Header Ads

Diyadin'de 3 kişi yaşamını yitirdi.. Valilik: Ölenler terörist İHD ve Belediye: Ölenlerin ikisi sivil


haber: BBC Türkçe/Radikal 
foto: Muhammed Aydemir (solda) ve Orhan Arslan

Ağrı'da Diyadin İlçe Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıyı takiben yaşanan çatışma sırasındaki ölümlere ilişkin farklı açıklamalar yapılıyor.

Ağrı Valiliği, çatışmada "üç teröristin ölü ele geçirildiğini" açıklarken BBC Türkçe'ye konuşan İHD (İnsan Hakları Derneği) yetkilileri ise 'güvenlik güçlerinin ilçede rast gele ateş açılması sonucu' iki sivilin öldürüldüğünü belirtiyor. Radikal'e konuşan Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Hazal Aras, ilçede PKK’lı oldukları ve jandarma komutanlığına saldırıda bulundukları iddiasıyla öldürülen 16 yaşındaki Orhan Aslan ve 14 yaşındaki Emrah Aydemir’in fırın işçisi olduğunu, eylemle ilgilerinin bulunmadığını belirterek, “Bunlar HDP’nin basın açıklamasına bile gelmeyen çocuklardı” dedi.

Valilik: Üç terörist silahlarıyla ele geçirildi

Ağrı Valiliği'nin karakola saldırı ve sonrasında yaşanan çatışmayla ilgili yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"12 Ağustos 2015 günü saat 21.00 sıralarında bölücü terör örgütü PKK mensupları tarafından Diyadin İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmiştir."

"Güvenlik güçlerimizin karşılık vermesi ile kaçan teröristlerin yakalanması için yapılan operasyonda 3 terörist silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir."

Hazal: O iki çocuk, değil silahlı eylem, basın açıklamasına bile gelmezdi

İki çocuğun evlerine taziyeye gittikten sonra Radikal’den İsmail Saymaz'a konuşan Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Hazal Aras, şunları söyledi:

“Bu iki çocuktan Orhan 7 aydır, Emrah da 10 gündür fırında çalışıyor. Dün akşam vardiyası için fırına gitmişler. Fırının kapısı kapalı olunca kapıda oturmuşlar. O sırada panzerlerin geçtiğini görüp korkuyorlar. Yol üstündeki fırının odunluğuna saklanıyorlar. Burada öldürülüyorlar. Belki doğrudan hedef seçilmemişlerdir ancak ilçede sivillere dönük bir saldırı var. Belli saatten sonra insanları sokağa çıkamaz oldu. Burada öldürülüyorlar. Görgü tanığı olan bir aileden beş kişi şu an gözaltında tutuluyor.”

Saldırıya karıştığı iddiasıyla öldürülen üçüncü kişinin PKK üyesi olabileceğini anlatan Aras, ancak bu kişi ile iki gencin ilçenin ayrı noktalarında vurulduğunu kaydetti. İki çocuğun HDP’nin basın açıklamalarına bile katılmadıklarını belirten Aras, şöyle devam etti:

“Altını çizerek söylüyorum; bunların biri 16, diğeri 14 yaşında. Fırında çalışan, yakından tanıdığımız çocuklar. Bırakın bir yerlerle ilişkili olmasını, partinin basın açıklamasına bile gelmiyorlardı. Orhan, İmam Hatip’te okumuştu. İkisi de yoksuldu. Ben bunu emniyet amirine de söyledim. ‘Sizin istihbarat birimleriniz çok iyi bilirler ki, bunlar sivil vatandaştır’ dedim. Bunun tespitini yapmak zor değildir. Fırın sahibi de fırında çalıştıklarını doğruluyor.”

İHD: Ölenlerin ikisi sivil
Doğubeyazıt'tan inceleme yapmak üzere Diyadin'e giden İHD yetkilileri ise çatışmanın ardından güvenlik güçlerinin rastgele ateş açtığını ve iki sivil gencin öldüğünü söyledi.

BBC Türkçe'ye konuşan İHD Doğubeyazıt temsilcisi Mehmet Nuri Taştekin şunları söyledi:

"Akşam saatlerinde bir çatışma olmuş. O sırada yaralı bir PKK gerillası infaz ediliyor. Daha sonra birçok caddede sağa sola ateş ediliyor. O sırada fırında çalışan iki genç, bir depodayken öldürülüyorlar. Muhammed Aydemir ve Orhan Arslan 16 yaşlarında. Cenazeler Erzurum'a gönderildi".

Taştekin, "görgü tanığı beş kişinin gözaltına alındığını" söyledi.

Muhammed Aydemir'in annesi: Oğlumla akşam birçok kez görüştüm

BBC Türkçe'ye konuşan Muhammed Aydemir'in annesi Sevgül Aydemir de, oğlunun İmam Hatip Lisesi 3. Sınıf öğrencisi olduğunu, bir yandan eğitim görürken bir fırında çalıştığını söyledi.
Sevgül Aydemir akşam oğluyla birçok kez telefonda görüştüğünü belirtti:

"Oğlum fırında çalışıyor. Akşam fırına gitti. Saat dokuz gibi çatışma çıkmış. Aradım, 'oğlum neredesin' dedim. 'Odunluğa girdik, burası güvenlidir' dedi. Sonra da hep aradım. Bir oğlum askerden geldi. Diğer oğlum askere gidecek."

BBC Türkçe'nin görüşmek istediği Ağrı Valisi Musa Işın'ın görüşme için müsait olmadığı belirtildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.