Header Ads

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarihinde ilk kez LGBT toplantısı yaptı

sputnik/bbc foto: afp

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 70 yıllık tarihinde LGBT konusundaki ilk toplantısını gerçekleştirdi.

BMGK üyeleri, IŞİD'in eşcinsellere yönelik tehditleri nedeniyle, ABD ve Şili BM daimi temsilciliklerinin öncülüğünde LGBT toplumuna yönelik saldırıları ele aldı.

Suriye'den Türkiye'ye sığındıktan sonra ABD'nin mülteci olarak kabul ettiği Suriyeli eşcinsel Suhpi Nahas'ın da katıldığı gayrı resmi toplantıda, Irak'a sığınan, 'Adnan' takma adını kullanan bir başka kişi de telefon bağlantısıyla eşcinsel olduğu için IŞİD'den ölüm tehdidi aldığını söyledi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power toplantının ardından Suriyeli mülteci Nahas ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya katılan Subhi Nahas adlı tanık, Suriye'deki memleketi İdlib'de eşcinsellerin binaların çatısından atıldıklarını ve halk tarafından alay edilerek taşlandıklarını söyledi.

Nahas, eşcinselleri taşlayanların arasında çocukların da bulunduğunu belirtti, "İnfazlar sırasında yüzlerce insan çocuklarıyla geliyor ve sanki düğüne gelmişçesine neşeyle gülüyorlardı" dedi.

Hükümetlere toplumsal cinsiyetleri ve cinsel yönelimleri nedeniyle azınlık olan gruplara "güvenli bölge sağlamaları" çağrısında bulunan Nahas, Suriye'de 5. yılına giren savaşın sona erdirilmesi için de adım atılması gerektiğini söyledi.


'BM'DE TARİH YAZILDI'

Toplantıda BMGK'nin daha önce LGBT konusunda bir toplantı gerçekleştirmediğini belirten Büyükelçi Power, BM'de tarih yazdıklarını ifade etti.

Power, Şili ile ortak böyle bir toplantıyı düzenlemekten onur duyduklarını belirterek, "Bugün küçük ama önemli bir adım attık. Bu bizim son adımımız olmamalı" dedi. Büyükelçi Power, toplantıyı insan haklarına saldırı gerekçesiyle düzenlediklerini kaydetti.

Daha sonra söz alan Nahas ise Suriye'de doğduğu yer İdlib'i kontrolü altında bulunduran Nusra Cephesi'nden tehditler aldığını söyledi.

Diğer BM üyesi ülkelere de açık olan gayrı resmi BMGK toplantısına, Konsey üyesi Angola ve Çad katılmadı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.