Header Ads

Yunanistan'da Referandum: Halk, kreditörlerin sunduğu önlem paketine net bir şekilde 'Hayır' dedi


cihan/bbc türkçe

Yunanistan'da dün yapılan yapılan referandumda kullanılan oyların tamamı sayıldı. Yüzde 62,50'lik katılımın olduğu seçimlerde 61,31 hayır, 38,69 ise evet yönünde oy kullanıldı. Boş ve geçersiz oyların oranı ise yüzde 5,8 oldu. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Referandum sonucunda galip ya da kaybetmişler yok. Bugün hep birlikte parlak bir sayfa yazdık. Demokrasiye şantaj yapılamayacağını gösterdik." dedi.

Sandık başına gidenlerin sayısı ise yüzde 60,4 oldu.

Sonuçların netleşmesinin ardından parlamento binasının bulunduğu Sintagma meydanına çıkan binlerce kişi 'Hayır, Hayır' diye bağırarak zaferi kutluyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, referandum sonucunun netleşmesinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefon görüşmesi yaptı.

foto: twitter

Çipras 'Yunan halkı cesur bir tercih yaptı. Uygulanabilir bir çözüm için çalışacağım' dedi.

Çipras, bugünkü referandumla Avrupa ile didişme değil, sürdürülebilir bir anlaşmaya ulaşma yetkisi aldığını söyledi.

Çipras, "Referandum sonucunda galip ya da kaybetmişler yok. Bugün hep birlikte parlak bir sayfa yazdık. Demokrasiye şantaj yapılamayacağını gösterdik." dedi.

Aleksis Çipras, şimdi öncelikli olarak Avrupalı yetkililerle görüşerek bankaların açılmasını sağlamayı hedeflediğini dile getirdi. Bankaların Salı günü açılması için Avrupa Merkez Bankası'ndan likidite desteği alması gerekiyor.

Başbakan Çipras, referandumun ardından son durumla ilgili bilgi vermek üzere siyasi parti liderlerini yarın toplaması için cumhurbaşkanına başvuracağını dile getirdi.
Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, halkın bugünkü referandumda 5 yıl daha kemer sıkmaya 'hayır' dediğini söyledi.

Kreditörlerin bankaları kapatarak kendilerini aşağıladığını ve nedamet getirmeye zorladığını ifade eden Varufakis, Yunan halkının artık kemer sıkma önlemlerine 'hayır' dediğini belirtti.

Yunan bakan bundan sonra ortakları tek tek işbirliğine davet edeceklerini ve pozitif tavır sergilemeye çalışacaklarını dile getirdi.

Referandumdan hayır oyu çıkacağının netleşmesi üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Hollanda Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan gündemiyle yarın akşam bir araya gelecek.

Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan'ın acil likidite akışı için yaptığı talebi yarın ele alacak.

Yunanistan'da bankalar yarın kapalı. Fakat hükümet, referandumdan 'hayır' kararı çıkması halinde dahi bankaların Salı günü açılacağı sözünü vermişti. Nakit parası tükenen bankaların likidite akışına ihtiyacı var.

Yunanistan'da ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras, referandum sonuçları üzerine istifa etti. Samaras'ın partisi, önlemler paketine 'evet' denilmesi için kampanya yapmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.