Header Ads

Hükümetin zam teklifine KESK ve Kamu Sen'den sert tepki


ajanslar/milliyet

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde kamu çalışanlarına yapılacak zam tekliflerinin 2016 yılı için 4+4, 2017 yılı için 3+3 olduğunu açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya gelen taraflar dördüncü toplantısını gerçekleştirdi. Bakan Çelik açıklamasında, yapılacak zam tekliflerinin 2016 yılı için 4+4, 2017 yılı için 3+3 olduğunu, enflasyon farkı oluştuğunda ise oluşan farkların da dönem başında ödeneceğini söyledi.

CANLI YAYINDA TEPKİ

Bakan Çelik'in açıklamasının ardından Memur-Sen temsilcisi söz aldı. Ardından Bakan Çelik, oturumu bitirip ayağa kalkınca KESK Genel Başkanı Lami Özgen, "''Biz de kaanatlerimiz belirtelim, bizim de tekliflerimiz var. Bu usül böyle değil. Bizi dinlemek zorundasınız, size yakıştıramadım.  Masadan kalkmanız memur emekçilerine hakarettir. Memur-Sen'le danışıklı dövüş yapılıyor. Bizim itirazımız var" sözleriyle Çelik'e  tepki gösterdi.

KESK'TEN SERT TEPKİ

Toplantının aardından açıklama yapan KESK Başkanı Lami Özgen, "Kamu emekçilerinin hakları Memur-Sen tarafından hükümete peşkeş çekilmiştir. Bakan bizim konuşma hakkımızı da gasp ederek kaçıp gitmiştir. Madem 2014-2015 yılının kazanılmış haklarını bu dönemde kazanılmış hak olarak kabul ediyorsunuz. 2014 yılındaki bir maaşlık kaybımızın da bir an önce telafi edilmesini talep ediyoruz. Geçici hükümetin toplu iş sözleşmesine yetkisi yoktur. Bu bir kez daha ortaya çıktı'' dedi.

KAMU-SEN'DEN KINAMA

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise şöyle konuştu: ''Sayın bakan yine yapacağını yaptı. Bizi dinlemedi. Bakan Çelik'e yakıştıramadım bu anlamda kınıyorum.''

KONFEDERASYONLARIN ZAM TALEPLERİ

Görüşmelerde yetkili konfederasyon Memur-Sen'in taleplerinin gövdesini, yüzdelik zam, taban aylığa zam, refah payı ve enflasyon farkı oluşturacak.

Memur-Sen, görüşmelerde memur maaşlarına 2016'nın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 8'er olmak üzere toplam yüzde 16, 2017'nin ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 7'şer olmak üzere toplam yüzde 14 zam teklifi sundu.

Türkiye Kamu-Sen ise 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme nedeniyle memurların 2 bin lira kayıp yaşadığını belirterek, bu zararın karşılanması için telafi zammı talep etti.

Gelecek yıl toplam maaş artış talebi, telafi zammı, büyüme ve refah payı dahil yüzde 22 ve taban aylığa seyyanen net 100 lira olan Türkiye Kamu-Sen, 2017'de ise toplam yüzde 20 ve taban aylığa seyyanen net 150 lira zam istedi.

KESK, diğer konfederasyonlardan farklı olarak toplu sözleşme görüşmelerinin eylül ya da ekime ertelenmesi talebinde bulunuyor. Bugün bir memurun en düşük, maaş artı ek ödeme olarak toplam 2 bin 323 lira aldığına dikkati çeken KESK temsilcileri, bu rakamın yüzde 25'lik artışa denk gelen 2 bin 900 liraya yükseltilmesini istedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.