Header Ads

CHP Parti Meclisi: Kaos, şiddet ve terörün arkasında AKP’nin seçim inadı var


CHP Parti Meclisi, dün gerçekleştirdiği toplantının ardından bugün açıkladığı bildiride, bugün yaşanan kaosun arkasında AKP’nin seçim inadının olduğunu ifade etti. Bildiride, “Kaçak Sarayın vesayeti altında olduğu anlaşılan AKP, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmak, içinde bulunduğu ateş çemberinde ülkemize bir yıl daha kaybettirmek pahasına bir inat seçimine gitme kararı almıştır. Yaşadığımız kaosun, şiddetin ve terörün arkasında bu inat bulunmaktadır.” denildi. Yaşanan şiddetin sorumlusunun AKP olduğu vurgulanan bildiride, “AKP, ülkemizi yeniden terör ve şiddet ortamına sürüklemiştir. AKP ülkemizin iç ve dış barışını dinamitlemektedir.” ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda kabul edilen bildiri, bugün CHP tarafından yazılı olarak açıklandı. Bildiride Parti Meclisi’nin görüşleri 8 madde olarak duyuruldu. CHP Parti Meclisi’nin 8 maddelik açıklaması şu şekilde:

“1- 8 Haziran'dan itibaren Türkiye’nin güçlü bir koalisyon ile ülkenin bütün sorunlarını çözmesi noktasında her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu ilan edip, ‘Önce Türkiye’ diyerek son derece yapıcı bir siyaset izledik.

CUMHURBAŞKANI KOALİSYON KURULMASINI ENGELLEDİ

2- İlk günden itibaren halkımızın verdiği mesajı çok iyi anladık ve bunun gereğini yapan tek parti olarak son derece kararlı davrandık. Ülkemizin bu kadar ağır sorunu varken yeniden seçime gitmeyi doğru bulmadık.

3- Hiçbir ön şart, koşul ve kırmızı çizgi öne sürmeden masaya oturduk. Ülkemizin sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini tek tek AKP ile paylaştık. Ancak Cumhurbaşkanı milletin iradesini tanımadığını her fırsatta açıklamış ve bir koalisyon kurulmasını engellemiştir.

KAOSUN ARKASINDA AKP’NİN SEÇİM İNADI VAR

4- Kaçak Sarayın vesayeti altında olduğu anlaşılan AKP, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmak, içinde bulunduğu ateş çemberinde ülkemize bir yıl daha kaybettirmek pahasına bir inat seçimine gitme kararı almıştır. Yaşadığımız kaosun, şiddetin ve terörün arkasında bu inat bulunmaktadır.

5- Cumhurbaşkanının Genel Başkanımıza Hükümet kurma görevi vermemesi milli iradenin gaspıdır, Cumhuriyetimizin oluşturduğu demokrasi geleneğine çok ciddi bir darbedir. Siyasi tarihimiz; anayasayı, demokratik geleneği, teamülleri hiçe sayan bu davranışı not etmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi olarak bu tavrı kınıyoruz.

AKP ÜLKEYİ TERÖR VE ŞİDDET ORTAMINA SÜRÜKLEMİŞTİR

6- AKP, ülkemizi yeniden terör ve şiddet ortamına sürüklemiştir. Türkiye’nin en temel meselesini, her gün gençlerimizi toprağa vermemize neden olan meseleyi kısa vadeli siyasi çıkarından ibaret gören bir zihniyet var karşımızda. Şimdi Partimize tarihi bir sorumluluk düşmektedir. Biz bu sorumluluğun bilincindeyiz. Terörü ve şiddeti bir an önce sonlandırmak, Kürt meselesinin demokrasi ve adalet zemininde kalıcı biçimde çözülmesi için inisiyatif almak, bu konuda kararlı olmak, net tavır almak, cesur davranmak zorundayız ve biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda sonsuz bir kararlılık içindeyiz. Çünkü biz bu meseleye siyasi çıkar odaklı bakmıyoruz. Barışın, demokrasinin ve gençlerimizin yaşam hakkının her şeyin, her türlü siyasi kaygının üzerinde olduğunu biliyoruz!

AKP BARIŞI DİNAMİTLİYOR

7- AKP ülkemizin iç ve dış barışını dinamitlemektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, teröre, şiddete, gençlerimizin yaşamını kaybetmesine asla izin vermeyeceğiz. Şehitlerimizin cenazelerinde yükselen feryadı duyuyor ve bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

8- Demokrasi ve hukuk devletine darbe vuran, Ülkemizi ateş çemberine iten bu iktidar anlayışına karşı bütün örgütleriyle, seçmenleriyle, Cumhuriyete ve demokrasiye inanan tüm yurttaşlarımızla seçime hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.”

Bildirinin sonunda ise “Halkımızın sağduyusuna güvenerek, AKP iktidarına sandıkta son vereceğimizi; ülkemizi her alanda yeniden güçlü, özgür ve eşit bir biçimde inşa edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.