Header Ads

CHP, erken seçime hazırlanıyor: 'Siz kırmızı plakalı araçlara binin gezin, hükümeti bize bırakın diyorlar. Böyle birşey olmaz

Reuters

CHP'li üst düzey bir yetkili, partisinin AKP ile koalisyon hükümetinin kurulmasına dair beklentisinin çok yüksek olmadığını; bu nedenle de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekilleri ile yapacağı grup toplantısında seçim broşürü dağıtılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinin ardından hükümeti kurma görevini AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na vermişti.

Davutoğlu'nun koalisyon turları sonrası AKP ile CHP heyetleri arasında arasında önce istikşafi görüşmeler gerçekleşmiş, ardından da iki partinin lideri bir kez daha bir araya gelmişti. Dün ise AKP’den yapılan açıklamada, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Davutoğlu’nun perşembe günü 14:00'te yeniden görüşecekleri açıklanmıştı.

Ancak Reuters’a bilgi veren CHP’li isimler, AK Parti’nin koalisyondan yana olmadığını ve Kılıçdaroğlu’nun olası bir erken seçim için hazırlıklara başladığını açıkladı.

‘AKP BİZİMLE HÜKÜMET KURMAK İSTEMİYOR’

CHP’li yetkili, dün gerçekleştirilen CHP MYK toplantısında, Kılıçdaroğlu'nun Davutoğlu ile Pazartesi akşamı yaptığı görüşmeye dair bilgi verirken, "AKP bizimle hükümet kurmak istemiyor. Ülkeyi ortak yönetelim diyoruz, 'Hayır, siz karışmayın' diyorlar. 'Siz kırmızı plakalı araçlara binin gezin, hükümeti bize bırakın' diyorlar. Böyle birşey olmaz, dedi” ifadelerini kullandığını aktardı.
Kılıçdaroğlu'nun aynı görüşmede dış politika ile ilgili sorunları gündeme getirmesine karşılık Davutoğlu'nun ‘kendileri açısından bir sorun olmadığı’ yönünde takındığı tutumdan da rahatsız olduğu belirtiliyor.

‘CHP’NİN YAPTIĞI FEDAKARLIKLAR VE YAPICI TUTUMU ANLATILACAK’

Yetkili, Kılıçdaroğlu’nun bugün gerçekleştirilecek toplantıda milletvekillerine seçime hazırlık broşürü dağıtılacağı ve seçim bölgelerine giderek halka 7 Haziran'dan beri geçen sürede CHP'nin neler yaptığını anlatmalarının isteyeceğini de kaydetti.

Broşürde, CHP'nin ortaya koyduğu 14 ilke anlatılarak, hükümet kurmak için ‘CHP'nin yaptığı fedakarlıklar ve yapıcı tutumu’ yer alacak.

‘ERDOĞAN’IN TALİMATI ALTINDAKİ AKP’DEN PEK BİR ŞEY BEKLEMİYORUZ’

CHP'li başka bir üst düzey yetkili de, AKP ile CHP'nin ortak bir hükümet kurmasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahaleleri nedeniyle çok zor olduğunu belirterek, "Erdoğan'ın talimatı altındaki bir AKP ile pek bir şey beklemiyoruz" diye konuştu.

AKP SEÇİM BARAJINI DÜŞÜRECEK KISA SÜRELİ HÜKÜMET İSTİYOR

Reuters’a bilgi veren bir başka CHP’li yetkili ise, AKP'nin kısa ömürlü bir seçim hükümeti teklifiyle geldiğini belirterek, "İstiyorlar ki mümkün olduğunca kısa süreli bir seçim hükümeti yapılsın, baraj düşürülsün, hatta belki birkaç kanunda değişiklik yapılsın ama sonra en kısa sürede de kendilerince uygun olan zamanda seçime gidilsin" dedi.

AKP’nin bu teklifinin kendileri için kabul edilemez olduğunu belirten yetkili, “AKP ile ortak hükümette olmanın CHP'ye bir maliyeti var. Bizim politikalarımızı uygulayabileceğimiz sürede bir hükümete girmemiz lazım, yani değecek birşey olması gerekiyor" diye konuştu.

Aynı yetkili yarınki Davutoğlu — Kılıçdaroğlu görüşmesinde AKP — CHP koalisyon görüşmelerine ilişkin nihai kararın çıkacağını ve iki parti arasındaki sürecin uzamayacağını da kaydetti.

AKP'DE İBRE ERKEN SEÇİMİ GÖSTERİYOR

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun dün yaptığı açıklamalar koalisyon hükümet kurulması ihtimallerini zayıflatırken, Reuters’a bilgi veren üst düzey bir AK Parti’li de son kamuoyu yoklamalarında oylarının yüzde 2 ila 2.5 puan arttığını ve parti içinde ibrenin 22 Kasım'da yapılacak bir erken seçimi gösterdiğini aktardı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.