Header Ads

CHP heyeti Şırnak'ta: Faili meçhul cinayetler başlamış. 7 yaşındaki Baran öldürülüyor, kimin öldürdüğü belli değil

ajanslar

Şırnak genelinde yaşanan olayları yerinde incelemek üzere Cizre’ye gelen CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil beraberinde Şırnak İl Başkanı Mehmet Uğur, Cizre İlçe Başkanı Kemal Çinko ile birlikte Şırnak Barosu Avukatları ve Ticaret Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı’yı ziyaret edip bölgedeki olaylarla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

CHP heyeti ilk olarak Şırnak Barosunu ziyaret etti. Adliye girişinde CHP heyeti adına açıklama yapan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi talimatı ile biz Güneydoğu Anadolu bölgesindeki gezimizden sonra bugün Şırnak’a geldik. Burada yaşanan terörün bizzat meslektaşlarımızdan, avukat arkadaşlarımızdan bölgedeki il ve ilçe başkanlarımızın yaşadığı kaygıları yerinde görmek için geldik. Ülkemizde demokratik mekanizmaların işletilerek adil yargılama hakkının hayata geçirilerek Türkiye’nin hemen ve acil olarak barışa ihtiyacı var. Bu nedenle ölümlerin biran önce durması, çatışmaların durması gerektiğini görüyoruz. Burada Cizre’de yapacağımız temas ve incelemelerin ardından Şırnak’a geçerek tüm boyutu ile halkımızla ve meslek gurupları ile bir araya gelip onların düşüncelerini alacağız. Bölgedeki gezilerimizin sonrasında Cumhuriyet Halk Partisine sunacağımız raporla bölgedeki alınması ve yapılması gereken politikalarla ilgili tekrar durumu değerlendireceğiz” dedi.

“TERÖRÜN PANZEHİRİ ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ, HUKUK ÜSTÜNLÜĞÜ VE ADALETİ EGEMEN KILMAKTIR”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, “Terörün panzehiri özgürlüklerdir. Terörün panzehiri demokrasidir, hukukun üstünlüğüdür ve ülkede adaleti egemen kılmaktır. Bölgede bulunan avukatların yaşadığı sıkıntılar bir hukuk güvenliğinin bu ortamda olmaması eğer bir bölgede bir ülkede hukuk güvenliği yoksa o ülkede istihdam olmaz. O ülkede istikrar olmaz ve hukuk güvenliği yatırımcılar içinde insan hakları içinde adeta korkak bir güvercin gibidir. Onun için hukuk güvenliğini egemen kılmak lazım. Bölgede yaşanan sıkıntılarla ilgili avukatlık mesleği nasıl ki bir savcı, bir hakim görevini ifa ediyorsa avukatlarda yargının ayrılmaz parçasıdır “dedi.

CHP milletvekilleri daha sonra esnafları ziyaret edip, çay ocaklarında oturan vatandaşlarla sohbet ettikten sonra Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı’yı ziyaret etti.

Heyet daha sonra olaylarda hayatını kaybeden sivil vatandaşlar için Cudi Mahallesinde kurulan taziye evini ziyaret edip ailelere başsağlığı diledi.

CHP heyeti daha sonra Şırnak’a gitti. Belediye ve baroyu ziyaret eden heyet, daha sonra CHP İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Havutça, Türkiye’nin 7 Haziran seçimleri öncesi ve sonrasında iki farklı kimliğe büründüğünü belirterek, “7 Haziran öncesi toplumda bir umut vardı. İnsanların can güvenliği vardı. Demokrasiye inancı olan bir Türkiye vardı. Fakat 7 Haziran’dan sonra sanki bir sihirli değnek değdi ve Türkiye’de şu anda herkes kaygılı, herkes korkulu, herkesin can güvenliği endişesi var. Burada gördüğüm en çarpıcı şey şu anda bölgede hiç kimsenin can güvenliği yok. Şırnak’ta insanlar geceleri sokaklara çıkamıyor. Biz gece gelirken herkes bize aman geç kalmayın güvenlik sıkıntısı var. Aman sizi koruyamayız” dedi.

“BÖLGEDE FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER BAŞLADI”

Bölgede faili meçhul cinayetler işlenmeye başladığını öne süren Havutça, “13 yıldan beri Türkiye’yi yöneten bu iktidarın ülkeyi getirdiği noktaya bakınız. Türkiye’de doğu ve güneydoğuda olan insanların can güvenliği yok. Daha da kötüsü faili meçhul cinayetler başlamış. 7 yaşındaki Baran öldürülüyor, kimin öldürdüğü belli değil. Aslında belli kimin elini tetikten çektiği. Hastalara müdahale eden sağlık memuru öldürülüyor. Bunların da kim olduğu belli değil. Aslında emirleri kimin verdiği belli. Dolayısıyla Türkiye yeniden çok tehlikeli bir sürece doğru gidiyor” diye konuştu.

“DİNDAR-KİNDAR DİYE BÖLÜNDÜ”

Türkiye’nin kötü bir sürece doğru gittiğini savunan Havutça, şunları kaydetti:

“Türkiye 13 yıldan beri bu ülkeyi yöneten AKP iktidarı döneminde ‘dindar-kindar’ diye bölündü. Mezhepsel bölündü. Şimdi daha kötü bir sürece doğru gidiyor. Şuanda Türkiye’de en çok ihtiyacımız olan şey, derhal barış. Türkiye’de silahların hemen susması gerekiyor. Bölgede hukuk devletini, demokrasiyi hemen konuşmamız gerekiyor. Arkadaşlarımızla buraya geldiğimizden beri tüylerimizi ürperten olayları duyuyoruz. Bölgede hiç kimsenin güvenliğinin kalmadığı, ekonomi ile ilgili ciddi kaygıların olduğu bize aktarılıyor. Ekonomi bitiyor. İnsanlar bölgeden göç ediyor. Gençlerin geleceğe ilişkin umutları tükeniyor. Cizre’deki işadamlarımız bize ciddi kaygılarını anlatıyorlar. Evet, doğrudur, bu bölgede silahların gölgesinde, şiddettin gölgesinde, hiç kimsenin güvenliğinin olamadığı bir yerde ticaret olur mu? Ekonomi gelişir mi? İnsanlar bu bölgeye gelir mi? Bu nedenle Türkiye’yi kan ve gözyaşı ile yönetmek isteyen siyasi iktidara buradan sesleniyoruz. Derhal bölgede silahları susturarak, bölge insanlarının hassasiyetlerine, bölge insanının barış ve kardeşlik çağrılarına cevap vermesi gerekiyor. Operasyonların durdurulması gerekiyor. Derhal ve acil bir şekilde Türkiye’de barışı ve kardeşliği tesis edecek adımların atılması gerekiyor.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.