Header Ads

Çipras, Nazım Hikmet'in dizeleriyle istifa etti: "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız"

sputniknews

Yunanistan'da 20 Eylül'de erken seçime gidilecek. Akşam saatlerinde halka seslenen Çipras, hükümetin istifa ettiğini duyurdu. Erken seçim kararını eleştiren SYRIZA'daki Çipras karşıtı Sol Platform'un ise yeni parti kurma kararı aldığı belirtiliyor.

SYRIZA lideri ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, erken seçime gidileceği yönündeki iddiaların ardından bu akşam halka seslendi.

Hükümetin istifasını açıklayan Çipras, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı zor bir borç anlaşmasının uygulamaya girmesiyle son buluyor. Bundan sonra ekonomimiz nefes alacak, bankalarımız rahatlayacak. İstediğimiz anlaşmayı elde edemedik. Avrupa'daki dengeler göz önüne alındığında mümkün olan en iyi anlaşmayı elde ettik. Hedefimiz kısa zamanda egemenliğimizi tekrardan elde etmektir.

Şu an onaylanmış üç senelik bir anlaşmamız var. 9 ay önce ülkeye dayatılan şartlardan daha iyi bir noktadayız. Artık devlet sektöründe işten çıkarmalar söz konusu değil. Hastanelerdeki 5 euroluk ön ödeme rafa kaldırılmış durumda. Yeni borç anlaşması kolonyal İngiliz hukuku çerçevesinde oluşturulmadı. Avrupa hukukunu temel alıyor.

Bugün dek yapmış olduklarımı halkın onayına sunmak istiyorum. Bunun için cumhurbaşkanına hükümetin istifasını sunacağım. 25 Ocak'ta almış olduğum halk direktifi ömrünü doldurdu. Şimdi sizler anlaşma konusunda önemli kararlar alacaksınız. Sizler bu zor yolda Yunanistan'a kimin liderlik yapacağına karar vereceksiniz. Oyunuzla hepimize not vereceksiniz. Anlaşmaya oy verenlere de, meclisteki çoğunluğa son veren, drahmi isteyenlere de, eski siyasi yapının uzantılarına da not verecekseniz.

Yunanistan krizini uluslararası bir olaya dönüştürdük. Halkımızın mücadelesini yabancı toplumlar için bir örneğe çevirdik. Yunanistan Avrupa'nın geleceğini tayin eden müzakerelerde başrol oyuncusudur. Dün AB'ye gönderdiğimi mektupla Avrupa Parlementosu'nun Yunanistan'ın borç anlaşmasında söz sahibi olmasını talep ettim. Gelecek için umutluyum. Güzel günleri hala beraber yaşamış değiliz. Hedefimiz özgür, sosyal adalete dayanan bir Yunanistan'dır. Zorluklar karşısında ideallerimizi kimseye terk edecek değiliz."

NAZIM HİKMET'İN ŞİİRİNİ OKUDU

Çipras, halka konuşmasında Nazım Hikmet şiirinden de alıntı yaptı.

Çipras, Nazım'ın "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız" dizelerini tekrarladı.

'ÇİPRAS ÖDEVLERİNDEN KAÇTI'

Ana muhalefet lideri Evangelos Meimarakis, hükümeti kurma görevini alır almaz koalisyon hükümeti kurmak ve seçimleri engellemek için elinden geleni yapacağını söyledi.
Meimarakis'e göre, Çipras Yunanistan'ın Avrupa'daki geleceğini tehlikeye atıyor. Partisi içerisindeki drahmi lobisi yüzünden seçimlere gidiyor. Meimarakis'e göre Çipras'ın hataları yüzünden Yunanistan birçok sene geriye gidiyor.

Meimarakis, "Çipras ne yapmaya çalışıyor? Seçimlerden sonraki tablo aşağı yukarı bugünkü gibi olacak. Neden seçimlere gerek duydu? Neden ilkin parti liderleriyle görüşmedi? Seçim ilan etmeden önce yapacakları vardı. Çipras ödevlerinden kaçtı" diye konuştu.

SEÇİM KABİNESİ KURULACAK

Seçim kararının ardından ülkede bir seçim kabinesi kurulması gündemde. Yeni geçici başbakanın Yunanistan Yüksek Mahkemesi Başkanı Vasiliki Thanou'nun olması bekleniyor.

SYRIZA geçiş hükümetinin en geç pazartesi günü şekillenmesini talep ediyor.

AMAÇ SOL PLATFORM'U ENGELLEMEK Mİ?

Yunan basınına yansıyan son bilgilere göre, muhalif Sol Platform'un partileşmesini önlemek için erken seçim kararı aldı.

SYRIZA'da parti içi muhalefeti temsil eden Sol Platform da erken seçim kararının alındığı saatlerde, yeni parti kurmak için harekete geçti.

Panayiotis Lafazanis önderliğindeki Sol Platform'un kuracağı yeni partide, Meclis Başkanı Zoi Konstantopoulou'nun da yer alması bekleniyor.

Sol Platform, SYRİZA liderliğini erken seçim için acele etmekle de suçladı.

Yunanistan Komünist Partisi seçimlere hazır olduğunu açıklarken, hükümetin küçük ortağı Bağımsız Helenler (ANEL) de seçimlere tek başına katılacağını duyurdu.

YUNAN BORSASI DİBE VURDU

Erken seçim kararının ardından Atina Borsası da günü %3,52'lik kayıpla kapattı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.