Header Ads

Kılıçdaroğlu: Koalisyon teklifi gelmedi, seçim hükümeti önerisi geldi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’den koalisyon teklifi gelmediğini belirterek, "Seçim hükümeti teklif geldi." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu görüşmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Türk demokrasi tarihi açısından önemli bir gün. 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tabloyu biliyoruz. Bir partinin iktidar olmasına izin vermedi. Geriye koalisyon kalıyor. 15 Haziran’da Parti Meclisi’nde koalisyon çalışması yaptık. Bunu açıkladık. 14 temel ilkemizi kamuoyu ile paylaştık. Bu ilkelere itirazı olanların söylemesini istedik. Bugüne kadar itiraz gelmedi.

Cumhurbaşkanı Sayın Davutoğlu’na görev verdi. 13 Temmuz’da Davutoğlu ziyarete geldi. Güzel görüşme oldu. Görüşmede ‘Türkiye gerçekten sorunlarını aşabilecek hükümet kurmak istiyorsa, yüksek profilli hükümetin kurulması lazım. Parlamento'da ağırlığı olan reform yapabilecek hükümet olması lazım. Türkiye ekonomik açıdan sorun yaşıyor. Bu sorunları aşmak zorunda. Kurulacak hükümetin 4 yıllık olması lazım. Kurulacak koalisyon ortaklarının samimi ve dürüst olması lazım. Davutoğlu bunun üzerine ‘koalisyon görüşmelerine başlayabiliriz’ dedi.

Bizim için önemli olan CHP değil Türkiye. Türkiye için elimizi taşın altına koymaya, bunun için gerekirse oy kaybetmeye hazırız dedik. Görüşmeler çok güzel bir ortamda geçti. Görüşmelere katılan AKP yönetici ve katılanlara teşekkür ederim.

Başbakanlık Konutu’ndaki görüşmede görüşmelerin uzamasının partimizi ve tabanımızı rahatsız ettiğini söyledim. Davutoğlu iki öneri getirdi. 'Kısa süreli seçim hükümeti veya biz azınlık hükümeti kurarsak destekler misiniz?' 'Önerilerinizi aldım. Partimizin yetkili organlarında görüştükten sonra size görüşümüzü bildireceğim' dedim. MYK’da yüksek profilli 4 yılık hükümet olması kararı aldık. Bugün Davutoğlu’na teklifini değerlendirdiğimizi ve kamuoyuna açıkladığımızı ifade ettik.

Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmiş değildir. Bir seçim hükümeti önerisi gelmiştir. 3 aylık sürede gündemimizi oluşturalım. 3 aydan sonra seçime gidelim denmiştir. Bu bizim Merkez Yönetim Kurulu'nun kararına uygun değildir. Milli irade diyoruz. Milli irade siyasal partiler arasında bir oy bölüşümü yapmışsa, liderlere düşen, milli iradeye saygının gereği olarak bir koalisyon oluşturmaktır. Türkiye'nin tarihi fırsatı kaçırdığını düşünüyorum.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.