Header Ads

CHP: Seçim hükümetinde HDP yer almazsa biz de olmayız HDP: Yer almamamız için bir sebep yok

reuters/cihan

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kurulacak  olası bir seçim hükümetine MHP'nin ardından HDP'nin de üye vermeme kararı alması  durumunda kendilerinin de bu hükümete bakan vermeyeceğini belirtti. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, olası bir seçim hükümetine en az üç partinin katılması halinde HDP’nin de bu hükümette yer alabileceğini söyledi.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile dün yaptığı  görüşmede koalisyon ihtimallerinin sona erdiğini söylemesinin ardından hükümet  kurma görevini bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iade etme kararı aldı.
 
MHP ise kurulacak bir seçim hükümetine HDP ile yan yana yer almamak için üye
vermeyeceğini dün gece açıkladı.
 
Reuters'a değerlendirmelerde bulunan Altay, anayasanın 116. maddesine göre  kurulacak bir seçim hükümetine muhalefet partilerinin üye vermeye çok olumlu  bakmadıklarını belirterek, "MHP zaten bu hükümete üye vermeyeceğini açıkladı.  HDP de çok olumlu değil bu konuda. Eğer HDP de üye vermezse AKP'nin çoğunlukta  olduğu bir hükümete biz payandalık yapmayız, biz de bakan vermeyiz."
 
Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"HDP de üye vermeyeceğini açıklarsa bizim başka bir şansımız kalmaz o noktada. Çünkü o durumda bu sadece geçici süreli bir AKP-CHP hükümeti olmuş  olur. Böyle bir hükümet kuracak olsak zaten Sayın Davutoğlu en son önerdiğinde  kurardık. O teklif edilmişti bize zaten. Bizim reddettiğimiz birşey.  Davutoğlu'nun bize teklif ettiği de 116. maddeye göre olmasa da yine bir seçim
hükümeti idi."
 
Altay, bunu partinin yetkili kurullarında değerlendireceklerini de kaydetti.

Davutoğlu'nun görevi bu akşam Erdoğan'a iade etmesinin ardından hükümet  kurma yetkisinin kendilerine verilmesi gerektiğini kaydeden Altay, şunları  kaydetti:
 
"Saray'ın yapması gereken, görevi hemen bu akşam saat 2100'de CHP'ye  vermektir. O durumda biz görüşmelere hemen yarın başlarız. HDP'nin dışarıdan desteklediği bir hükümeti MHP ile kurmak isteriz. Ama bu olmazsa da CHP azınlık hükümetini de kurarak ülkeyi seçime götürmek mümkündür."
 
Altay, MHP ile kurabilecekleri bir hükümetin kısa süreli değil iki ya da dört yıllık bile olabileceğini belirterek, sonbahar aylarında yapılacak bir seçimin güvenliği konusunda MHP gibi kendilerinin de kaygılı olduğunu kaydetti. Altay, "Şu an Türkiye'nin üç-beş ilçesine devlet giremiyor. Seçim bir
oldu-bittiye getirilmemeli, buralarda nasıl seçim yapacaksınız? Onun için kim kurarsa kursun böyle apar topar bir seçim değil, ilkbaharı bulan bir hükümet Türkiye için doğrusu olur" dedi.

Sancar: MHP’ye jest yapmamız söz konusu olamaz

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, TBMM’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erken seçimin kaçınılmaz ve büyük ihtimalle böyle olacağının belli olduğunu belirten Sancar, “Ama artık kesinleşmiş gözüküyor. Seçime hangi yöntemle gideceğimiz önemli. Olağan yöntem anayasal seçim hükümetidir. Anayasa'nın 114. maddesine göre kurulması gereken hükümettir. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verir, bunu TBMM Başkanı'na danışarak yapar, ardından da bir başbakan görevlendirir. Başbakan da Meclis'te grubu bulunan partilerden üye sayılarına göre bakan ister.” dedi.

Bir gazetecinin, 'HDP bu hükümete üye verecek mi?' sorusuna Sancar, “En az üç parti katılırsa verir. MHP’nin katılmama sebebi ortada. Bizimle aynı hükümette yer almak istemediği için katılmayacağını belirtti. Ama böyle bir durumda bizim MHP’ye jest yapmamız söz konusu olamaz. CHP ve AKP kabul ederse böyle bir hükümetin içinde bizim yer almamamız için bir sebep yok.” cevabını verdi.

Başka bir gazetecinin, 'CHP’nin kuracağı azınlık hükümete ile seçime gidilmesi konusunda nasıl bir tavrınız olur?' sorusuna karşılık Sancar, “Bence görev CHP’ye verilmeli. Mutlaka verilmeli. Derhal Davutoğlu görevi iade etmeli. Kılıçdaroğlu’na da zaman kalmalı, girişimlerini yapmaya zamanı kalmalı. Eğer CHP bir azınlık hükümeti kuracak olursa bu azınlık hükümeti ile ülkeyi seçime götürmeyi denerse parti kurullarında bunu tartışır, destek sunmayı ciddiye alabiliriz. Son karar parti kurullarında.” dedi.

MHP’nin yer aldığı bir hükümete kendilerinin destek vermesinin söz konusu olmadığı anlatan Sancar, şunları kaydetti: “Biz baştan itibaren böyle bir katı tutum içinde olmadık. Ama çok sistematik bir biçimde MHP’nin bizi dışlayan ve saldıran bir tutumu var. Böyle bir tutum karşısında bizim hiçbir şey olmamış gibi davranmamızı kimse beklemesin lütfen. Daha demokratik, daha hoşgörülü, anlaşmacı, uzlaşmacı bir tavır ortaya koysaydı MHP bir politika izleseydi, biz kendilerine hazır olduğumuzu 8 Haziran’da söyledik. Bugün de söylüyoruz ama bütün köprüleri yakan, yıkan, atan MHP’dir, üstelik sadece görüşmeme tavrıyla kalmadı, ağır biçimde saldırdı bize. Böyle bir tutuma karşı bizim hala hiçbir şey olmamış gibi davranmamız beklenemez.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yetkiyi CHP’ye vermek zorunda olduğunu vurgulayan Sancar, “Anayasa’da 114 ve 116. maddeler var. Anayasa hukuku parlamenter işleyişin bütün ayrıntılarını düzenlemez. Parlamento hukuku önemli ölçülerde geleneklerle var olur. Parlamenter geleneklerin önemli unsuru da bu tür durumlarda ikinci bir partinin liderine hükümet kurma görevinin verilmesini gerektiriyor. Anayasa hukukunun bir parçası olarak kabul edilmelidir. Bu gelenek aynı zamanda Anayasa hukukunun bir parçasıdır. Bunu ihlal etmesi parlamenter geleneği de ihlal anlamına gelir, Anayasa'yı da buradan ihlal ettiği sonucunu çıkarabiliriz.” diye konuştu.
 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.