Header Ads

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den Erdoğan'a çağrı: Hükümet kurma görevini Kılıçdaroğlu'na ver


DİSK, KESK, TMMOB, TTB yöneticileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçim zorlamasından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, hükümet kurma görevinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın erken seçim tarihinin 1 Kasım 2015 olarak ilan etmesinin ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) ortak yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada sivil toplum kuruluşları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın erken seçim zorlamasından vazgeçmesini ve hükümet kurma görevinin Kılıçdaroğlu'na verilmesini isteyerek, şunları kaydetti: "Ülkemizin dört bir yanından gelen ölümler halklarımızı karşılıklı saflaştıracağı, ülkemizin yıllarca unutamayacağı acılara sürüklenmekte olduğu bu günlerde, topluma karşı sorumluluklarımızın da gereği olarak, hükümet kurma görevinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verilmesi gerektiğinin altını önemle çizmek isteriz. Önce 'Bedeli ne olursa olsun' diye başlayan cümlelerle Suriye'ye yönelik savaş hazırlıklarını duyurdular. Basına yansıyan haberlerden de öğrendik ki meğerse çoktan hazırlıklarını tamamlamışlar; Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'daki cihatçı, gerici, barbar çeteleri silahlandırarak vekalet savaşı yürütmüşler. Ardından, '400 vekil verin bu iş huzur içinde çözülsün' tehditleri eşliğinde seçim sürecinde olmadık kanlı oyunlar tezgâhlayarak tüm muhalifleri terörist ilan ettiler. Ama başaramadılar ve halktan ciddi bir tepki alarak tek başına iktidar olma şansını yitirdiler. Kendi çocuklarını ifade vermeye bile göndermeyenler, yoksul halkın çocuklarını işaret ederek 'Gençlerimizi fedaya hazırız' dediler. Ve utanmadan, sıkılmadan, arlanmadan 'Ne mutlu şehit ailelerine' diyebildiler, seçim propagandasına dönüştürdükleri cenaze törenlerinde. Halkın sandıkta gösterdiği iradeyi yok saymakla yetinmeyip daha da ileri gittiler ve 'İster kabul edilsin ister edilmesin, Türkiye'nin yönetim sistemi değişmiştir' diye çıkardılar ağızlarındaki baklayı. Bu düpedüz Anayasa'yı ilga suçudur! Yasalar ve Anayasa gereği yemin eden, yasamayı, yürütmeyi, yargıyı ve medyayı tekelinde tutan bir Cumhurbaşkanı, açıkça 'Ben yeminime değil, iktidarıma tutunurum' demiştir.’’

"KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNİ OYALAMA SÜRECİ OLARAK GEÇİRDİLER"

Halkın iradesini yok sayanların koalisyon görüşmelerini bir oyalama süreci olarak geçirdiklerini vurgulanan açıklamada, "Cumhurbaşkanı'nın kuruculuğunu, yaptığı birinci partinin hükümet kuramamasının ardından ikinci parti olan CHP'ye hükümet kurma yetkisi vermeyeceğini açıklamasıyla da hukuksuzluklarına devam edeceklerini bir kez daha gösterdiler. Hesap vermek istemeyen bir tüccar ve hırslarının esiri olmuş bir despot edasıyla 'Beştepe'nin yolunu bilmeyenlerle işim olmaz' diyenden hukuk ve adalet beklemek elbette doğru değil. Ancak demokratik teamüller ve ülkemizin dört bir yanından gelen ölümler halklarımızı karşılıklı saflaştıracağı, ülkemizin yıllarca unutamayacağı acılara sürüklenmekte olduğu bu günlerde, topluma karşı sorumluluklarımızın da bir gereği olarak, hükümet kurma görevinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verilmesi gerektiğinin altını önemle çizmek isteriz. Bu vesilelerle, Saray darbesine karşı demokrasi, barış ve adalet mücadelesini yılmadan, usanmadan sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.’’ vurgusu yapıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.