Header Ads

Demirtaş: PKK elini derhal tetikten çekmeli, hükümet diyaloğa hazır olduğunu açıklamalı


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Barış Mitingi için gittiği Van'da,  müzakere çağrısında bulundu ve "PKK derhal elini tetikten çekmeli" dedi.

Silahların karşılıklı susması ve müzakereye başlanması için çalışılması gerektiğini ve barışa dair adımların bu hafta atılmasını gerektiğini belirten Demirtaş, PKK'ya da çağrıda bulundu: "Bugün iki tarafa da sesleniyoruz. PKK derhal elini tetikten çekmeli, hükümet bir an evvel diyalog için hazır olduğunu beyan etmelidir."

'BARIŞ BİR TALEP DEĞİL, MECBURİYET'

"HDP'ye yönelik dezenformasyonla karşı karşıyayız" diyen Demirtaş, "Şu partilerin haline bir bakın. Ağızlarından barış lafı çıktığını duyamazsınız. Şehit haberleri, Allah korusun, 10'ar 10'ar gelse daha mutlu olacaklar" ifadelerini kullandı.

Koalisyondan bağımsız olarak barışın aciliyetine dikkat çeken Demirtaş, "Sayın (Başbakan) Davutoğlu bunu sizden talep etmiyoruz bunu yapmaya mecbursunuz" dedi.

'ÇİN MALI MİLLİYETÇİLER'

Öte yandan Demirtaş, 'şeref tartışmasını' başlatan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de isim vermeden eleştirdi.

Dünyanın en 'çakma milliyetçilerinin maaelesef Türkiye'de olduğunu' savunan Demirtaş, 'başkalarının milliyetçilerinin sağduyulu ve çıkarlara uygun hareket ettiğini, Türkiye'deki 'Çin malı milliyetçilerin' ise ağızlarının küfürle açıldığını söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.