Header Ads

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayları ilk münazaralarını yaptı


voa/sputnik

ABD’de Kasım 2016’daki seçim için Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olmayı hedefleyen önde gelen 10 aday adayı, ilk kez televizyonda açık oturumda kozlarını paylaştı. Milyarder emlakçı ve televizyon yıldızı Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayları arasında düzenlenen ilk tartışma programının da yıldızı oldu.

Cumhuriyetçi Parti’nin 17 aday adayından kamuoyu yoklamalarında en fazla oyu alan 10’u, Fox News televizyonunda ilk kez bir araya geldi. Ohio eyaletinin Cleveland kentinde 4 bin 500 kişinin salondan izlediği programda, anketlerde önde giden emlak milyarderi Donald Trump, Ohio Valisi John Kasich, Wisconsin Valisi Scott Walker, New Jersey Valisi Chris Christie, eski Florida Valisi Jeb Bush, eski Arkansas Valisi Mike Huckabee, senatörler Marco Rubio, Ted Cruz ve Rand Paul ve beyin ve sinir cerrahı Ben Carson aynı sahneyi paylaştı.

Sözünü esirgemeyen biri olarak tanınan Donald Trump tartışma programının da en dikkat çeken adayı oldu. Nitekim programın başında aday adaylarına yöneltilen ‘Cumhuriyetçi Parti’nin adaylığını kazanamazsa, kazanan adayı desteklemeyecek ve bağımsız aday olarak partinin adayına karşı yarışacak olan var mı?’ sorusuna el kaldıran tek kişi Trump’tı. Trump, partide destekleyeceği tek kişinin kendisi olacağını söyledi.'SİYASETEN DOĞRUCULUKLA KAYBEDECEK VAKTİM YOK'

Öte yandan Trump’un sunucu Megyn Kelly ile girdiği söz düellosu da gündeme oturdu. Kelly, Trump’ı cinsiyetçilikle ve Twitter’da hoşlanmadığı kadınlardan bahsederken ‘şişko domuz, köpek, iğrenç hayvan’ gibi ifadeler kullanmakla suçladı. Ancak sözlerinin arkasındaki Trump ‘siyaseten doğruculuk için vakti olmadığını’ söyledi. "Siyaseten doğru davranmaya çalışmak bu ülkenin büyük bir sorunu" diyen Trump, şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin de siyaseten doğruculukla kaybedecek vakti yok. Ülkenin başı büyük dertte. Artık kazanamıyoruz. Hem ticaret hem de sınırlar açısından Çin, Meksika karşısında kaybediyoruz. Herkes bizi yeniyor.”

ABD'nin eski başkanlarından George H.W. Bush'un oğlu ve yine eski Başkan George W. Bush'un kardeşi Jeb Bush'a da ailesi soruldu. Ailesiyle gurur duyduğunu belirten Bush, 2003'teki Irak işgalinin istihbarat servislerinin yanlış bilgilerine dayandığını ve bir hata olduğunu söyledi.Ana tartışmadan önce kamuoyu yoklamalarında daha düşük sıralarda yer alan yedi Cumhuriyetçi aday, kendi aralarında tartışmaya katıldı ve Trump’ın muhafazakar siyaset yapamayacağını savundu.

İlk tartışmaya, eski valiler Rick Perry, George Pataki, Jim Gilmore, mevcut Louisiana eyaleti Valisi Bobby Jindal, Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Pennsylvania Senatörü Rick Santorum ve eski Hewlett-Packard Genel Müdürü Carly Fiorina katıldı.

Ulusal kamuoyu yoklamalarında Trump hala önde görünüyor. Bloomberg tarafından yapılan ankette Trump, yüzde 21’le diğer adayların farklı önünde yer aldı.

DEMOKRATLARINKİ EKİMDE

Seçimde Demokrat Parti’nin başkan aday adayları canlı yayında açık oturuma ilk kez ekim ayında çıkacak.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, eski Maryland Valisi Martin O'Malley,  eski Rhode Island Valisi Lincoln Chafee, Vermont Senatörü Bernie Sanders ve  Virginia eyaleti eski senatörlerinden Jim Webb 13 Ekim’de Nevada eyaletinde CNN ekranlarında görüşlerini açıklayacak.

Demokrat Parti'deki yarışa ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da katılabileceği belirtiliyor.
Parti, 1 Şubat’taki Iowa önseçimlerine kadar dört tartışma programı olacağını açıkladı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.