Header Ads

Demirtaş: Seçim hükümetinde yer alacağız. Hükümetin yarısı kadınlardan oluşmalıdır.

cihan

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçime kadar kurulacak geçici hükümette hangi milletvekillerinin bakan olacağı ile ilgili soruya, “Eş Başkanları dışında 78 milletvekilimizin tamamı bakanlık yapabilecek düzeydedir. Bizim açımızdan hiç fark etmez. Hangi bakanlığın olacağı, hangi ismin olacağı bizim açımızdan tartışma konusu bile değildir.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesi HDP Genel Merkezi’nde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Demirtaş, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan erken seçim kararı aldı. Kendi milletvekillerinize yönelik bir karar aldınız mı?" sorusuna şu cevabı verdi:

 "Cumhurbaşkanı bugün sayın Davutoğlu’na seçim hükümeti kurma görevini verecek. Partimiz bu konuda daha önceki Merkez Yönetim Kurulu’nda kararını netleştirmiş, tavrını kesinleştirmişti. Anayasa’dan doğan hakkımız ve sorumluluğumuz gereğince bize oy veren 6 milyondan fazla insanın seçim hükümetinde temsil hakkını kullanma açısından tereddütsüz bir biçimde seçim hükümetinde yer alacağımızı belirttik. Bu, AKP hükümeti değildir. Koalisyon değildir. Hükümet programı çerçevesinde uzlaşma ile sağlanan bir hükümet anlaşması da değildir. Anayasa gereği seçime ve seçim sonrasına, seçim hükümeti kuruluncaya kadar, seçim sürecini yönetmekle görevli geçici bir yürütme yetkisidir. HDP, seçimin güveni, seçimin sağlıklı bir ortamda yapılabilmesi açısından da aynı zamanda iktidar olanaklarının bir parti lehine seçimde kullanılmasının önüne geçmek açısından da bu hükümette yer almayı kararlaştırmıştır. Eş Başkanları dışında 78 milletvekilimizin tamamı bakanlık yapabilecek düzeydedir. Bizim açımızdan hiç fark etmez. Hangi bakanlığın olacağı, hangi ismin olacağı bizim açımızdan tartışma konusu bile değildir. Hiçbir arkadaşımız arasında fark yoktur.”

“SEÇİM HÜKÜMETİNİN YARISI DA KADINLARDAN OLUŞMALIDIR”

Demirtaş şöyle devam etti: "Sayın Davutoğlu’na çağrım şudur; Türkiye’nin yarısı kadındır, seçmenlerin yarısı kadındır. Oluşturacağınız seçim hükümetinin yarısı da kadınlardan oluşmalıdır. Hangi partiden olursa olsun, bağımsızlardan olursa olsun, Türkiye kadın özgürlüğü konusunda seçim hükümetinde de olsa ciddi bir hamle yapabilmeli.”

"ŞU ANDA ANAYASA ASKIDA, SARAY DARBESİ YÜRÜRLÜKTE"

HDP Eş Genel Başkanı, ‘Saray'ın da devreye girerek HDP’yi bu hükümetin dışında bırakmaya çalıştığına ilişkin haberleri var, durumu hukukçulara incelettiniz mi?' sorusuna Demirtaş, “Şu anda Anayasa askıda, saray darbesi yürürlükte. Bir kez daha Anayasa'yı çiğnerlerse, darbeyi ilerletirlerse buna şaşmamak lazım. HDP’siz bir seçim hükümeti kurup, Anayasa'yı ihlal edip, anayasal suç işlerlerse şaşmamak lazım. Hangi gün işlemiyorlar ki. Bu ülkede her saat Anayasa'yı ihlal ediyorlar. Böyle bir şey yaparlarsa bu bizi şaşırtmaz ama vebali ağır olur. Anayasa Mahkemesi’nden hızlı bir şekilde döner." cevabını verdi.

"KANDİL’DEN YAPILAN AÇIKLAMA BİZİM ÇAĞRIMIZ ÜZERİNE YAPILMIŞ BİR AÇIKLAMA DEĞİL"

'Cemil Bayık’ın ‘Kürt sorununun silahla çözülemeyeceğini biliyoruz ama bu koşullarda silahları beklemesin’ açıklamaları oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna karşılık Demirtaş, şöyle konuştu: “Kandil’den yapılan açıklama bizim çağrımız üzerine yapılmış bir açıklama değil. O röportaj çağrımızdan iki gün önce gerçekleşmiş bir röportaj. Son çağrımıza ithafen verilmiş bir cevap değil. Kandil’in ‘müzakereye dönmeye hazırız ve karşılıklı tahkim edilmiş ateşkes ilan etmeye hazırız’ mesajlarını Türkiye kamuoyu duymalıdır. Burada çağrılara kulak tıkayan hükümetin kendisi, Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendisi. Türkiye toplumu sadece HDP’liler barış istiyor gibi bir yanılsama içerisine de girmesin. Türkiye toplumunun tamamı barış istiyor. Şehit cenazelerindeki feryatları duyuyoruz, görüyoruz. Bu evlatlarımızın ölümü hepimizin ortak acısı ise birilerinin iktidarı ve çıkarı için evlatlarımızın feda edilmesine sessiz kalmayacağımızı daha yüksek sesle belirtmeliyiz. Kimse sorunun diyalogla, müzakereyle çözülebileceği bir noktada savaştan, silahtan yana taraf olamaz.”

"DÜNYANIN EN AĞIR YÜKÜ OLAN TABUTLARIN ALTINDA BUGÜNE KADAR BÜTÜN SAVAŞ HÜKÜMETLERİ KALMIŞTIR"

Demirtaş, şöyle devam etti: "Bu kadar iyi bir noktaya gelinmişken diyalogda sırf HDP’yi baraj altında bırakmak, savaştan beslenerek bir kez daha tek başına iktidar olma hırsıyla ülkeyi adım adım felakete sürükleme hakkının kimsede olmadığını göstermemiz lazım. hükümet çılgınca, ülkeyi resmen felakete sürükleyen politikalardan derhal vazgeçmelidir. Üstelik yetkisi olmayan bir hükümet. Tabi ki bunun hesabını verecekler, seçimde de verecekler, seçim sonunda da verecekler. Derhal silahları susturmak aynı zamanda toplumun talebi ve beklentisidir. Hükümet bu çağrılara kulak tıkayamaz. ‘Sonuna kadar gideceğiz evlatlarımızı feda edeceğiz’ gibi hamasetle artık bu işleri bıraksınlar. Toplum, tartışma savaş istemiyor. Hükümet bundan çok büyük bir rant elde ediyor olabilir. Ama kendileri de unutmasınlar ki dünyanın en ağır yükü olan tabutların altında bugüne kadar bütün savaş hükümetleri kalmıştır. O dünyanın en ağır yükü olan genç bedenlerin içinde bulunduğu tabutların altında bunlar da kalacaktır. Bizim derdimiz şu saatte ölümlerin durmasıdır. Bu çağrımızı biz tekrarlıyoruz.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.