Header Ads

'Geleceğe Dönüş' gerçek oluyor: Toyota, 'Uçan Kaykay'ın görüntülerini yayımladı


cihan/lexus youtube

Merakla beklenen 'uçan kaykay' tanıtıldı. Japonların otomotiv devi Toyota’nın lüks arabası Lexus, Haziran ayında ilk kez duyurduğu uçan kaykayın görüntülerini yayınladı. Kaykay sadece özel olarak inşaa edilen alanda çalışabiliyor.

Lexus, 'Amazing in Motion' video serisinde üzerinde çalıştığı yeni teknolojik ürünleri tanıtmaya devam ediyor. 'Geleceğe Dönüş' filmiyle akıllara kazınan uçan kaykayı yapan Lexus, görüntüleri sitesinden paylaştı.

Firmanın, kaykayın havada kalabilmesi için İspanya'nın Borcelona kentinde altı manyetik raylarla döşenen özel bir park alanı inşaa ettiği belirtiliyor. Her ne kadar şimdilik uçan kaykay bu özel alanda çalışabilse de 403 gün üzerinde çalışılan proje, gelecek adına önemli bir adım olarak görülüyor.

Lexus Genel Müdür Yardımcısı Mark Templin açıklamasında "Biz bu projeye başlamadan önce tasarım ve yenilikte imkansızı mümkün hale getirebilmek, teknolojinin sınırlarını zorlamak için yola çıktık." dedi.

Şirketin internet sitesine göre, ‘uçan kaykay’ sıvı azot, soğutmalı süper iletkenler ve mıknatıs kullanılarak yapılmış. 'Uçan kaykay'ın bir Japon demiryolu şirketinin geçtiğimiz yıl ‘havada yükselebilen tren’ için kullandığı teknoloji ile yapıldığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl, Toyota Teknik Yönetim Grubu Müdürü Hiroyoshi Yoshiki Bloomberg’e uçan araba üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Uçan araba projesinde, araç yola değmeden (sürtünmeden) ve herhangi bir dirençle karşılaşmadan yol alması bekleniyor. Japonların yeni teknoloji ürünleri, 30 yıl önce gösterime giren ‘Geleceğe Dönüş’ filmindeki uçan araba ile kaykayı akıllara getiriyor.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.