Header Ads

Davutoğlu: Hükümet kurma zemini oluşmadı; erken seçim güçlü ihtimal


AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, şu aşamada bir hükümet ortaklığı oluşturma zemininin oluşmadığını gördüklerini, erken seçimin önümüzde görülen güçlü bir ihtimal olduğunu söyledi.

Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma süreci kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara Palas’ta yaklaşık 1,5 saat görüştü.

Görüşme sonrası AK Parti Genel Merkezine geçen Davutoğlu, siyaset anlayışlarında milletin amir, siyaset adamlarının memur olduğunu anlatarak, “Bu diyalogların karşılıklı anlayış içinde sürdürülmesi, hükümet ortaklığının gerçekleştirileceği zemin olmadığı yönünde bir kanaat oluşmuştur. İki parti, iki genel başkan olarak, karşılıklı anlayış olarak bir tutum ortaya koyduk. Anlaşmak veya anlaşmamak doğal iki sonuçtur. Önemli olan, hangi sonuca ulaştığınız kadar, bu sürece ulaşana kadar gösterdiğiniz tavırdır. Geldiğimiz noktada kitlelerimizin de farklı talepleri göz önüne alınarak, MYK’da da değerlendirdiğimiz kamuoyu anketi yaptık. Kitlelerimizin beklentilerindeki farklılık göz önünde bulundurarak, koalisyon ortaklığı yapmanın zemininin oluşmadığı kanaatine
vardık. Bu Türkiye’nin yönetim boşluğuna düşeceği anlamına gelmez.” dedi.

ERKEN SEÇİM GÜÇLÜ BİR İHTİMAL

Başbakan Davutoğlu, yeniden milletin iradesine gitme zorunluluğunun doğduğunu, erken seçimin güçlü hatta tek ihtimal olduğunu söyledi. Davutoğlu erken seçime en kısa zamanda gidilmesini temenni ettiğini de sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.