Header Ads

Fikret Otyam türküler ve semahlarla son yolculuğuna uğurlandı


ajanslar

Antalya'da önceki gün yaşama veda eden ressam, gazeteci-yazar Fikret Otyam için Antalya'da Cemevi'nde tören düzenlendi. Otyam, bugün Nevşehir Hacıbektaş'ta 'Türkülerle gömün beni' türküsü eşliğinde defnedilecek.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Kültür ve Cemevi'nde, 89 yaşında yaşama veda eden Otyam'ın vasiyeti üzerine kendisinin yaptığı Hacı Bektaş Veli tablosunun önünde düzenlenen törende, eşi Filiz Otyam taziyeleri kabul etti.

Fikret Otyam'ın tabutu başında sanatçılardan Zeynep Karababa türkü söylerken, Sümer Ezgü ve Hüseyin Turan da barak havaları okudular. Sanatçılar, Otyam'ın kendileri için adeta "manevi baba" gibi olduğunu da belirttiler. Semah gösterisinin ardından cenaze aracına konulan naaş, alkışlar eşliğinde Ankara'ya gönderildi.

Fikret Otyam'ın tabutu başında Zeynep Karababa türkü söylerken, Sümer Ezgü ve Hüseyin Turan da barak havası okudu.

Törene, Fikret Otyam'ın eşi ve çocuklarının yanı sıra CHP Antalya milletvekilleri Deniz Baykal, Mustafa Akaydın ve Niyazi Nefi Kara ile sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Filiz Otyam, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin 89 yıllık ömrünün hep savaşarak geçtiğini belirterek, Türkiye'de sorun olabilecek her konuyu ilk onun gündeme getirdiğini dile getirdi.

Fikret Otyam için, "Bir sünni olarak doğmasına rağmen Alevi-Bektaşi inancına çok inanırdı, severdi" diyen Otyam, "Hünkar'ı onu çağırdı" diye konuştu.

Filiz Otyam, törenin yapıldığı cemevinin temelinin eşi tarafından atıldığını dile getirerek, "Onun için kendini sorumlu hissediyordu. Arkadaşlara destek olmak için zaman zaman tablo hediye etti. Onlardan gelir elde edildi. 'Beni bu tablonun altında gönderin' diye vasiyeti vardı" dedi.

ANKARA'DA TÖREN

Ankara’da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki törene Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediye Başkanı ve Fikret Otyam Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kılıç, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski bakanlar ve sanat dünyasından birçok isim katıldı. Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne getirilen tabutun üzerine Mustafa Kemal Atatürk resminin yer aldığı bir bayrak serildi.

Programa, saygı duruşunun ardından Fikret Otyam’ın yaşam öyküsü okunarak başlandı.
Törende sanatçının yakınları ve sevenleri birer konuşma yaptı. Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fikret Otyam’ın kaleminin yetmediği yerde palet ve fırçasına sarıldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Gördüklerini yaşadıklarını yazı diliyle anlatmak kadar resmetmeyi de denedi. Son nefesine kadar yaşam enerjisini yitirmedi. Kalemi ve fırçası elinde öldü. Tıpkı 50 yıl önce Fikret Otyam’ın resim sergisini gezen ve anı defterine kısa bir not düşen rahmetli CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün de hakkını teslim ettiği gibi. İnönü, ‘Otyam’ın sergisini gezdik. Bir cilt kitap okur gibi çok şey öğrendik. Özellikle genç kuşakların Fikret Otyam’ın vatan sevgisini örnek alması umuduyla’ diyor.” ifadelerini kullandı.

Otyam’ı lise yıllarında tanıdığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Rahmetli babam Cumhuriyet gazetesi okurdu. Onun röportajlarıyla Anadolu’yu tanıdı. Acıyı, kederi, hüznü onun fotoğraflarıyla, onun kalemiyle öğrendik. Gerçekten o hepimizin öğretmeniydi. Son kez onunla Maltepe Belediye Başkanı’nın önceliğini yaptığı bir vakıf toplantısı dolayısıyla birlikteydik. Onu kaybetmek benim açımdan da çok büyük bir acıdır.” şeklinde konuştu.

Törenin ardından sanatçının cenazesi, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde bulunan İz Bırakan Aydınlar Gömütlüğü'ne defnedilmek üzere yola çıkarıldı.

HACIBEKTAŞ

Ölümünden önce İlhan ve Turhan Selçuk kardeşler ile Aşık Mahzuni Şerif'in de mezarının bulunduğu Nevşehir'deki Hacı Bektaş-ı Veli Külliyesi yanında Çilehane'deki İz Bırakan Aydınlar Mezarlığı'na defnedilmeyi vasiyet eden Fikret Otyam'ın bu isteği için Hacıbektaş Belediye Meclisi karar aldı. Otyam için ilk tören Antalya Cemevi’nde düzenlenmişti. Daha sonra Ankara’nın Çankaya ilçesine getirilmiş, öğle saatlerinde Çankaya Belediyesi Çağdaş Yaşam Sanat Merkezi’nde ikinci bir cenaze töreni yapılmıştı. Otyam’ın cenazesi buradan da karayolu ile Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine getirildi.

Fikret Otyam için Hacıbektaş Cumhuriyet Meydanı'nda tören yapıldı. Protokolde yer alanlar ve vatandaşlar, tabutun önünden tek tek geçerek el sürdü. Dede Mehmet Turhan’nın ''helallik hizmeti sunmasının'' ardından Otyam’ın tabutu, cenaze aracıyla defnedileceği Aydınlar Mezarlığı'na getirildi.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu törende yaptığı konuşmada “Burada Fikret Otyam’ı Hünkar'ın huzurunda sırlamak için bir araya geldik. Neden Hacıbektaş İz Bırakan Aydınlar Gömütlüğü’nde Fikret Otyam en görkemli, en aydın kişiliğiyle yer alıyor? Bunun tek bir nedeni var. Burası Ortaçağ karanlığından beri ilim ve kültürün merkezi, aynı zamanda aydınlanmanın da merkezidir. Rönesansçılar da Hacı Bektaş Veli’nin aydınlanmacılığından yararlanmıştır. Kendisinden 300 yıl sonra bile olsa. İşte ülkemizin ender yetiştirdiği aydınlardan Fikret Otyam da buraya yakışıyordu. Kendisi buraya gömülmek istediğini belirttiğinde memnuniyetle demiştik. Ayrıca 17 Ağustos’ta açacağımız İnsanlık Müzesi’nde ailesinin izni olursa kendisine de özel bir yer ayıracağız.” dedi.

Mezarlıkta da helallik töreni yapıldıktan sonra Dede Mehmet Turhan, çevre illerden gelenlerin yanlarında getirdikleri toprakları Otyam’ın mezarına serpti. İlhan Selçuk ve kardeşi Turan Selçuk'un yan tarafında hazırlanan mezara Fikret Otyam, boynundan çıkarmadığı '12 imam' kolyesiyle defnedilme isteği de yerine getirildi.

İlhan Selçuk, ağabeyi Turan Selçuk ve ünlü halk ozanı Mahzuni Şerif’in de kabirlerinin bulunduğu Çilehane mevkiindeki mezarlık, Hacıbektaş Belediyesi tarafından ‘İz Bırakan Aydınlar Mezarlığı’ olarak adlandırıldı. Çilehane (Delikli Taş) 13. yüzyılda yaşamış olan Türk mutasavvıfı Hacı Bektaş Veli’nin ara sıra çile çıkarmak için bulunduğu bir mağaraya deniyor. İnanışa göre Hacı Bektaş-ı Veli bu mağarada çile çıkardıktan sonra atıyla o küçük delikten rahatça geçermiş. Bu sebeple Çilehane’yi ziyarete gelenler bu delikten geçmeye çalışırlar. Delikten geçebilenlerin, sevaplarının günahlarından daha fazla olduğuna inanılır; delikten geçemeyenler ise bir adak adayıp, onu dağıtmak zorundadır. Burada zayıf-şişman ayrımı yoktur, günahsızlar için mağaranın ağzı genişler ve kişi oradan rahatça geçer deniyor. Delikli Taş, Zemzem Çeşmesi, Mahzuni Şerif’in mezarı, İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’un mezarı, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Aşık Mahsuni, Aşık Veysel heykelleri, Ozanlar Yolu, Karanlıktan Aydınlığa İnsanlık Anıtı da Çilehane adı verilen bu geniş arazide bulunuyor. Çilehane’nin yanında yine Hacı Bektaş Veli ile ilgili Minder ve Kulunç kayalar bulunuyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.