Header Ads

Bakanlık teklif edilen CHP milletvekillerinden Davutoğlu'na 'Hayır' cevabı


gerçek gündem/başka haber

Başbakan Davutoğlu, geçici seçim hükümetinde CHP'li Erdoğan Toprak, Gülsün Bilgehan, İlhan Kesici, Deniz Baykal ve Tekin Bingöl'e bakanlık teklifi götürdü. Milletvekilleri parti kararına uydu ve teklifleri reddetti.

Şu anda ABD'nin Washington kentinde bulunan CHP İstanbul Miletvekili İlhan Kesici, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifiyle alakalı olarak Gazeteci Gürkan Hacır'a konuştu. CHP'li Kesici, 'Bakanlık teklifini öğrendim, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu bilgilendirdim. Partimiz ortak bir açıklama yapacak. Bakanlık teklifini kabul etmeyeceğim" dedi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın bakanlık teklifini kabul etmediğine ilişkin kapsamlı bir mektup yazacağı öğrenildi. Baykal’ın yakın çevresinden alınan bilgiye göre Baykal, bakanlık teklifine kapsamlı bir mektupla yanıt verecek. Edinilen bilgiye göre Baykal, yakın çevresine parti politikasına uygun yanıt vereceğini ve teklifi kabul etmeyeceğine yönelik kapsamlı bir kaleme alacağını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ile Genel Başkan Başdanışmanı İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim hükümetinde yer almaları için kendilerine yaptığı teklifleri reddetti. Bingöl ve Toprak, cevaplarını yazılı olarak iletti.
İki isim de aynı metne imza atarak seçim hükümetinde görev alamayacaklarını iletti.

Bingöl ve Toprak, verdikleri yazılı cevapta şu vurguyu yaptı: “Sonuç olarak, 7 Haziran tarihinde ‘tekrar seçim’ diyerek, Türkiye'nin sorunlarına kalıcı çözüm getirecek bir koalisyonun önünde engel olmak isteyenler amacına ulaşmıştır. Demokrasi tarihimizde ilk kez bir seçimden sonra hükümet kurulamadığı için hiçbir iktidar gücüne sahip olmayan geçici bir hükümet kurulacaktır. 60 günde sadece birilerinin siyasi ihtiraslarına hizmet aracı olacak bir hükümetin parçası olmayız. Biz birilerine değil, ‘Önce Türkiye’ diyerek milletimize hizmet ederiz. Bu sebeple, hiçbir sorumluluğu olmayan ve hiçbir görevi yerine getirmeyecek geçici hükümette CHP'yi temsilen yer alarak hak etmediği itibari vermemek amacıyla, Anayasa'nın 104 ve 116 maddeleri uyarınca 26 Ağustos 2015 tarihli teklifinizi reddettiğimizi bilgilerinize sunarız.”

Diğer isimlerden Ankara milletvekili Gülsün Bilgehan da teklifi kabul etmedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.