Header Ads

Fidel Castro 89 yaşında

sputniknews/reuters

Liderliğini yürüttüğü devrim ile dönemin başkanı Fulgencio Batista’yı ülkeden kaçırarak Küba’yı yepyeni bir yola sokan Fidel Castro, dün 89 yaşına bastı. Sağlık sorunları sebebiyle 2006’da kısmen, 2008’de de tamamen yönetimi kardeşi Raul’e bırakan Castro’yu, Latin Amerika solunun iki önemli ismi de yalnız bırakmadı.

Küba’nın eski lideri Fidel Castro, 89. yaşgününü en yakın müttefikleri olan Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ile kutladı.

Reuters ajansının paylaştığı fotoğraflarda, Castro bir minibüste Maduro ve Morales ile yan yana otururken görüldü. Spor kıyafetler giydiği gözlerden kaçmayan Castro, Bolivya devlet radyosuna verdiği demeçte, “Adamız, mücadelenin çocuklarını her daim hatırlayacak” dedi.

Maduro da resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Castro’dan ‘tarihin devi, Amerikamızı emperyalizmden kurtaran şampiyon’ ifadeleriyle bahsetti.Öte yandan binlerce Kübalı, Castro'nun yeni yaşını kutlamak için sokaklara döküldü.

Castro, Cuba Debate gazetesi için kaleme aldığı ‘Gerçekler ve hayaller’ başlıklı makalede, ABD ambargosu nedeniyle Küba ekonomisinin uğradığı zarardan bahsetmiş ve ABD’nin Küba’ya milyonlarca dolar borcu olduğunu yazmıştı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Küba ziyareti de Castro’nun doğum gününden bir gün sonrasına denk geldi. İki ülke arasındaki buzların erimeye başlamasının ardından yeniden açılan ABD Büyükelçiliği’ndeki bayrak töreni için bugün başkent Havana’ya gidecek olan Kerry, Castro kardeşler ile görüşmeyecek. Ancak Kerry’nin ziyaretiyle bir ABD dışişleri bakanı 70 yıldır ilk kez ülkeye adım atmış olacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.