Header Ads

Bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş, MHP'den ihraç ediliyor

cihan/cnn türk

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı bakanlık teklifini kabul eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş “kesin çıkarma cezası” ile merkez disiplin kuruluna sevk edildi.

Konuyla ilgili olarak MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“26.08.2015 tarihinde, Anayasamızın 114. Maddesi gereğince Cumhurbaşkanınca hükümeti kurmakla görevlendirilen AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tarafından Başbakan Yardımcısı sıfatıyla kabine üyeliği teklif edilen parti üyemiz ve halen Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Yıldırım Tuğrul Türkeş’in anılan görevi kabul ettiği anlaşılmıştır.

Parti ilkelerimiz ve yetkili kurullarımız tarafından belirlenen parti politikalarımıza aykırı bir şekilde ortaya konulmuş olan bu davranış nedeniyle, adı geçen milletvekili, Sayın Genel Başkanımız tarafından, MHP Parti Tüzüğünün 11 v.d. maddeleri çerçevesinde ve yine aynı tüzüğün 78/f.4/c-d-e-i, 79 ve 81. Maddeleri uyarınca Parti Üyeliğinden tedbirli olarak “kesin çıkarma cezası” ile cezalandırılması için merkez disiplin kuruluna sevk edilmiştir.”

Daha sonra CNN Türk'e açıklama yapan Yalçın, Tuğrul Türkeş'in kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak parti disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı ve ihraç edileceğini söyledi;

"Yani Davutoğlu MHP'li birini bakanlar kuruluna almış olmuyor. Bize gelen bilgiler bunun temellerinin önceden atıldığını gösteriyor. Sayın Türkeş'in MHP ile illiyeti, bağı kesilmiştir. Bu gelişmeler daha önce Beştepe'ye çıkan kişinin de o olduğunu gösteriyor. Bu, AK Parti'nin seçim arefesinde MHP üzerinden oynadığı oyundur. Bu danışıklı dövüştür. Türkeş'in bu şekilde gidişi partiye zarar vermez."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinden bir ismin seçim hükümetinde yer almayacağını açıklamıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.