Header Ads

KCK: HDP milletvekillerinin seçim hükümetinde olması durumu değiştirmez


PKK’nın çatı örgütü KCK, HDP’li vekillerin de katılımıyla kurulacak seçim hükümeti hakkında bir açıklama yayınladı. Açıklama, HDP milletvekillerinin kabinede olmasının, örgütün 1,5 aydır devam eden ve saldırıları içeren tutumunu değiştirmeyeceğini gösteriyor.

Örgütün Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yapılan ve  ANF’de yer alan açıklaması şu şekilde:

“AKP hükümetinin Kürt halkının özyönetimlerini kriminalize ederek saldırılarını sürdüreceği anlaşılmaktadır. Bu, kurulacak hükümetin bir savaş hükümeti ya da yürütülen saldırı ve savaşa bir kılıf olacağı anlaşılmaktadır. Seçim güvenliğini sağlamak için gönderiliyor denilerek 1990’lı yılların kirli savaşı içinde yer alan Bolu ve Kayseri komando tugaylarının Kürdistan'a getirilmesi, seçim hükümetinin nasıl bir politikanın örtüsü haline getirilmek istendiğini göstermektedir. Kürt halkı üzerinde büyük bir baskı kurulacağı daha şimdiden ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu ortamda adil ve eşit bir seçim yapılamayacağına göre, AKP savaşı tırmandırarak iktidarını sürdürmeye zemin yaratmaktadır. Kaybettiği 7 Haziran seçimlerinden sonra AKP hükümetini düşüren Kürt halkına ve demokrasi güçlerine saldırması bu anlama gelmektedir. Seçim yapmayı amaçlayan değil de, iktidarını sürdürmeyi hedefleyen bir politika yürüttüğü netleşmiş bulunmaktadır”

“Bir, iki HDP milletvekilinin bu seçim hükümetinde olması…”

Açıklamada, “özyönetim” ilan edilen yerlerde insanlara sokağa çıkma çağrısı yapıldı ve bunun dışındaki şeylere enerji harcanmaması istendi ve birkaç HDP'li vekilin hükümette olmasının bir şeyi değiştirmeyeceği söylendi:

“Şimdi bu ortamda hangi seçimden, seçim sürecinden, seçim hükümetinden söz edilebilir? Normal bir zamanda Anayasa'nın hükmü olan farklı partilerden oluşan bir seçim hükümetinden söz edilebilirdi... Bir, iki HDP milletvekilinin bu seçim hükümetinde olması bu hükümeti Anayasa gereği oluşmuş bir seçim hükümeti haline getirmeyecektir...  Şu anda tüm demokrasi güçlerinin görevi, Kürt halkının kendi kendini yönetmesine saldıran AKP hükümetinin bu politikalarına karşı mücadele etmek ve mücadeleyi yükseltmek olmalıdır.”

Kaynak: ANF, Al Jazeera

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.