Header Ads

Avrupa Uzay Ajansı, Ay'da köy kurmak istiyor


sputnik foto: jamie cooper

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) yeni Başkanı Prof. Dr. Johann-Dietrich Woerner, Ay'da köy kurulması planına tüm dünya ülkelerinden destek istedi.

ESA Başkanlığı görevine geçen ay gelen Woerner, kozmonotların  uzay araştırmalarını derinleştirmek için Ay'da 'çok milletli' yapıya dayanan bir köy kurabileceğini söyledi. Woerner, ‘iyi bir proje' olarak nitelendirdiği ‘Ay Köyü'nün inşa sürecine, uzay teknolojisinde büyük başarılar kaydeden Rusya ve Çin başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinden kozmonotların katılması çağrısında bulundu.

'AY KÖYÜ'NDE TABİİ Kİ EV VE KİLİSE OLMAYACAK'

‘Neden bir Ay Köyümüz olmasın ki?' diyen Johann-Dietrich Woerner "Ay Köyü, birkaç ev, belediye binası ve bir kilise anlamına gelmiyor. Ay Köyü, uzay teknolojisine sahip milletlerin robot ve insan gücü olanaklarının kullanıldığı bir yerleşimden oluşacak" ifadelerini kullandı.

'AY TAŞLARIYLA İNŞA EDİLSİN'

Ay Köyü'nün nasıl ve nereye inşa edilebileceğini ne anlatan Woerner, köyün inşasında Ay'da bulunan taşların kullanılmasını önerdi. ESA Başkanı, Dünya'dan gelen radyo sinyallerinin, Ay yüzeyinde Mars'ın gözlemlenmesi için kurulacak teleskopları engellememesi için Ay Köyü'nün, Ay'ın karanlık bir köşesinde kurulması gerektiği görüşünde.

Woerner, böylelikle gelecekte Mars'a gidilmesinin daha kolay olacağını ve bu proje sayesinde Mars araştırmaları ve geliştirilmesinde bir adım öne gidileceğini düşünüyor.

NASA DA AY KÖYÜ KURMAK İSTEMİŞTİ

Kulağa fantastik gelen Ay Köyü önerisi daha önce ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından da gündeme getirilmişti. NASA'nın 2020 yılına kadar bitirmeyi planladığı Ay Köyü projesi, 2010 yılında Başkan Barack Obama tarafından bütçe tasarrufu kapsamında reddedilmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.