Header Ads

CHP'li Faik Öztrak: Bakan Faruk Çelik açıkça manipülasyon suçu işledi, soruşturma başlatılmalı


cihan foto: aa

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ‘Başbakan çok güzel açıklamalar yapacak’ beyanat ile borsa ve döviz piyasaları için açıkça manipülasyon suçu işlediğini belirterek, "Türkiye’de bağımsız ve işini yapabilen bir kurum kaldıysa bu manipülasyon için derhal soruşturma başlatmalıdır.” dedi.

Faik Öztrak yaptığı yazılı değerlendirmede “Ülkemizde iktidar arayışlarının devam ettiği, siyasi belirsizliğin arttığı bir ortamda sorumluluk makamında olanlar kullandığı dile özen göstermek zorundadır. Hele hele reel sektörü 179 milyar dolar döviz açık pozisyonu taşıyan bir ekonomide siyasilerin özen konusundaki sorumluluğu bir kat daha artmaktadır. Dolar kurundaki her 1 kuruşluk artış reel sektör şirketlerinin 1,8 milyar TL kur farkı zararı yazmasına neden olmakta, zarar eden şirketler ya üretimden, ya istihdamdan vazgeçmekte ya da zam yapmak zorunda kalmaktadır. Sonuçta fatura 77 milyon vatandaşımıza çıkmaktadır.” tespitini aktardı.

“FARUK ÇELİK’İN AÇIKLAMALARI İLE BİRİLERİ KAR, BİRİLERİ ZARAR ETTİ”

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in 17 Ağustos tarihinde MHP ile yürütülen koalisyon müzakerelerinin ardından yaptığı “Başbakan çok güzel açıklamalar yapacak” beyanatının gerek döviz, gerekse hisse senedi piyasalarında ciddi dalgalanmalara neden olduğunu, birileri bir kaç dakikada çok yüksek karlar yazarken, birilerinin de zarar ettiğine işaret eden CHP’li Öztrak, “Koalisyon görüşmelerine katılan ve toplantının içeriğine hakim bir ismin bu açıklamayı yapması piyasalarda koalisyon iktidarı konusunda kısa süreli bir iyimserliğe neden olmuş, piyasalardaki fiyatlamalar bu iyimserlikle şekillenmiştir.” dedi

“BORSADA BİRİLERİ 3 DAKİKADA SERVETİNE SERVET KATTI”

Öztrak devamında, “Borsa İstanbul’da saat 17.16’da 76573 olan endeks değeri Bakan Faruk Çelik’in açıklamasıyla 3 dakikada yüzde 1,2 artarak 77542 değerine ulaşmıştır. Başbakan’ın basın açıklamasından önce işlemlerini tamamlayan Borsa İstanbul 17 Ağustos tarihinde 76922’den kapanmış, 18 Ağustos tarihinde ise seansın açılmasıyla 494 puan gerileyerek 76428’e düşmüştür. Bakanın yaptığı açıklamayla Vadeli İşlemler Borsasında Vadeli Endeks Kontratlarında da ciddi dalgalanmalar olmuştur.“ açıklamasında bulundu.

“KURDAKİ OYNAMA DA BİRİLERİNİN SERVETİNE SERVET EKLEDİ”

Sadece Hisse senedi piyasasında değil, döviz piyasasında da ciddi dalgalanmalar yaşandığını vurgulayan CHP’li Faik Öztrak, “17 Ağustos tarihinde saat 17.16’da Dolar kuru serbest piyasada 2.856 TL’den işlem görürken, saat 17.30’da 2.842 TL’ye kadar gerilemiştir. Başbakan’ın koalisyon iktidarı kurulamıyor açıklamasıyla ise Dolar kuru 2.868 TL ile yeni bir rekor kırmıştır. Yine birileri döviz piyasasında servetine servet katmıştır. Kaldı ki ‘havuz medyasında’ yazı yazan bir gazeteciye MHP ile koalisyon yok mesajını veren Bakan Faruk Çelik, neden diğer gazetecilere çok güzel açıklama yapılacak beyanatını vermiş ve piyasaları manipüle etmiştir?” diye sordu.

"SERMAYE PİYASASI KURUMU GÖREVİNİ YAPSIN"

Bakan Çelik’in verdiği beyanatın 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunun 107. Maddesinin 2. Fıkrasına göre manipülasyon suçu olduğuna dikkat çeken Öztrak, “Bu durumda başta Sermaye Piyasası Kurumu olmak üzere bu ülkede bağımsız ve işini yapabilecek bir kurum kaldıysa derhal görevini yerine getirmeli ve soruşturma başlatmalıdır. Bu çerçevede;
Bakan Faruk Çelik’in beyanatının kamuoyuna yansıdığı 17.10 ile 17.19 arasında Döviz ve Hisse senedi piyasalarında kimler işlem yapmıştır? Bu işlem yapanların AKP ile yakınlıkları nedir? Bu sorulara derhal cevap aranmalı ve kamuoyuna bilgi verilmelidir.” görüşünü belirtti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.