Header Ads

Esad: Çatışmaların çözümü ‘Suriye içi diyalogda’ yatıyor

sputniknews

Suriye Devlet Başkanı Esad, ülkesindeki çatışmalardan müttefiklerine ve IŞİD karşıtı koalisyona kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Suriye’nin Rusya’ya güvendiğini, Rusya’nın da Suriye’ye desteğe devam etme konusundaki duruşunun net olduğunu vurgulayan Esad, İran’ın desteğinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Lübnan merkezi El Manar kanalına verdiği mülakatta “Ruslara çok güveniyoruz” diyen Suriye lideri Beşar Esad, çatışmaların sürdüğü son 4 yılda Suriye ile ilişkilerinde samimi ve şeffaf davrandıklarını kanıtladıklarının altını çizdi. Rusya’nın Suriye hükümeti ve muhalifleri hiçbir zaman diyalogdan uzaklaştırmaya çalışmadığını belirten Esad, çatışmalarının çözümünün ‘Suriye içi diyalogda’ yattığı şeklindeki sözlerini yineledi.

Öte yandan Esad, Suriye konusundaki duruşları üzerinden Rusya ile ABD arasında kıyaslama yaptı. Rusya’nın ‘ilkeli’ bir ülke olduğunu savunan Esad, ABD’nin ise aksine müttefik ve dostlarını terk ettiğini söyledi: “Rusya hiçbir zaman filanca başkanı destekliyorum deyip, sonra da ona sırtını dönmedi.

'ABD TÜRKİYE'DE KAOSA İZİN VERDİ'

Böyle bir şey Sovyetler döneminde bile yaşanmadı. (…) ABD ise yalnızca Suriye'de değil, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu müttefiklerinin kaosa gömülmesine ve zayıflamasına izin verdi. Ta ki çıkarlarına hizmet eden yeni bir durum ortaya çıkana kadar."

Esad, nükleer anlaşmanın ardından İran ve Rusya’nın desteğinin azaldığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine de İran’ı savundu. İran’ın da sadık bir müttefik olduğunu söyleyen Esad, anlaşmanın İran’ın uluslararası alandaki rolünü artıracağını ve bunun Suriye’ye de fayda sağlayacağını vurguladı: “İran’ın gücü, Suriye’nin gücü demektir. Suriye’nin zaferi de İran’ın zaferi sayılır. Aynı eksendeyiz. Direniş ekseninde.”

Diğer taraftan Esad, Hizbullah savaşçılarının Suriye ordusu safında savaşmasının ‘meşru’ olduğunu, çünkü ülkeye ‘meşru lider’ tarafından çağrıldıklarını söyledi. “Hizbullah ile teröristler (muhalifler) arasındaki fark meşruiyet” diyen ve “Onları ülkeye kim çağırdı?” diye soran Esad, yanıtı da kendisi verdi: “Suriye devleti ile anlaşma yaptılar. Suriye devleti de meşru bir devlettir. Diğer teröristler ise buraya halkı öldürmeye geldi.”

Bunların yanı sıra BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'yı taraflı açıklamalar yapmakla eleştiren Esad, ABD’nin başını çektiği IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon hakkındaki düşüncelerinin de değişmediği mesajını verdi. Koalisyona karşı olmadığını belirten Esad, yine de teröre destek verenlerin terörle mücadelesinin anlamsız olduğunu yineledi.

'GÜVENLİ BÖLGE ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NUN SON HAYALİ'

Bu arada Esad, Türkiye ile ilgili de konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’a kukla' diyen Esad, Suriye'deki hayallerinin çökmesinin ardından, son umutlarını 'güvenli bölgeye' bağladıklarını iddia etti. Esad ayrıca "Efendileri bunu yapmalarını söylemezse bu yolda ilerleyemezler" ifadesini kullandı.

'ERDOĞAN MÜSLÜMAN KARDEŞLER SULTANI OLMAK İSTEDİ'

Ayrıca Erdoğan'ın 'Müslüman Kardeşler sultanı' olmak istediğini öne süren Esad, başta Mısır ve Tunus'la ilgili büyük hayalleri olduğunu, ama bu hayellerin şu anki şartlarda çöktüğünü söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.