Header Ads

Hopalı afetzedeler: Yetkililer gelerek, 'dereler çok iyi yapıldı, bir daha heyelan olmaz' demişti

cihan

Artvin'in Hopa ilçesinde meydana gelen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin de sel sularına kapılarak kaybolduğu afetin en etkili olduğu alanlardan biri Sugören köyü oldu. Köydeki afetzedeler dere ıslah çalışmalarının yeterince kuvvetlendirilmediğini ve afete ihmallerin neden olduğunu savundu.

Artvin Hopa’da yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen köylerden biri olan Sugören köyü, köprünün ve köyün içinden geçen derenin kurbanı oldu.

 2 binden fazla kişinin yaşadığı köyde 2 yıl önce dere üzerine inşa edilen köprünün ayakları dere içerine yapıldı. Derenin akış alanını daraltan ayaklar geçen gün yaşanan sel felaketinde dağdan inen ağaç ve kayalar nedeniyle tıkandı. Şiddetli akıntı yön değiştirerek, yıllar önce dere yatağı olduğu öğrenilen yoldan köyün içine aktı. Çok kısa sürede köyün tamamı sular altında kaldı.

Akıntı ile birlikte sürüklenen ağaç ve kaya parçaları köy meydanına ve evlerin içerisine doldu. Köydeki cami, okul ve onlarca araç kullanılamaz hale geldi.

Elektrik ve suyun olmadığı köyde afetzedeler hala temizlik çalışması adına yeterince ekip gelmediğinden dert yandı. Vatandaşlar temizlik çalışmalarını kendileri yapmaya başladı. Yaşanan sel felaketinin dere taşması sonucu oluştuğuna dikkat çeken afetzedeler, dere ıslah çalışmalarının yeterince kuvvetlendirilmediğine dikkat çekti. Afetzedeler, yaşanan afete, ihmallerin neden olduğunu söyledi.

Sel sularının gelmesiyle birlikte oturduğu evi kullanılamaz hale gelen Fatma Yegen, "Afetten köy olarak hep etkilendik. 2 sene önce de aynı yerde afete yakalandık. Çocuklarımın evinde eşyası, hiçbirşeyi kalmadı. Yaşanan afette hep ihmaller var. Bu kadar gündür heyelandan etkilenen yollarımız açılmadı. Devletimizin imkanı yok mu? Var." dedi.

Diğer afetzedeler ise "Yetkililer gelerek, 'dereler çok iyi yapıldı, bir daha heyelan olmaz' dedi ama 2 yıl önce yaşadığımız afetten daha büyük bir afet yaşadık. Devletin bunlara bir çözüm bulması lazım. Bodrum katlarımızı hep sular bastı. Kendi imkanlarımızla temizlik yapmaya çalışıyoruz. Dere yatağının temizlenmesi gerekiyor. Yoksa yeni bir yağmurda aynı manzarayı yaşayacağız." ifadelerini kullandı.

CHP, sel felaketi yaşanan Artvin'e yardım gönderiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), sel felaketiyle sarsılan Artvin için harekete geçti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla İstanbul'daki CHP'li belediyeler organize olarak bölgeye yardım göndermeye başladı. Kuru gıda, temizlik malzemeleri, su gibi temel ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra sel felaketinin açtığı yaraların sarılması için gerekli araç, gereç ve teçhizatın da gönderildiği kaydedildi.

Yardım kampanyasının koordinasyonunu gerçekleştiren Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, konuya ilişkin açıklama yaptı. Ağbaba şunları kaydetti: ''Belediyelerimiz bugüne kadar mağduriyet yaşanan her yere yardıma koşuyor. Silopi, Suruç, Kerkük, Bosna yardımlarının ardından bugün de sel felaketine maruz kalan Artvin halkının yanında olacağız. İstanbul Belediyelerimiz organize olarak hemen yardımları göndermeye başladılar. Yarın da Büyükçekmece Belediye Başkanımız Hasan Akgün başkanlığında bir heyet bölgede belediyecilik bakımından teknik incelemelerde bulunarak olayın nedenleri, bugünkü durum ve bundan sonra zarar gören bölgelerin nasıl ayağa kaldırılacağı konusunda detaylı bir rapor hazırlayacak. Bundan sonra da çalışmalarımız ve yardımlarımız sürecek. Artvin halkıyla dayanışma içinde olacağız.''

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.