Header Ads

Çernobil Nükleer Santrali yakınında başlayan yangın sürüyor, ekolojik felaket kapıda


sputniknews/news.pn

Ukrayna’da, 1986 yılında büyük bir çevre felaketine sahne olan Çernobil Nükleer Santrali çevresinde, pazar günü yine yangın çıktı. Bölgede bu yaz üçüncü kez yangın meydana geliyor.

Çernobil yakınındaki Zamostye ve Kovşilovka köylerinde başlayan yangın itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınırken, ‘Çernobilskaya Puşça’ adlı orman bölgesinde de yeni bir yangın başladığı bildirildi. Şu ana kadar 70 hektar orman kül olurken, söndürme çalışmaları etkisiz kalıyor.

KUNDAKLAMA OLABİLİR

Aynı bölgede nisan ve haziran aylarında da yangın çıkmış olması akıllara ‘kudaklama’ ihtimalini getiriyor. Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı yetkilisi Pyotr Korotinskiy de ormanlık bölgenin büyük ihtimalle kundaklandığını belirterek, yangının ormanların en yoğun olduğu bölgenin tam ortasında çıktığına dikkat çekti.

RADYASYON ENDİŞESİ

Yangının radyasyon kirliliğinin hâlâ çok yüksek seviyelerde seyrettiği Çernobil civarında yaşanması endişeye neden oluyor. Yangın nedeniyle radyoaktivitenin tetiklenmesi ve diğer alanlara dağılmasından korkuluyor.

Ukrayna Çevre Bakanlığı ise, radyasyon seviyesinde artış yaşanmadığını bildirerek, endişe verici bir durum olmadığını açıkladı. Ancak uzmanlar, yangın nedeniyle oluşan bulutların bölgedeki radyasyonu farklı alanlara taşıyabileceği uyarısı yapıyor.

'YANGIN NİSANDAN BU YANA SÜRÜYOR'

Öte yandan Rus Vesti ajansının haberine göre, yerli halk ilk kez nisan ayında çıkan ve 400 hektarlık alana yayılan yangının dahi tam söndürülemediği ve torf yangının yer yer devam ettiğini belirtiyor.

Ukraynalı itfaiye ekiplerinin yangını ne zaman tamamen söndürebileceği belirsizliğini korurken, sıcak havalar ve yağmur yağmaması da çalışmaları zorlaştırıyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.