Header Ads

Barış Bloku 'Barış Mitingi' düzenledi


haber: evrensel/cihan foto: afp

Barış Bloku’nun ‘AKP Savaş İstiyor, Barışı Biz İnşa Edeceğiz’ sloganıyla çağrı yaptığı barış mitingi bugün İstanbul Bakırköy’de gerçekleşti. AKP’nin savaş politikalarına, asker ve gerilla ölümlerine, baskılara “artık yeter” diyerek barışı savunan binlerce kişi Bakırköy Halk pazarında buluştu.

Bakırköy Halk Pazarı'nda toplanan binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen miting barış uğruna hayatını kaybedenler anısına durulan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Barış Bloku adına ortak açıklamayı okuyan Barış Bloku Sözcüsü Gençay Gürsoy, sözlerine barış uğruna yaşamını kaybedenleri anarak başladı.

Barış Bloku'nun Suriye'ye müdahale hazırlıkları sırasında kurulduğunu belirten Gürsoy, AKP'nin ülkeyi savaşa sürüklediğini söyledi. Bugün ülkenin siyasi, vicdani ve ahlaki olarak bölündüğünü söyleyen Gürsoy, bir tarafta savaş çığırtkanlarının diğer tarafta ise adil demokratik barış isteye cephenin olduğunu söyledi. "Biz barış cephesini örmek için yola çıktık" diyen Gürsoy, bu ülkede yaşayan halklar olarak savaşın ne olduğunu, neye mal olduğunu söyledi.

Mitingte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kalıcı barışın inşaların karnının doymasıyla, emeklerinin sömürülmemesi ile olacağını belirtti. Demirtaş, “Anneler babalar, siz sesinizi yükseltin. Siz isterseniz barış olur. Siz sesinizi yükseltirseniz bu ses, yarın değil barış hemen şimdi derseniz barış olur.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.