamankinden çok daha acil sağduyu ve mantığa çağırıyor. Felaketin neye benzediğini unutanlara, su satmak için yangın çıkarmak fikri cazip gelebilir fakat yangın bir felakettir ve felaketten kar umanları da kül eder.

Alternatif hafızalar ülkesi olmaktan vazgeçip sadece ortak hafızamızı takip etsek düzlüğe çıkabileceğimizi düşünüyor, inanıyor ve güveniyorum. Toplumumuza borçlu olduğumuz davranışlarımızı ahlaki sorumluluklara göre düzenleyeceğimizden kuşkum yok ve bunu kendi adıma da taahhüt ediyorum."

İlk kez başkanlık yapan Pavey'i CHP'liler alkışladı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.