Header Ads

CHP ve HDP TBMM'de görüştü: 'Türkiye'de bugün barışa nasıl ulaşırız' gündemini konuştuk


HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile TBMM'de biraraya geldi.

Saat 15.00'te başlayan ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis'teki makamında gerçekleşen ziyarete HDP'den Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ile Pervin Buldan; CHP'den de Grup Başkanvekilleri Levent Gök ve Engin Altay katıldı.

Kılıçdaroğlu, misafirlerini makamının kapısında karşıladı. Daha sonra basın mensuplarına poz veren liderler odaya geçti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası HDP adına Bluken, CHP adına da Altay açıklama yaptı. İki açıklama da silahların devreden çıkması çağrısı vardı.

Baluken: Dayatılan çatışma ortamına karşı çaresiz değiliz

İdris Baluken, “Barış umutlarının yeniden yeşertilmesi lazım. Türkiye'nin tamamında diyalog kanallarının açılması lazım” dedi.

“Bugünkü görüşme halklarımızın bu beklentisini yerine getirme ve Türkiye toplumunu rahatlatma açısından son derece önemlidir. Bütün Türkiye şunu görmelidir; dayatılan bu savaş ve çatışma ortamına karşı hiçbirimiz çaresiz değiliz.”

“Şu anki savaş ortamının temel nedeni cumhurbaşkanının ve AKP'nin tek başına bir iktidar yakalama arayışıdır. 7 Haziran'da ortaya çıkan barış mesajlarının göz ardı edilmesidir.”

“Bu görüşmede son derece değerli fikir alışverişleri oldu. AKP kendi iktidarı, cumhurbaşkanının istikbali için ortaya koymuş olduğu savaş zeminini Türkiye'nin bölünme korkusu üzerinden halklarımıza anlatmaya çalışıyor. Şunu ifade edelim Türkiye'nin bir bölünme gündemi bile söz konusu değildir.”

“Bir birlik içinde silahların devreden çıkacağına inancımıza belirtiyoruz. Bunu da CHP ile görüştük. Onları da bu konuda çok kararlı gördük. Mutlaka silahlar susmalı. İki taraf da ellerini tetikten çekmeli. Bununla ilgili yoğun bir çabamız var'' dedi.”


Altay: Koalisyon değil barış konuşuldu  

Görüşme sonrası konuşan CHP Grup Başkanvekili Altay da “Koalisyon hakkında değil, barış hakkında konuştuklarını” söyledi.

“Silahların susması akan kanın durması noktasında siyasi partilerin üzerine düşen görevler bakımından çok faydalı bir görüşme oldu.”

“Herkesin içi rahat olsun, Türkiye asla bölünmeyecek barış, huzur, kardeşlik içinde yola devam edecektir. Teröre karşı tüm siyasi partilerin ortak tavır alması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. PKK şunu bilmelidir ki elde silahla barış istenmez. PKK'nın tuttuğu silah barış iradesine yönelmiş bir silahtır. Bu silahla 7 Haziran'da ortaya çıkan barışa yönelmiş silahtır.  Devletin üzerine düşen görevler vardır ancak kafaya silah dayanmışken barış sesini kimsenin duyması mümkün değildir.”

“Barış için PKK'nın silahları bırakması lazım. Elbette devletin üzerine düşen görevler vardır. Ancak demin söylediğim gibi kafaya silah dayanmışken barış sesini kimsenin duyması mümkün değildir.”

“HDP'nin PKK'ya yönelik, Demirtaş'ın son günlerdeki iyi niyetli feryadını, çalışmalarını olumlu buluyoruz. Toplantıda, koalisyondan ziyade Türkiye'de bugün barışa nasıl ulaşırız, o gündeme geldi."

foto: chp

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.