Header Ads

Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre IŞİD nihilist bir örgüt ve bu 'modernizmin' bir sonucu


Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı raporda, IŞİD ve benzeri örgütlerin nihilist (hiççi) eğilimli olduğu iddia edildi. Raporda, bu tür anlayışların, 'modernizmin şiddete dayanan ürünü' olarak ortaya çıktığı da savunuldu.

Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel'in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "DAİŞ'in Temel Felsefesi ve Dini Referansları Raporu" başlıklı raporunda IŞİD, "Ötekileştirilen gençlerin kurtuluş ideolojisi" olarak tanımlandı.

Raporda IŞİD'in güçlenmesinde ABD işgalinin ardından başlayan süreçte Şiiler etkinleştirilirken, Sünni Araplara, ayrımcılık uygulanması, onların aşağılanması ve işsiz kalmasının etkin olduğu belirtildi.

IŞİD gibi örgütlerin 'hiççilik' anlamındaki 'nihilizm'in yansıması olduğunun belirtildiği raporda, "İslam'ı nihilizmin referans çerçevesine dönüştürme teşebbüsü, adam öldürmekten daha beter bir fitnedir" ifadeleri kullanıldı.

Raporda, ölmeyi ve öldürmeyi sıradanlaştıran IŞİD ve benzeri örgütler, "modern dönemde dünyayı saran nihilizmin yansıması" olarak görülürken, şunlar kaydedildi:

"İnsanın hayatın anlamını ve var oluşun gayesini yitirmesi, ahlakın ve hukukun berhava olması, bilimin ve felsefenin söyleyecek hiçbir sözünün kalmaması Latince kökenli nihil (yokluk, hiçlik) kelimesinden türetilmiş nihilizm kavramıyla ifade edilir. İslam'ı nihilizmin referans çerçevesine dönüştürme teşebbüsü, adam öldürmekten daha beter bir fitnedir."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.