Header Ads

IŞİD, ele geçirdiği Karyatayn'da 60'ı Hristiyan 230 kişiyi kaçırdı


sputniknews foto: Anna Ahronheim

IŞİD Halep'te kendisinden kaçan Hıristiyanları Karyatayn'da da rahat bırakmadı. Örgüt, dün ele geçirdiği kentteki 60’ı Hıristiyan 230 sivili kaçırdı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamaya göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Humus vilayetinde antik kent Palmira'yı Kalamun Dağları'na bağlayan yolun üzerindeki Karyatayn kentinde yaşayan en az 230 kişiyi kaçırdı. Kaçırılanların 60’dan fazlasının da Hıristiyan olduğu belirtildi.

Gözlemevi’nin başındaki Rami Abdurrahman, kaçırılan kişilerin ‘Suriye rejimiyle işbirliği yapmak suçundan’ arandığını ve IŞİD’in dün kenti aldığı gibi bu kişilerin isimlerinin yazdığı bir listeyi kullanıp ‘suçluları’ yakaladığını söyledi.

Abdurrahman, kaçmaya çalışan veya saklananların ailelerin de örgütün hedefinde kaldığını anlattı.

IŞİD’in Suriye ordusu için önemli bölgelerden biri olan Karyatayn’ı alması, mayısta Palmira’yı ele geçirmesinden bu yana ulaştığı en büyük zafer olarak nitelenmişti.

Halep’ten kaçan Hıristiyanların sığındığı kentte, Suriye krizi öncesi 18 bin kişi yaşıyordu. Bunların 2 bine yakın Katolik ve Ortodoks Hıristiyanlardan oluşuyordu. Ancak Şam’da yaşayan Karyatayn’lı bir Hıristiyan, kriz çıktıktan sonra ise bu sayının 300’e kadar düştüğünü söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.