Header Ads

IŞİD’in Ezidi katliamının 1. yıldönümü: Geleceğimizi çaldılar, binlerce kişiyi öldürdüler


VOA

Bundan tam bir yıl önce, IŞİD militanları Irak’ta Ezidiler’in evlerini basmış, yüzlerce erkeği öldürüp binlerce kadını kaçırmıştı. Ezidi ailelerin Sincar Dağı’nda günlerce aç ve susuz kalması üzerine havadan yardım operasyonu başlatılmış, Amerika da Iraklı Kürtlerle birlikte IŞİD’e karşı hava saldırıları gerçekleştirmişti.

IŞİD katliamından kurtulan Ezidiler bölgenin çeşitli yerlerine dağılmış durumda. Kuzey Irak’taki Laliş bölgesinde de küçük bir Ezidi grubu yaşıyor.

12 ay önce yaşadıkları acılar hala çok taze.

Murad Aloo, “İki çocuğumuz için sadece bir bardak suyumuz vardı. Yiyecek ve su yoktu. Birçokları açlık ve susuzluktan öldü, çok uzun zaman dağlarda mahsur kaldık. Çok korkunçtu” diyor.

Katliamdan kurtulan Murad Aloo bunları anlatıyor.

Bir başkası, Şeyh İsmail Murad Kasım da IŞİD militanlarının Ezidi kızların ırzına geçtiklerini, binlercesini kaçırdıklarını, erkekleri idam ettiklerini söylüyor: “Geleceğimizi çaldılar. Binlerce kişiyi öldürdüler, sekiz, dokuz yaşındaki kız çocuklarının ırzına geçtiler, Ezidi toplumunun geleceğini öldürdüler. Hepsi öldü gitti.”

Ezidiler’in dini lideri adına açıklama yapan sözcü Hadi Baba Şeyh’e göre, binlerce Ezidi de hala kayıp: “Binlerce Yezidi darmadağın oldu, Irak, Suriye ve Türkiye’ye sığındı. Binlerce Yezidi kadın ve çocuk da hala IŞİD’in elinde esir.”

Hadi Baba Şeyh, yardım çağrısında bulunuyor: “Ezidiler’in korunmasını istiyoruz. Tek başımıza kaldık. Elimizden tutan yok, sadece dua ediyoruz.”

IŞİD militanları Irak’ta hala çok geniş bir bölgeyi konotrolu altında tutuyor ve Ezidiler de birçok etnik ve dini grup gibi kendi topraklarına ne zaman dönebileceklerini bilmiyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.