Header Ads

Yunanistan Parlamentosu borç anlaşmasını onayladı: Syriza'dan 32 milletvekili 'hayır' dedi


sputnik/başka haber/paimages

Yunanistan Parlamentosu, "üçüncü kurtarma paketi" için kreditörlerin ön koşul olarak talep ettiği "kapsamlı reform paketi" ile ilgili kanun tasarısını kabul etti.

Perşembe gününün ilk saatlerinde Yunanistan Parlamentosu borç anlaşmasının ön şartlarını onayladı. Saat 02.10 itibariyle Yunanistan medyasına yansıyan bilgilere göre borç anlaşması 229 milletvekilinin desteğiyle meclisten geçti. 64 milletvekili ise hayır oyu kullandı.

Borç anlaşmasının ilk etapta meclisten geçmesine rağmen, Aleksis Çipras hükümeti büyük yara aldı.

SYRİZA'nın 32 milletvekili borç anlaşmasına onay vermedi. Hayır diyenler arasında bakanlıktan istifa eden Varufakis de vardı. SYRIZA'dan 6 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Son sonuçlara göre, SYRIZA-Bağımsız Helenler Koalisyon Hükümeti meclisteki sandalye çoğunluğunu kaybetmiş durumda. Bundan sonra Başbakan Çipras'ın yeni inisiyatifleri Yunanistan'ın siyasi geleceğini belirleyecek.

Borç anlaşması öncesinde parlamento binasının önünde polis göstericilerle çatıştı. Atina polisi 50'ye yakın göstericiyi göz altına aldı.

Meclis içerisindeyse, SYRIZA en büyük yarayı sol platformdan ve komünist akımdan aldı. Marksist tezleriyle öne çıkan parti üyeleri borç anlaşmasına sırtlarını döndüler.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.