Header Ads

‘Cecil’i öldüren Amerikalı dişçiye uluslararası tutuklama kararı çıkarıldı


sputnik/bbc

Zimbabve hükümeti, Afrika'nın ünlü aslanı Cecil'i öldüren ABD'li diş hekimi Walter Palmer'ın yakalanması ve yargılanması için ABD'ye resmi talepte bulundu.

Zimbabve Çevre Bakani Oppah Muchinguri düzenlediği basın toplantısında, Minnesotalı diş hekimi Walter James Palmer'in ülkenin ulusal simgesi haline gelen 13 yaşındaki Cecil'i öldürmekle bir cinayet işlediğini vurgulayarak, yargılanması için ABD'li yetkililerden yardım istediklerini söyledi.

Muchinguri ABD yetkililerine Palmer'in hemen yakalanarak kendilerine teslim etmelerini ve Zimbabve kanunlarına göre adil yargılama garantisi de verdiklerini sözlerine ekledi. Zimbabve'nin dişçi için uluslararası tutuklama kararı da çıkarttığı belirtiliyor.

Zimbabve hükümetinin aldığı bu kararla Minnesotali dişçi için başsavcının tüm ülkede arama ve tutuklama kararı alınması için bir dosyayı ABD yönetimine teslim ettiği ifade edildi.

ABD'li diş hekimi Walter James Palmera aslanın öldürülmesi için kendisine yardım eden kişilere 50 bin dolar ödediğini ve her şeyin yasal olduğunu açıklamıştı.

Cecil'i 1 Temmuz'da öldürüldükten sonra başını kesip derisini yüzen James Palmera kameraların karşısına geçerek zafer pozları vermişti.

Cecil Afrika kıtasının en fazla fotoğraflanan aslanı olarak kayıtlara geçmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.