Header Ads

CHP heyeti Yüksekova ve Hakkari'de incelemelerde bulundu: 'İnadına barış' diyoruz

yüksekovahaber/dha/iha

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde yaşanan olayları yerinde incelemek amacıyla gönderilen heyet Hakkari ve Van'da incelemelerde bulundu.

CHP milletvekilleri Fikri Sağlar, Mustafa Akaydın ve Ali Şeker'den oluşan heyet, ilk önce Yüksekova Belediyesi'ni ziyaret etti.

Burada Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Beşer ve İHD temsilcisi Tayyüp Canan tarafından karşılanan heyet ardından 4 kişinin yaşamını yitirdiği Orman Mahallesi'ne geçen heyet, alt üst olmuş sokakları, havan ve roket isabet etmiş evleri ziyaret etti.

Heyet buradan yaşamını yitirenlerden Fettah Es'in taziyesini ziyaret ederek, aileye başsağlığı ziyaretinde bulundu.

Taziye çadırında açıklamalarda bulunan Milletvekili Sağlar, silahların susması ve gömülmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Fettah Es'nin bir sivil esnaf olduğunu biliyoruz. Bu savaş niye yapılıyor, bu çatışma, bu kan niye dökülüyor, niye bu çocuklar babasız kalıyorlar, niye anneler ağlıyor. Bunun cevabını verebilecek tek bir kişi var o da Racep Tayyip Erdoğan 'dır. Yüksekova 'da süren hepimizi üzen olaylar, Türkiye 'nin diğer illerine geçmesin. 7 Haziran'dan önce Türkiye 'de barış vardı. Hepimizin umudu vardı. Barış işin mücadele ediyorduk. Ama 7 Haziran'da halkımız parlamentodaRecep Tayyip Erdoğan 'ın istediği iktidarı vermedi. Recep Tayyip Erdoğan tekrar iktidarını alabilmek için 1 Kasım'da yapacağı seçime giderken, çatışmayı, iç savaşa döndüren bir dikta anlayışını sürdürmeye başladı. Bundan, hepimiz tepkiliyiz. Biz inadına barış diyoruz. Burada Kürdü, Türkü, Arabı, Lazı, Çerezi, Acemiyle birlikte olmalıyız. Silahlar susmalı, silahlar gömülmeli, silahın namlusundan çıkan mermi kimi öldüreceğini bilmiyor. Sonunda bu güzel çocukların babasız kalmasına, anaların çocuksuz kalmasına neden oluyor. Patlayan her hangi bir bomba insanlığı yok ediyor. Bunu biz hak etmedik. Elimizden geldiğince bu mücadeleyi vereceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda son derece duyarlıdır. Biz secdece İstanbul, Antalya, Mersin milletvekilleri değiliz. Biz aynı zamanda Hakkari 'nin, Van 'ın, Siirt 'in de milletvekilleriyiz. Biz insanız kimliğimiz, ırkımız, dilimiz, dinimiz ne olursa olsun birbirimizle kucaklaşan kardeş olan insanlarız. Yüksekova 'da yaşananları da meslise taşıyacağız."

CHP Hakkari il başkanı Aytekin Karahanlı, Yüksekova ilçe başkanı Ali Baygüneş ve Merkez ilçe Başkanı Şükrü Çivi'nin eşlik ettiği heyet Yüksekova Kaymakamı İbrahim Çenet ile de görüştüktensonra Hakkari'ye  gecerek Vali Yakup Canbolat ile de bir görüşme yaptı.

Valilik ve belediye ziyaretinin ardından parti binasında sivil toplum örgütleri temsilcileri ile bir araya gelen Fikri Sağlar, il ve ilçelerde yaşananlarla ilgili sivil toplum örgütleri temsilcilerinden bilgi aldı. Toplantı sırasında ise silah sesleri yükseldi.CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, valilik, kaymakamlık, STK temsilcileri ve esnaflarla son günlerde yaşanan olaylarla ilgili bilgi aldıklarını söyledi. Sağlar, “Aslında bizim burada bulunmamız duyarlılığımızın bir göstergesidir. Bizim burada olduğumuzun nedeni de budur. 15 yıl boyunca Türkiye farklı noktalara kadar gitti. Şimdi hep birlikte bütün demokrasi güçlerinin ülkeye, insan haklarına, bireysel ve toplumsal haklara, özgürlüklere, eşit inanan herkesin mücadele etmesi gerektiği bir dönemdeyiz. 6 Haziran'a kadar böyle bir şey yoktu. Ama 7 Haziran seçimlerinde ancak Erdoğan kaçak sarayında başkan olamadı ve onun partisi iktidar olamadığı için 8 Haziran’dan itibaren Türkiye’yi farklı bir yöne götürüyor” dedi.

Sağlar, “Biz 1 Kasım'da insan haklarının olduğu, özgürlüklerin olduğu, kanın akmadığı bir dönemin olması için de var gücümüzle demokrasi mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Gelen bir telefon üzerine Berçelan Mahallesi'nde bir vatandaşın yaralandığı ve ambulans istendiği haberi üzerine telefonla yetkilileri arayarak kendini tanıtan Fikri Sağlar olay yerine ambulans gönderilmesini istedi.

Öte yandan, CHP heyetinin ilçedeki temaslarıyla ilgili Yüksekova Haber'e konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yapılan her türlü insan hakları ihlallerine karşı tutumlarını her platformda ortaya koyacaklarına devam edeceklerini söyledi.

Tanrıkulu: Barışı birlikte inşa edeceğiz

CHP olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini belirten Tanrıkulu, "Milletvekillerimiz bütün bölgede halkımızla dayanışma içinde olmak ve insan hakları ihlallerini önlemek, araştırmak amacıyla çalışmalar yürütüyor. Bu ihalalleri yapanlara hesap sorup Türkiye'nin barışını birlikte inşa edeceğiz. Bu çalışmalarımız tamamlandıktan sonra raporları TBMM'ye sunacağız " dedi.

Van'da açıklama

Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, bir siyasi parti olmalarına rağmen Van 'a siyasi bir parti çalışması için gelmediklerini söyledi. CHP'nin 15 yıldır bir öz eleştiri yaparak bu bölgeden çekildiğini ve yeterince bu bölgedeki insanlara, olaylara katkıda bulunabilecek bir yapıyı oluşturamadığını ifade eden Sağlar, "Bu bizim hatamız, bir öz eleştiri, ama bundan böyle CHP'nin anlayışı ve özellikle Türkiye 'nin içinde bulunduğu durumdan süratle çıkabilsin doğrultusundaki kararlığı, bizim bu yörelere, sizlere ve sizlerle birlikte daha fazla olacağımızı şimdiden açıklamak isteriz" dedi. Van 'ın sorununun aslında Türkiye 'nin sorunu olduğunu ifade eden Sağlar, " Türkiye 'nin demokratikleşmesi, insan haklarına, insana saygı duyulabilmesi için en önemli sorunlardan bir tanesi. Bunu iyi anlatmalıyız. Doğru anlatamadığımız için batı ile doğunun, güney ile kuzeyin arasında fark oluşmaya başladı" ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.