Header Ads

IŞİD, Palmira'da katliama devam ediyor: Bel Tapınağı havaya uçuruldu

sputniknews

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), mayısta kontrolü altına aldığı Palmira Antik Kenti’ni yok etmeye devam ediyor. Örgüt, antik kentin en önemli parçalarından biri olan Bel Tapınağı’nı havaya uçurdu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, IŞİD militanlarının Bel Tapınağı’na patlayıcı yerleştirdiği ve tapınağın en azından bir bölümünün havaya uçurulduğu belirtildi.

‘KULAKLARI SAĞIR EDECEK BİR PATLAMAYDI’

Palmiralı aktivist Muhammed Hasan El Homsi de tapınağın bir bölümünün pazar gecesi tahrip edildiğini kaydetti.

“Bugün (pazar günü) IŞİD tarafından hazırlanmış bubi tuzaklı kutular ve variller yerleştirildi” diyen Homsi, Bel Tapınağı’nın geçmiş yıllarda turistlerin uğrak noktası olduğu ve burada festivaller düzenlendiğini dile getirdi.

AP’ye bilgi veren bir başka Palmiralı da ‘duyanları sağır edecek bir patlama' yaşandığını söyleyip, tapınağın yerle bir olduğu anlattı.

ŞAM HABERLERE TEMKİNLİ

Suriye Antik Yapılar ve Müzeler Genel Direktörü Memnun Abdülkerim ise haberlere temkinli yaklaşılması gerektiği görüşünde: "Bu kalıntılarla ilgili böylesi dedikodular daha önce de çıktı, bu nedenle de bu haberler hakkında dikkatli olmak gerekiyor.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.