Header Ads

Cemil Bayık: ABD 'hayır' dese de görüştüğümüz doğru. Tek taraflı silahların susması olmayacak.

welt am sonntag/sputnik foto: afp

PKK liderlerinden Bayık, dolaylı yoldan görüştükleri şeklindekisözlerinin doğru olmadığını açıklayan ABD’ye karşı çıktı. ABD’nin görüştüklerini inkar ettiğini, çünkü Türkiye ile ilişkilerin gerilmemesini istediğini savunan Bayık, HDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın ‘ama’sız silah bırakma’ çağrısına da cevap verdi.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı ve PKK liderlerinden Cemil Bayık Almanya’da pazar günleri yayınlanan Welt am Sonntag gazetesine konuştu. ABD’nin Türkiye'nin IŞİD'le savaşa dâhil olmasını istediğini, bu yüzden şartlarına saygı gösterdiğini savunan Bayık, “ABD ile dolaylı olarak görüşüyoruz” şeklindeki laflarının da bu yüzden yalanlandığını öne sürdü.

'TÜRKİYE IŞİD'E DESTEK VERECEK DİYE İZİN VERİLİYOR'

Ayrıca Bayık, Türkiye’nin PKK’ya operasyon düzenlemesine de IŞİD karşıtı koalisyona destek verdiği gerekçesiyle izin verildiğini iddia etti. Bayık, İngiliz Guardian gazetesine verdiği demeçte, ABD’den arabuluculuk yapmasını istediklerini açıklamıştı. ABD ile yapılan gizli görüşmelerde kimlerin yer aldığını söylemeyen Bayık, ABD’nin garantörlüğünü yaptığı bir ateşkese sıcak baktıklarını ifade etmişti.

'TEK TARAFLI ATEŞKES MÜMKÜN DEĞİL'

Öte yandan Bayık, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, ‘PKK ama’sız silah bırakmalı’ çağrısının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Sadece o çağrı yapmadı. Bu çağrıyı biz değerli buluyoruz. Bize göre, ne Türkiye ne de biz bu sorunu silahla çözebiliriz. Sekiz kez tek taraflı olarak ateşkes çağrısı yaptık. Son seferinde ise güçlerimizi çekmeye başladık. Ancak Türkiye önce her şeyi erteledi, ardından inkâr etti. Artık tek taraflı silahların susması olmayacak. Türkiye’nin resmi olarak ateşkes ilan etmesi gerekiyor. Bağımsız bir komisyon, ateşkese uyulup uyulmadığını kontrol etmeli. Sonrasında, görüşmeler, eşit ve serbest şartlarda gerçekleşmeli. (İmralı’da tutuklu bulunan) Abdullah Öcalan başmüzakereci olmalı. Üçüncü bir tarafa da aracı olarak ihtiyacımız var.”

'HDP, PKK'NIN ALTINDA DEĞİL'

Diğer taraftan HDP'nin PKK’nın emrinde olmadığını ifade eden Bayık, "Kürt hareketi üç ana hareketten oluşur: (İmralı’da tutuklu bulunan) Abdullah Öcalan, HDP ve PKK. Her üçünün de farklı rolleri vardır" dedi.

Ateşkesin de Öcalan’ın ziyaretine izin verilmemesiyle bozulduğunu savunan Bayık, Türkiye ile savaşta olmadıklarını, yalnızca kendilerini savunduklarını, operasyonların sürmesi halinde ise şehre ineceklerini söyledi.

İNFAZLARI DOĞRULADI

Bu arada PKK'nın en büyük başarısının ‘kadınların özgürlüğünü sağlamak’ olduğunu savunan Bayık, hata yapıp yapmadıklarına ilişkin bir soruya ise "Savaşan herkes hata yapar" cevabını verdi. PKK içindeki infazları doğrulayan Bayık, sorumluluğu üstlendiklerini söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.