Header Ads

Diyarbakır'da bugün hayat durdu: Kepenkler açılmadı, araçlar kontak kapattı

ajanslar/sputnik

Silvan ve Lice'deki olayları protesto için Diyarbakır'da bugün kepenkler açılmadı, araçlar trafiğe çıkmadı, toplu ulaşım araçları çalışmadı.

Silvan ve Lice'deki olayları protesto etmek için Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) dün yaptığı çağrı sonucu kentte işyerlerinin tamamına yakını bugün kapalıydı. Araçlar trafiğe çıkmadı, belediye çöpleri toplamadı. Kentin bazı mahallelerinde devriye görevi yapan zırhlı polis araçları trafiğin işlememesi için kurulan barikatları temizledi.

Diyarbakır genelinde DBP'nin çağrısı üzerine bu gün yapılan eylemde fırınlar, eczaneler ve bazı bakkal dükkânları dışında neredeyse tüm işyerleri kepenklerini açmazlarken minibüs ve otobüsler de trafiğe çıkmadı.

Sabah erken saatlerde dükkânlarını açmak isteyen bazı esnaf sokaklarda dolaşan bazı grupların müdahalesi üzerine kepenklerini kapattı. Pek çok esnaf kepenklerini kapattıkları işyerlerinin önünde beklemeyi tercih etti.

BELEDİYELER ÇALIŞMADI

Dün DBP'den yapılan açıklamanın ardından Diyarbakır'daki belediyeler de bugün mesai yapmadı. Temizlik hizmeti verilmedi, belediyeye bağlı otobüsler de sefere çıkmadı.

DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek dün yaptığı yazılı açıklamada; "Lice ve Silvan ilçemizde halka yönelik saldırıları protesto etmek ve olası katliamların önüne geçebilmek için halkımızı 26 Ağustos 2015 günü yaşamı durdurmaya çağırıyoruz. Halkımızı Silvan ilçemizdeki saldırı ve katliamları kınamak ve protesto etmek için demokratik eylemlerden olan kepenk ve kontak kapatmaya çağırıyoruz" demişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.